ناظمی‌اردکانی: کاندیداهایی که مردم از آنها خسته شده‌اند، نامزد ۱۴۰۰ نشوند

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید: مردم همچنان آرمان‌های اصیل انقلاب و منویات مقام معظم رهبری را در کاندیداهای اصلاح طلب و اصولگرا جستجو می‌کنند.

محمد ناظمی اردکانی عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفتگویی با خبرآنلاین درباره میزان مشارکت احتمالی مردم در انتخابات سال ۱۴۰۰ گفت: حضور کمرنگ تر مردم در انتخابات اسفندماه نسبت به سال‌های گذشته هرچند لازم است تحلیل و مطالعه شود اما آنچه که بدیهی است بخش عمده این رفتار سیاسی به «نارضایتی مردم» نسبت به تورم و گرانی‌ها بر می گردد.
>>>در همین رابطه بیشتر بخوانید؛

زیباکلام: رییس جمهور بعد از روحانی، نماینده جریان تندرو است

فلاحت‌پیشه: شاید شورای نگهبان احمدی‌نژاد را برای ۱۴۰۰ تایید کند

مجلس دهم از ناکارآمدترین مجالس ادوار پارلمان بود

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری با نقد مجلس دهم، بیان داشت: مجلس دهم یکی از ناکارآمدترین مجالس ادوار پارلمان بود، به طوری که تعداد زیادی از نمایندگان در زمان ثبت نام به جهت مسائل «مالی یا اخلاقی» رد صلاحیت شدند و یا در صورت تایید صلاحیت نتوانستند به مجلس راه یابند. بنابراین این دو پدیده که به اجمال به آن اشاره شد مهمترین عوامل روی گردانی مردم از صندوق آرا بود.

وی با متفاوت خواندن فضای انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده با انتخابات اسفند ۹۸، گفت: فضای انتخابات ۱۴۰۰ نسبت به اسفندماه گذشته متفاوت خواهد بود، زیرا مردم و جریان‌های سیاسی منتقد برای ایجاد تغییر وارد عرصه و فضای سیاسی انتخابات می شوند؛ از سوی دیگر مجلس یازدهم که قریب اتفاق آن نمایندگان جدید هستند با انگیزه و نگاه «رفع معضلات اقتصادی» و رسیدگی به «معیشت مردم» حرکت خود را با روحیه انقلابی آغاز کرده‌اند، که همین موضوع می‌تواند در میان مردم امیدآفرینی کند. 

اقدامات قوه قضاییه در حضور حداکثری مردم در انتخابات ۱۴۰۰ تاثیرگذار خواهد بود

ناظمی اردکانی با تاثیرگذار خواندن برخورد دستگاه قضایی با مفسدان در افزایش اعتماد عمومی به حاکمیت، گفت: علاوه بر آن قوه قضاییه هم در برخورد با فساد که مهمترین عامل اعتمادسوزی در جامعه بوده است اقدامات خوب و اثر بخشی را شروع کرده است که همه اینها نوید بخش حضور پررنگ تر و حداکثری مردم در انتخابات ۱۴۰۰ است.

کاندیداهایی که مردم از آنها خسته شده اند، وارد انتخابات ۱۴۰۰ نشوند

این فعال سیاسی جناح اصولگرا در مواجهه با این پرسش که تا چه زمان جناح‌های سیاسی می‌خواهند از کاندیداهای سنتی و اسامی تکراری برای انتخابات عبور کرده و به سمت چهره های سیاسی جدید بروند، بیان داشت: بنده نیز این نقد را به جریانات سیاسی دارم. برای برون رفت از معضلات کشور در عرصه های‌مختلف، به خصوص مسائل «اقتصادی»؛ به کارگیری ظرفیت نیروی «جوان»، «مؤمن» و انقلابی کشور که دارای اندیشه‌های «نو»، «خلاقیت» و «جسارت» است، امری اجتناب ناپذیر می‌نماید. 

وی تأکید کرد: منظور بنده این نیست که الزاما کاندیداهای ریاست جمهوری فقط چند جوان جوان سی و چندساله باشند، بلکه در کنار این افراد، چهره‌های مجرب و کارآزموده نیز باشند.

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری تصریح کرد: بهتر است چهره‌هایی که مردم از آنها خسته هستند و یا چند بار در این عرصه وارد شده اند، اما هیچگاه مورد اقبال مردم قرار نگرفته‌اند به عرصه ورود انتخابات ورود نکنند و زمینه را برای چهره‌های جدید که از سابقه مدیریت «علمی»، «انقلابی» و با «روحیه جهادی» هستند، فراهم کنند.

ناظمی اردکانی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره احتمال ظهور یک «جریان سوم» در عرصه انتخابات سال  ۱۴۰۰ نیز، گفت: به جهت اینکه «تحزب گرایی» در کشور و انتخابات نهادینه نشده است، اینگونه نیست که مردم به دعوت از احزاب و یا ائتلاف آنها که جریان «اصولگرایی» و یا «اصلاح طلبی» می سازد وارد عرصه انتخابات شوند؛ بلکه با نگاه به وضع موجود که نسبت به آن «اعتراض» یا «رضایت» دارند، نگاه مخالف و یا موافق خود را بروز می‌دهند.


