خانه‌های خالی برای اخذ مالیات شناسایی می‌شود/ مشاوران املاک و مالکان همچنان راه خود را می‌روند

به‌دنبال افزایش غیرمتعارف اجاره‌بها در استان کرمانشاه مسئولان در حالی از اخذ مالیات از واحدهای خالی صحبت می‌کنند که سازوکار مشخصی برای آن وجود ندارد.

به گزارش خبرآنلاین از کرمانشاه : هرساله با شروع فصل جابه‌جایی و نقل و انتقال مستأجران دغدغه‌های بسیاری برای این قشر از جامعه ایجاد می‌شود؛ اما امسال با وجود شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی فراوان اجاره‌بهای مسکن به‌صورت افسارگسیخته‌ای افزایش یافته است.

این موضوع هرچند سبب واکنش مسئولان کشوری و محلی شده اما تاکنون تأثیری نداشته است و مشاوران املاک و بسیاری از مالکان همچنان به روند افزایش غیرمتعارف اجاره‌بها ادامه می‌دهند.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه از آغاز طرح شناسایی واحدهای خالی جهت اخذ مالیات خبر داد و گفت: مشاوران املاک، مردم و مسئولان برای کنترل قیمت اجاره‌بهای مسکن پای کار آمده‌اند.

وی افزود: براساس مصوبه ابلاغی ستاد ساماندهی اجاره مسکن هیچ دفتر املاکی حق انعقاد قرارداد اجاره بیش از ۲۰ درصد را ندارد و اکیپ‌های گشت بازرسی اتحادیه املاک بر این روند اجرای طرح نظارت خواهند کرد.

بازوند عنوان کرد: نرخ‌نامه اجاره‌بها از امروز به دفاتر مشاور املاک ابلاغ شده و تیمی برای رصد و شناسایی خانه‌های خالی تشکیل شده و از مردم نیز درخواست می‌شود که در صورت مواجهه با موردی به اداره مالیات معرفی کنند.

هرچند استاندار کرمانشاه از شناسایی واحدهای خالی و اخذ مالیات از آن‌ها خبر می‌دهد اما در واقع هیچ سازوکار مشخصی برای آن تعیین نشده و ظاهراً اکنون تنها ابزار مسئولان برای کنترل اجاره‌بها نظارت‌های موردی بر فعالیت مشاوران املاک است که بنابر تجربه این نوع نظارت بر کنترل قیمت هیچ کالایی مؤثر نبوده است و این‌چنین طرح‌ها ضمانت اجرایی ندارند.

این در حالی است که سیدنظام موسوی با بیان اینکه قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی پنج سال معطل یک سامانه است، گفت: سازمان امور مالیاتی اگر تا ۱۰ روز آینده گزارش قابل‌قبولی درباره سامانه املاک و اسکان کشور ارائه نکند؛ نمایندگان وزرای راه و شهرسازی و اقتصاد را به مجلس احضار می‌کنند.

از طرفی در ۲۷ خرداد ماه امسال بخشنامه‌ای با محتوای مصوبه و نرخ‌نامه ستاد ساماندهی اجاره‌بهای مسکن در کلان‌شهر کرمانشاه به مدیران مشاورین املاک ابلاغ شد که براساس آن مقرر شده است میزان افزایش نرخ اجاره‌بهای مسکن در سال ۹۹ توسط مشاوران املاک طبق نرخ‌نامه زیر محاسبه و تعیین شود و این محاسبه در هر صورت نباید نسبت به قرارداد سال گذشته بیشتر از ۲۰ درصد افزایش داشته باشد.

بر این اساس هرگونه عقد اجاره‌نامه در دفاتر املاک سطح شهر خارج از نرخ تعیین‌شده جرم تلقی و در صورت ارتکاب پرونده به مراجع قانونی ارجاع خواهد شد و همچنین نمایندگانی از فرمانداری، دادگستری، تعزیرات حکومتی، اداره‌کل صمت، اتاق اصناف، اماکن انتظامی، اتحادیه مشاوران املاک و انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان از دفاتر مشاوران املاک سطح شهر به‌منظور رعایت مصوبه ابلاغی ستاد ساماندهی اجاره‌بهای مسکن بازدید می‌کنند و با هرگونه تخلف برخورد می‌شود.

در این نرخ‌نامه محلات کلان‌شهر کرمانشاه براساس پنج گروه‌ از محلات همسان تقسیم‌بندی شده‌اند که تمام محله‌های ۲۲ بهمن، گلستان، بهزیستی، ارشاد، سنگر، ابتدای گلریزان و چهارراه خرم، کسری بلوار سجاد، سراب، فردوسی و فرهنگیان فاز یک در گروه اول قرار دارند که مبنای قیمت رهن ساختمان به‌ازای هر مترمربع ۱۲ میلیون ریال برای آن‌ها تعیین شده است.

برای هر مترمربع ساختمان در انتهای گلریزان، ژاندارمری، فرهنگیان فاز ۲، کارمندان، بهداری، متخصصین، ابتدای پردیس، زیباشهر، بهار، خیام، سعدی، رفعتیه، دلگشا، شریعای، بهداری، دادگستری، نجفیه، العیه، پل‌چوبی، صدرا، چغامیرزا ۲، جانبازان ۲ و ۳ و شهید محرابی نیز ۱۰ میلیون ریال تعیین شده است.

به‌ازای هر مترمربع ساختمان در آبادانی و مسکن، جوادیه، بلوار طاق‌بستان، تعاون ۱ و ۲ و ۳، معلم، رودکی، حافظیه، بعثت، رسالت، بسیج، فدک، آریاشهر، دانش، تکاور، جهاد، شهرداری، ۴۰۴ مخابرات، آزادگان، تنگه، اول جاده قدیم، ظفر، نشاجی، مسیر نفت، سنجابی، لشکر، کوی ثبت، بازرگانی، میدان غدیر، چوب‌فروش‌ها، کشاورزی، تاکسیرانی، انتهای پردیس، گلها، ولایت ۱ و ۲، علوم پزشکی، شهرک امام، دولت‌آباد، منزه، ناصری و مصوری نیز ۷ میلیون ریال اعلام شده است.

برای محلات جعفرآباد، شاطرآباد، باریکه، موشاخانی، ده‌مجنون، وکیل‌آقا، صابونی، نقلیه، احمد ولایتی، چقاگلان، محله چقامیرزا، فدک، انتهای جاده قدیم، رشیدی، جمخانه، تپه فتحعلی‌خان، برزه دماغ، چوب‌فروش‌ها، کیهان‌شهر، آریاشهر، جمهوری اسلامی، پمپ گازوئیل و اربابی و قلعه‌کهنه مبنای قیمت رهن ساختمان به‌ازای هر مترمربع ۵ میلیون ریال تعیین شده است.

قیمت رهن به‌ازای هر مترمربع ساختمان در محلات باغ ابریشم، سرخلیژه، حکمت‌آباد، چقاکبود، آناهیتا، کرناچی، نوکان، ده‌پهن، کهریز، صادقیه، ده‌مجنون، احمد ولایتی، جلالیه، چمن زین‌العابدینی، اسلامیه، مهدیه و شهرک شهید عسگری نیز ۴ میلیون ریال اعلام شده است.

ارزش ریالی این نرخ‌نامه براساس رهن کامل تعیین شده است که در تهاتر اجاره‌بها از قرار هر ۱۰ میلیون ریال رهن، مبلغ ۱۷۰ هزار ریال اجاره‌بها از مبلغ کل رهن کسر و محاسبه می‌شود و در رهن و اجاره آپارتمان به‌ازای پنج سال ساخت از قدمت اولیه ۱۰ درصد ارزش ریالی رهن یا اجاره کسر می‌شود و به‌ازای سالهای بعدی ساخت نسبت به قدمت سالیانه یک درصد مجدداً کسر می‌شود.

در رهن و اجاره مجتمع‌های آپارتمانی مسکونی نسبت به سایر آپارتمان‌ها ۱۵ درصد از ارزش ریالی کسر می‌شود و در رهن و اجاره ساختمان‌های ویلایی ملاک قیمت‌گذاری منطقه‌ای زیربنای مفید ساختمان است.

46

کد خبر 1404819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =