ابعاد تفاهم‌نامه مشارکت جامع ایران و چین/ چشم‌اندازی برای همکاری های استراتژیک آینده دو کشور

فارس نوشت: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه تفاهم نامه مشترک جامع استراتژیک ایران و چین، چشم‌اندازی برای همکاری‌های آینده است، گفت: رابطه چین با هر کشوری در دنیا مورد علاقه اردوگاه غرب نیست، لذا علیه آن روابط هجمه‌سازی می‌کنند.

مجیدرضا حریری در مورد پیش‌نویس سند همکاری راهبردی ایران و چین گفت: این سند به تصویب هیأت دولت رسیده، اما هنوز جزئیاتی از آن منتشر نشده است. 

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه سند همکاری با چین موضوع جدیدی نیست، افزود: رئیس جمهور چین در سال 2016 سفری به ایران داشت که در آن سفر، تفاهم‌نامه‌ای موسوم به «مشارکت جامع استراتژیک ایران  چین» به امضای دو کشور رسید. 

وی با اشاره به اینکه این توافقنامه ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی دارد، بیان داشت: وزارت خارجه از سال گذشته در حال تدوین و پیگیری پیش‌نویس آن بود، بنابراین پیش‌نویس این تفاهم‌نامه در قالب همکاری‌های بلندمدت از سوی ایران مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و سپس به طرف چینی ارائه شد. 

حریری با تأکید بر اینکه برای رسیدن به تفاهم، هر دو طرف باید منافع خود را درنظر بگیرند، گفت: دستیابی به اهداف یک سند با چشم‌انداز بلندمدت قطعاً نیازمند زمان است، لذا به نظر نمی‌رسد که مراحل نهایی تصویب و تدوین آن در دولت فعلی به پایان برسد. 

وی با بیان اینکه توافق با چین حائز اهمیت است، گفت: با توجه به پیش‌بینی‌ها مبنی بر اینکه چین در 25 سال آینده اقتصاد اول دنیا خواهد بود، بنابراین همکاری با این کشور در بخش‌های مختلف حائز اهمیت است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: از آنجا که چین تابع سیاست‌های آمریکا نیست، لذا می‌تواند با ایران همکاری کند، بنابراین ما نیز باید از این فرصت استفاده کنیم. 

وی با تأکید براینکه باید در جهان برای خود هم‌پیمانانی داشته باشیم، افزود: متأسفانه برخی موضوع همکاری بلندمدت با چین را با سیاسی‌کاری هدف قرار می دهند و شیطنت‌های رسانه‌های غربی نیز در کنار آن سبب تخریب اذهان عمومی را فراهم می‌سازد. 

حریری افزود: این تفاهم‌نامه چشم‌اندازی برای همکاری‌های استراتژیک آینده دو کشور است و تاکنون هیچ‌گونه عقد قراردادی مبنی بر آن بین دو کشور انجام نشده است. 

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: در واقع رابطه چین با هر کشوری در دنیا مورد علاقه اردوگاه غرب نیست، لذا وقتی چین با کشوری در حال انجام کارهای بزرگ اقتصادی، سیاسی، تجاری و... است، یکسری هجمه‌ها از سوی رسانه‌های غربی به آن اتفاق و رویداد وارد می‌شود و متأسفانه در کشور ما برخی نیز با هجمه‌های سیاسی به آن دامن می‌زنند.

223229

کد خبر 1405038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =