سرمایه‌گذاری صنعتی در استان گلستان به ۹۰۰ میلیارد تومان رسید

میزان سرمایه‌گذاری صنعتی در استان گلستان از ۵۰۰ میلیارد تومان سال ۹۷ با ۴۰ درصد افزایش به ۹۰۰ میلیارد تومان رسید.

به گزارش خبرآنلاین از گرگان : استان گلستان با توجه به پتانسیل آبی مناسب نسبت به استان‌های شرقی کشور و برخورداری از اراضی قابل تخصیص به فعالیت‌های صنعتی در مقایسه با فضای جغرافیایی اشباع شده استان‌های حاشیه خزر، به عنوان پهنه ذخیره توسعه صنعتی این منطقه و شمال شرق کشور محسوب می‌شود. این ویژگی‌ها امکان شکل‌گیری زنجیره‌های تولیدی صنایع غذایی، ماشین‌آلات تولیدی کشاورزی، تشکیل خوشه صنعتی پتروشیمی و فلزی، ایجاد شهرک‌های جدید صنعتی و نواحی بهره‌برداری معدنی، و ایجاد قطب توسعه در مناطق قابلیت‌دار بویژه شمال شرق استان را فراهم می‌سازد که گفته می‌شود در برنامه‌ریزی ساختاری به آن توجه شده است.

نقشه راه در حوزه صنعت استان براساس اولویت به توسعه صنعتی استان با تاکید بر صنایع وابسته و پیوسته بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی، ماشین‌آلات کشاورزی، مونتاژ خودرو و صنایع پاک بویژه الکترونیک و صنایع فرآورده‌های معدنی،تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی، ساماندهی صنایع استان برای رقابت پذیری، ارتقاء بهره‌وری و ایجاد ارزش افزوده، الزام به استقرار و تمرکز صنایع در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، امکان‌سنجی استقرار صنایع مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی در محور حاشیه اترک با توجه به منابع نفتی دریای خزر و سرزمین‌های فرامرزی همجوار و زیرساخت‌های موجود و آینده بویژه خطوط لوله گاز و تکمیل زنجیره تولید و تقویت خوشه‌های صنعتی برای صنایع موجود استان ترسیم شده است.

در حوزه معادن نیز توسعه اکتشاف و بهره‌برداری از ذخایر و منابع معدنی و افزایش ظرفیت بهره‌برداری از معادن موجود و همچنین ساماندهی و تجهیز نواحی بهره‌برداری معدنی در مناطق مستعد استان از موضوعات دارای اولویت است.

با وجود همه این مزیت‌ها و استراتژی که برای توسعه استان طرح‌ریزی شده و به‌رغم شکل‌گیری  ۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی و حدود یکهزار واحد صنعتی و تولیدی، استان گلستان طبق گفته‌های رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جزو استان‌های محروم صنعتی است؛ این استان فاقد صنایع بزرگ است که بتواند اشتغال و گردش مالی بیشتری در استان ایجاد کند.

دهم تیرماه، روز صنعت و معدن بهانه‌ای برای گفت‌وگو با حسین طلوعیان رئیس سازمان صمت استان گلستان شد. او در این گفت‌وگو از رشد صنعتی استان در سال جهش تولید سخن گفته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان درباره بهبود شاخص‌های صنعتی گفت: در حوزه صنعت در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ به‌رغم همه محدودیت‌هایی که در اثر وقوع سیل و کرونا به‌وجود آمد، در شاخص میزان سرمایه‌گذاری، صدور مجوزها و تعداد اشتغال رشد خوبی را شاهد بودیم.

به گفته او میزان سرمایه‌گذاری صنعتی در استان از ۵۰۰ میلیارد تومان سال ۹۷ با ۴۰ درصد افزایش به ۹۰۰ میلیارد تومان رسید. در حوزه اشتغال صنعتی نیز سال گذشته ۲ هزار و یکصد فرصت شغلی جدید در این بخش ایجاد شد که نسبت به سال قبل‌تر آن حدود ۳۰ درصد بیشتر شده است.

طلوعیان با اشاره به رشد تولیدات معدنی استان نیز بیان داشت: عمده ماده معدنی در استان ذغال‌سنگ است که سال گذشته ۲۴۰ هزار تن تولید داشتیم. در تولید ید و صدف کوهی نیز به ترتیب ۵۰ و ۱۵ درصد افزایش تولید به ثبت رسید.

وی با اشاره به اولویت‌های بخش صنعت و معدن در سال جهش تولید گفت: افزایش تولیدات صنعتی و معدنی، راه‌اندازی واحدهای جدید، توسعه صنایع موجود، احیای واحدهای راکد و بازسازی و نوسازی صنایع استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان درباره توسعه صنایع تبدیلی به‌عنوان یکی از راهبردهای اصلی استان اظهار داشت: در سال‌های اخیر جهاد کشاورزی تلاش زیادی برای ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی کرده است و حدود ۵۰ درصد صنایع موجود در استان وابسته به بخش کشاورزی است.

وی توضیح داد که در زمینه فرآوری نسل اول بخش زیادی از اقلام کشاورزی از جمله گندم، روغن، رب گوجه فرنگی و غیره ظرفیت‌های خوبی ایجاد شده و مشکلی نداریم اما باید به سمت صنایعی برویم که بتواند با فرآوری محصولات نسل اول، ارزش افزوده بیشتری برای استان ایجاد کند. اکنون در زمینه شیلات، مرکبات، دام و غیره ظرفیت خوبی برای سرمایه‌گذاری داریم.

طلوعیان با بیان اینکه با وجود اقدامات و سرمایه‌گذاری‌های خوبی که در سال‌های اخیر انجام شده اما گلستان همچنان از استان‌های محروم و غیربرخوردار در حوزه صنعتی است، گفت: برای امسال ۵ طرح از سوی وزارت صمت و سازمان گسترش صنایع در استان اجرا می‌شود که ۳ طرح مرتبط با در بخش صنایع تبدیلی است.

او افزود: احیای کارخانه ریسندگی در استان با ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار، تولید اسید لاکتیک و تولید مواد مورد نیاز صنایع سلولزی از جمله این طرح‌ها است. با ظرفیتی که در استان وجود دارد می‌توانیم سرمایه‌گذاری صنعتی را در این استان افزایش دهیم.

48

کد خبر 1405169

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =