جزییات جان باختن سه نفر از فعالان محیط زیست در پاوه، هنگام خاموش کردن آتش جنگل

میزان نوشت: فرماندار پاوه ضمن تکذیب جان‌باختن سه دوستدار محیط زیست به دلیل انفجار مین، گفت: روز گذشته شخصاً فرمانده عملیات اطفاء حریق در ارتفاعات منطقه حفاظت شده «بوزین و مرخیل» بودم و خدای من شاهد است، مین در کار نبود و به علت سرعت باد این عزیزان گرفتار آتش شدند و جان باختند.

پرویز ایده‌پور درباره جان باختن سه نفر از دوستداران محیط زیست در پاوه گفت: متأسفانه این سه شهروند عزیز در حین اطفاء حریق در ارتفاعات منطقه حفاظت شده «بوزین و مرخیل»، جان شریف خود را از دست دادند.

وی افزود: روز گذشته شخصاً فرمانده عملیات اطفاء حریق در این منطقه بودم، موضوع مین در کار نبوده و شایعات در این باره کذب محض است.

فرماندار پاوه اظهار داشت: روز گذشته، حین خاموش کردن آتش در ارتفاعات منطقه حفاظت شده «بوزین و مرخیل» وقتی وزش باد، سرعت گرفت، این عزیزان ظرف مدت زمان کوتاهی گرفتار آتش شدند و جان باختند. 

ایده پور تصریح کرد: این منطقه جنگلی، هفته پیش نیز دچار آتش سوزی شده بود که با همت نیروهای سپاه و سایر نیروهای امداد و نجات خاموش شد، روز گذشته همین نیروها همراه این سه عزیز که جان خود را از دست دادند با سه دستگاه دمنده مشغول فعالیت در قسمت جنوبی بودند که بادی از غرب وزید و آن‌ها در دود و آتش زیاد گرفتار شدند. 

وی در پایان عنوان کرد: بنده نزدیک‌ترین فرد به این جانباختگان در حادثه آتش سوزی بودم اما وقتی اخبار مبنی بر کشته شدن آن‌ها را با مین شنیدم، شوکه شدم.

شهرستان پاوه آنطور که پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمانشاه ذکر کرده است، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل باهدف حمایت از گونه با ارزش شوکا و ارزش‌های رویشگاهی با مساحت ۲۳ هزار و ۷۲۴ هکتار در پاییز ۱۳۷۴ به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد. در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده است و بیش از ۷۷ هزار هکتار منابع ملی شامل جنگل و مرتع دارد، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل حدود ۲۳ هزار ۷۲۴ هکتار مساحت بوده و در منطقه صفر مرزی در بخش باینگان قرار دارد. استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده‌اند.

۲۳۵۲۳۱
کد خبر 1404718

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =