۲۶ نفر
۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
کویتی‌پور از کدام مردم سخن می‌گوید؟

فارس نوشت:غلام کویتی پور در همان روزگاری که بسیاری از مردان پشت به جبهه در پی عافیت طلبی های خود بودند و دستپاچه بودند چطور از فضای گل آلود جنگ یک قرانشان را بکنند دوزار، لباس رزم بر تن کرد و شرافت مندانه کنار دیگر مجاهدان اسلام جنگید.حالا همین حاج غلام در آخرین سال دهه ۹۰ یعنی حدود چهار دهه بعد از خواندن «ممد نبودی» کلیپی منتشر می کند و از هم خوانی اش با یک دختر ۱۳ ساله دفاع می کند. می گوید آشی که خودشان پختند مزه اش اصلا خوب نشده و دیگر نمی خواهد به عقب برگردد...

غلام کویتی پور در چهار دهه قبل نام شناخته شده ای بود، خصوصا برای مخاطبین اصلی صدای او که عموما قشر مذهبی و یا رزمندگان و افرادی بودند که به نوعی دل در گرو خاطرات جنگ داشتند و صدای او می توانست آنها را به دوران طلایی تاریخ معاصر ایران ببرد. همان دهه ای که اگر چه جنگ و گرانی بود و خیلی از امکانات نبود اما بهترین جوانان مردم برای حفظ سرزمین و آرمان هایی که امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی به آنها داده بود به جبهه می رفتند و مظلومانه در خون خود می غلتیدند. 

جنگی که خلاف تمام جنگ های دنیا دستاوردش هم دلی و پاکی و صداقت بود. نبردی که ملت حاضر بودند نه تنها عزیزترین های خود را در این راه بدهند بلکه از نان شبشان برای کمک به جبهه می گذشتند. 

غلام کویتی پور نمادی بود از روزهای مقاومت و حماسه. روزهایی که با دست خالی به جنگ غولی رفته بودیم که حاج کاظم آژانس شیشه ای به خوبی توصیفش کرده بود. مگر می شد روز سوم خرداد و فتح خرمشهر برسد اما صدای کویتی پور برایمان پخش نشود. صدا و شعری که برای ما جنگ ندیده ها و جنگ دیده ها یادآور حماسه های جهان آرا و احمد متوسلیان و حسین خرازی و ... بود. 

همه این سالها نواهای «چنگ دل» و «عمه بابایم کجاست» و «ممد نبودی» در زیباترین قسمت خاطرات ما جای گرفته بود و حاج غلام را مداح یا به قول خودش حماسه خوانی می دیدیم که بدون هیچ غل و غشی بلندگو دست گرفته و آنچه خوانده بود از دل برآمده بود بر دلمان نشسته بود.

غلام کویتی پور در همان روزگاری که بسیاری از مردان پشت به جبهه در پی عافیت طلبی های خود بودند و دستپاچه بودند چطور از فضای گل آلود جنگ یک قرانشان را بکنند دوزار، لباس رزم بر تن کرد و شرافت مندانه کنار دیگر مجاهدان اسلام جنگید.

حالا همین حاج غلام در آخرین سال دهه ۹۰ یعنی حدود چهار دهه بعد از خواندن «ممد نبودی» کلیپی منتشر می کند و از هم خوانی اش با یک دختر ۱۳ ساله دفاع می کند. می گوید آشی که خودشان پختند مزه اش اصلا خوب نشده و دیگر نمی خواهد به عقب برگردد... 

پخش این کلیپ که در آن کویتی پور می خواست خودش را رسوا کند! دقیقا حیرت و افسوس همان کسانی را برانگیخت که مخاطبان اصلی آثار او بودند. مخاطبانی که اکثرشان قشر مذهبی و دوستدار نظام اسلامی و آرمانهایش هستند، همچنانی که در گذشته بودند و بابتش بهای سنگینی چون چندین هزار شهید دادند. 

کویتی پور اما در مصاحبه ای می گوید: زبان حال مردم را خوانده است. دوست دارم از او بپرسم شما دقیقا از کدام مردم صحبت می کنید؟ مادری که سه فرزندش را برای حفظ این آب و خاک داده مثل شما فکر می کند که آشش بی مزه شده است؟ جانبازی که در اوج جوانی در جبهه مجروح شده و حالا سالهاست تنها تصویری که از صبح تا شب نگاه می کند سقف خانه اش است بدون اینکه بتواند کوچکترین حرکتی انجام دهد، اما باز می گوید گله ای از کسی ندارد و برای خدا رفته، هم فکر می کند سر سفره ای نشسته بوده که آشش بی مزه از کار درآمده. 

همین حاج قاسم عزیز خودمان چطور آقای کویتی پور؟ او که همه این سالها لحظه ای، تأکید می کنم لحظه ای لباس جهاد را از تن درنیاورد و امیدوارانه و مجدنا با دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی می جنگید هم فکر می کرد این آش بی مزه است؟ 

میلیون ها نفر در همین شرایط سخت کشور که ناشی از تحریم ها و ناکارآمدی برخی مسئولان است روز تشییع حاج قاسم آمده بودند تا مثل شما بگویند آش بی مزه است؟ 

نه حاج غلام! اشتباه کردید. اشتباه کردید شعر نسنجیده خود را زبان حال مردم بیان کردید. 

انشاءالله فشار ندیدن ها نباشد که میل دیده شدن را در شما شعله ور کرده است. و یا تحت تاثیر جو این روزگار هزار رنگ قرار نگرفته باشید، که اگر چنین باشد برای عاقبت به خیری شما به رسم نواهایی که بر جانمان نشست دعا خواهیم کرد. دعا می کنیم مثل آن فیلم سازی نباشید که سید شهیدان اهل قلم از او با عنوان بادکنکی یاد کرد که ترکید.

آقای کویتی پور در جای دیگری خواندیم گفته بودید ۳۷ سال است نتوانستید حق خودتان را بگیرید و خیرین اجاره خانه شما را می دهند. اما نگفته بودید از کدام حق صحبت می کنید و چه کسانی این ظلم را به شما روا داشته اند. ناراحتی تان از کجا بود که فریاد اعتراضتان را جای دیگری بلند کردید؟

شما که همچنان خود را پایبند به شهدا و انقلاب می دانید بگویید تک خوانی یک دختر ۱۳ ساله آن هم بدون حجاب با کجای آرمان شهدا همخوانی دارد؟

آقای کویتی پور کاش سری به فضای مجازی بزنید و واکنش مخاطبان خود را ببینید. ببینید آنهایی که برای شما کف زدند از چه قماشی هستند و آنهایی که دلشان به درد آمده چه گفته اند؟

در آخر اینکه تاریخ آنقدر منصف هست که کسانی که با هر جوی می خواهند هم رنگ جماعت شوند را از جماعت مخلص و بی ادعا تمییز خواهد داد و آنچه ماندگار است حقیقت است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1404599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 55
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 42
 • مومیایی IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  اتفاقا این سری حرف مردم رو زده و اگه شک دارید نظرسنجی بگذارید
  • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   کدوم مردم؟؟؟
  • IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   13 9
   مردم مگه تو تنهایی آدم ناحسابی
  • م. ع IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   12 28
   بارها نظر سنجی مردم رو دیدیم. آخریش در تشییع جنازه پیکر سردار سلیمانی...
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  منظور کویتی پور از مردم ، مردم ایران است . منظور فارس و دوستانش از مردم ، کدام مردم است ؟
  • IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   منظور فارس مردمی هست که وفادار به اسلام شهدا و آرمان های انقلاب است. شما ضد انقلاب های لابالی ( شبه مردم) بیش از اون چیزی که فکر می کنید در اقلیت هستید
  • GB ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   49 4
   از کجا میدونی همان شبه مردم در اقلیت هستند آمار داری . هر کسی هم با شما مخالف باشه سریع انگ ضدانقلاب بهش میزنید
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  من و امثال من رو میگه. نه اون مردمی که شما هر روز از زبانشون باورهای خشگ و دگم و متحجرانه و مخالف شریعت و قدرت طلبانه خود را بیان میکنید
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  90 6
  شما خوبین
 • TR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  کلا ما ایرانی زاده شده ایم که تمام طول عمرمان را به عزاداری بپردازیم تا به آخر خط زندگی برسیم و این ظاهرا راز خلقت ما ایرانی هاست
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  123 9
  اینکه هر شخصی کاری غیر از خواسته های شما داشت میشه فریب خورده عجیبه. وحدت و همدلی رو از سردار دلها یاد بگیرید
 • ممد IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  نگارنده کیست که اسمشو ننوشه و بزور میخواهد حرف خودشو بعنوان حرف مردم بیان کند. نه جانم حاج غلام خود خود مردمه
 • ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  من همیشه یه تصویر خوب تو ذهنم از کویتی پور داشتم ولی وقتی شعرش رو خوندم یاد وصیت نامه شهید باکری افتادم که نوشته بود " زماني فرا مي‌رسد كه جنگ تمام مي‌شود و رزمندگان امروز سه دسته مي‌شوند: یک: دسته‌اي كه به مخالفت با گذشته خود برمي‌خيزند و از گذشته خود پشيمان مي‌شوند. دو: دسته‌اي كه راه بي‌تفاوت را بر مي‌گزينند و در زندگي مادي غرق مي‌شوند. سوم: دسته‌اي كه به گذشته خود وفادار مي‌مانند و احساس مسئوليت مي‌كنند كه از شدت مصایب و غصه‌ها دق خواهند كرد. پس از خداوند بخواهيد با رسیدن به شهادت از عواقب زندگي پس از جنگ در امان بمانيد، چون عاقبت دو دسته اول ختم به خير نخواهد شد و جزو دسته سوم ماندن هم بسيار سخت و دشوار خواهد بود.» کویتی پور مطمئنم جزو دسته ای بوده که پشیمان شده....
  • حامی NL ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   9 18
   احسنت
 • m IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  11 67
  الان دخترش خواننده شده کار خدا را باش ... مطمئن باش خیلی چیزها دیدیده که دلش پر شده ....لعنت بر دروغ
  • NL ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   66 1
   عزیزم اصلا دخترش نیست
  • عهبب IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   1 0
   ختختخخخ دخترش نیست که....
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  108 7
  منظورش اکثریت مردم ایران است نه مردم از منظر افکار بعضی ها
 • حسن پورعبد LU ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  آقای کویتی پور خیلیها دیروز چنین بودندوچنان بودند اما امروز غیر از آن هستند دیروز گذشته وملاک خوب بودن وخوب ماندن عملکرد امروزاست مثلا شهید حاج قاسم ،نیاز نبود بگویند دیروز چکار کرده همه میدیدند امروز چکار میکند
 • زب IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  132 8
  تورم گرونی اختلاس به اینها برسید نه به هم خوانی بیچاره آقای کویتی پور
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   3 2
   فرهنگ دغدغه نیست
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  آقای کویتی پور اظهاراتشان کاملا بحق وبجاست
  • ناشناس IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   0 5
   کویتی پور می تونست نظرش را در یک قالب سنجیده وبه شکل پسندیده بگه نه این طو ری. حالم به هم خورد ازاین بی فکری
 • میترا IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  امیدوارم خدا هدایتش کنه واقعا متأسف شدم وقتی دیدم چطور پا روی خون شهدا گذاشت
  • ّبرادر شهید NL ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   182 9
   آواز خوندن با یک دختر 13 ساله تازه نه همزمان بلکه قطعه جداگانه ضبط شده ، پا گذاشتن روی خون شهداست ؟ من در خانوادم 5 شهید دادیم و کار ایشون رو هیچ توهینی نمی بینم که افرادی مثل شما و نویسنده سعی در تخریب دارید ؟ پا گذاشتن روی خون شهدا اینه که خرمشهر ، شهر من هنوز آباد نشد و آب شرب درست و درمون نداریم نه تنها خرمشهر ، شهرای دیگه هم هست ، پا گذاشتن اینه که از فقر آمار فحشا بالا رفته ، پا گذاشتن اینه آقازاده ها تو آمریکا و اروپا مثل ساشا سبحانی و... اینجا بالا پشت بوم اجاره کنی ! میتونم تا صبح ادامه بدم ! انقدر از خون برادر و پسر عمه های بنده و امثال بنده وام نگیرید !
 • بیژن IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  126 3
  شما ها گمان نکنم حاج غلام را بشناسید همش به فکر نادرست خود احساس جنسی را عنوان می کنید کمی به فکر جا مانده های جنگ بکنید جامه پاره ویقه ندرید به فکر مردمی باشید که شش ماه رنگ گوشت را ندیده اند یاوه گویی بس است
  • م. ع IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   2 27
   اگه قراره نظر بدید در قالب همون موضوع مطروحه نظر بدید. مردم اگه گوشت سر سفره ندارن تا دلت بخواد آش بدمزه و مسموم پخته شده بدست کویتی پور رو نوش جان میکنن
 • محمود ملایی DE ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  108 9
  تا حالا متن به این بدی ندیده بودم! کاش نویسنده خبرها مشخص بود، آدم میتونست تشخیص بده که کدوم خبر رو نخونه، چون جدیدا متن ضعیف اینطوری زیاد کار میکنید! یه نگاه به کامنتها بندازید تا متوجه شوید کدوم مردم رو میگه! خیلی واضح بود، اما چطور برای نویسنده سوال بوده، یحتمل تو مریخ زندگی میکرده استاد!
  • IR ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   9 1
   درود برشما
 • رضا IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  16 0
  حالا همایون شجریان می خونه طوری نیست این بنده خدا با یک دختربچه می خونه طوریه؟ کاش واسه فسادهای اخلاقی و مالی هم همینقدر پیگیر بودید. خدا هه مون رو نجات بده
 • US ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  7 2
  فکر کنم لشکر سایبری جای دیگه درگیره چون اگه متوجه این مطلب میشدند حتما تعداد منفی ها رو به نصف تعداد مثبت ها می‌رساندند!
 • آزادی IR ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  39 6
  به آقای کویتی پور بابت خوندن این آهنگ تبریک میگم، عالی بود
 • داود IR ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 1
  خیلی جالبه توی این اتفاقات خیلی راحت میشه اهل خیر و اهل شر رو از هم تشخیص داد واقعا برام جالبه هر کس خود واقعیش رو نشون میده...
 • زهرا IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 0
  آنها تربیت شده قدیم بودن
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  19 2
  چهل سال اسم کویتی پورکه برای مادهه شصتیهاوقبلیهاخاطره سازبودنیاوردن درعوض کنسرتهاپرشدازخواننده های جلف باصدای مزخرف حالابه این بیچاره میتازید؟مگه چه کارکرده دزدی کرده
 • م. ع IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 34
  احسنت بر نویسنده مقاله فوق. اقدام نابخردانه آقای کویتی پور مضحکه دست دشمن شد. آشی که ایشون پختند به کام دشمنان خوشایند و خوشمزه بود.
 • ایرانی IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  14 2
  کی می خواهیدباورکنیدسی سال ازپایان جنگ گذشته وامروزبا دیروزسی سال قبل خیلی فرق کرده!!!
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 26
  آفرین برشما. بسیارجامع وکامل نوشتید. کاملا موافقم. آقای کویتی پور رو بعنوان یک مداح حماسی دوران جنگ می‌شناسیم وازش بعید بود همچین کاری بکنه. بنظرم شخصیت خودش رو زیرسوال برد. اصلا شعرش زیبانبود. نقش اون دختر ک کاملا بی معنی بود. البته کویتی پور آدم بسیار محترمی هست وبهتره بیشتر درمورد این موضوع فکر کنه. قلبا دوسش دارم واسش آرزوی موفقیت میکنم
 • مصطفی IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  23 3
  اتفاقاً خیلی هم عالی خونده حرف دل مردم زد . آخه این شد وضع مملت
 • محسن IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  18 2
  آفرین به استاد حرف دل مردم بود
 • حامی NL ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 10
  ممنون از این جواب کوبنده و زیبا عااااالی بود همه چیزایی که توی دلم بودو گفتین خدا خیرتون بده
 • دهقانی IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  17 2
  کویتی پور حرف دل نود درصد مردم ایران را زده
 • حمید بنائی IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  26 8
  آفرین و صد آفرین به انسان های آزاده ای که مثل آقای کویتی پور هستند و اشتباهات گذشته خودشون رو قبول میکنند و با لجبازی خودشون رو از مردم واقعی جدا نمی‌کنند درود به شرفت حاج غلام
 • RO ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  شما زبان کدام مردم هستید ؟
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  آقای کویتی پور تاجرخوبی هم نبودی خیلی ارزون فروختی خداکندخیلی دیرنشد
 • نس IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  تورو خدا بس کنین انقدر بین مردم فاصله نندازین
 • Amoo IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  0 0
  چرا شما فکر میکنیدهمه اشتباه می کنند وفقطخودتان می فهمید کی به شما اجازه داده است جای مردم حرف بزنید
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  0 0
  پرداختن به حرفهای فرد بی ارزش معنایی ندارد
 • ممد IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  0 0
  کاسه داغتر از آش نشو نویسنده محترم
 • محمدرضا IR ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  0 0
  اقای کویتی پور حساب این مردم شهید پرور با چند مسئول خائن جداست
 • دلاور آریایی IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  1 0
  اینطور نیست که شماخیالبافی می کنی.
 • رضا IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  1 0
  درود به شرف و وجدانت حاج غلام ، زنده باشی
 • فریبا IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  1 0
  درگذشته اشتباه نکرده ایثار کرده اما حالابا دیدن وضعیت کنونی وقتی می بینه همه چیز پول ومادیات شده به خصوص مسئولین ومداحان خودش روازاون ها کشید بیرون
 • حق گو IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  0 0
  برید به اقتصاد کشور برسید تا کسی پشیمون نشه. لطفا به حاشیه نزنید
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  0 0
  درد جامعه الان کویتی پور نیست درد جامعه دروغ و وعده هایی است که از اول انقلاب مسولین به مردم دادن و به هیچ کدوم شون عمل نکردن آقای کویتی پور تا دیروز اون مدلی بوده حالا نظرشو عوض کرده مدل دیگه زندگی کنه اینقدر نقدش نکنیم بزاریم زندگی خودشو بکنه درد ماها چیز دیگس بیا در مورد اونا چیزی بنویس نویسنده جان