امکان ظهور جریان سوم در ایران وجود ندارد

وی ادامه داد: البته این وضعیت در مورد انتخابات «ریاست جمهوری» بیشتر و در خصوص مجلس شورای اسلامی کمتر صدق می‌کند. تا کنون در چندین انتخابات به نحوی رقابت بین ائتلاف احزاب اصولگرا و اصلاح طلب بوده است که هر دو نیز قادر به جریان سازی در فضای سیاسی کشور بوده‌اند، عملا در این فضا نیز جریان سومی قادر به رقابت و ظهور و بروز نبوده است. تجربه کشورهای دیگر نیز نشان می‌دهد زمانی که دو جریان سیاسی قدرتمند وجود داشته باشد جایی برای مانور «جریان سوم» و «احزاب مستقل» به وجود نمی‌آید.

این فعال سیاسی اصولگرا ، ابراز داشت: مردم انتظار دارند که دولت سیزدهم با ویژگی‌های «پرنشاط»، «شجاع»، «خطرپذیر»، «دارای اعتماد به نفس»، «تلاش گر»، «خستگی ناپذیر»، «پرانگیزه،»، «دارای همت بلند»، «صالح»، «مؤمن»، «انقلابی» و با «روحیه جهادی و اخلاص» و پرامید به افق های آینده تشکیل شود.

ناظمی اردکانی اضافه کرد: در صورتی که در بین کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰، ظرفیت تشکیل چنین دولتی در چهره‌ای جوان و یا غیر جوان وجود داشته باشد، قطعا مردم به چنین فردی اعتماد می‌کنند.

جریانات سیاسی برای تأیید صلاحیت کاندیداهای خود با شورای نگهبان تعامل کنند

عضو جبهه پبروان خط امام و رهبری در پاسخ به این پرسش که آیا شورای نگهبان می‌تواند با وسیع کردن تعریف «رجل سیاسی و مذهبی» و تجدیدنظر در نحوه بررسی صلاحیت ها، زمینه مشارکت بیشتر در انتخابات ۱۴۰۰ را فراهم کند؟، بیان داشت: تجربه نشان داده که در چند انتخابات گذشته رقابت بین دو جریان سیاسی «اصولگرا» و «اصلاح طلب» با عناوین ائتلافی متفاوت بوده است و عمدتا کاندیدای این دو جریان حائز اکثریت رای شده‌اند. 

وی گفت: به نظر می رسد در صورتی که تفاهم نانوشته‌ای فی مابین شورای نگهبان و مسؤلان این دو جریان باشد تا طبق ضوابطی که شورای نگهبان تعیین می‌نماید؛ هر یک از دو جریان در رقابت‌های درون حزبی و جریانی، کاندیدای خود را معرفی و شورای نگهبان نیز صحه بگذارد این روش به صلاح نزدیکتر باشد.

ناظمی اردکانی با تشریح دلایل خود، اضافه کرد: از یک طرف هزینه‌های عدم تایید صلاحیت‌ها به پای نظام نوشته نمی‌شود و از طرفی دیگر در رقابت‌های درون حزبی شایسته گزینی صورت می‌پذیرد و هر یک از دو جریان، کاندیداهایی را معرفی می‌کنند که صلاحیت آنها تایید می‌شود.

«اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» شعار مخالفین نظام است

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند شعار «اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» که در برخی اعتراضات سال گذشته به گوش رسید، یک زنگ خطر برای این دو جریان اصلی سیاسی کشور است، تا چه میزان قائل به این تحلیل هستید؟، ابراز داشت: در وضعیت فعلی، ارکان سیاست نظام را این دو جریان سیاسی می‌سازند و علی رغم ضعف و نقصان؛ باز هم در رقابت‌های انتخاباتی این دو جریان حضور قدرتمند دارند و مردم نیز از شخصیت‌های حقیقی آنان بیشتر شناخت دارند و تحقق آرمان‌های امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری و ارزش‌های انقلاب اسلامی را در وجود آنان می‌بینند. 

وی تصریح کرد: شعار نفی این دو جریان از متن مردم نبوده، بلکه پرداخته شده از ذهن مخالفین نظام است. حضور کمرنگ مردم درانتخابات ۹۸ صرفا به جهت نارضایتی مردم و نخبگان سیاسی از ناکارآمدی در زمینه مسائل اقتصادی، گرانی، تورم، بیکاری، فساد، تبعیض و وادادگی در سیاست خارجی بود. بدون شک رویکرد مردم با توجه به نتیجه انتخابات مجلس یازدهم و عملکرد قوه قضاییه، نسبت به گذشته تغییر خواهد کرد.

ناظمی اردکانی در پاسخ به این سوال که اگر نارضایتی مردم ادامه داشته باشد، آیا احتمال ظهور یک جریان انتخاباتی که با شعارهای تهییج کننده با مردم سخن می‌گوید؛ وجود دارد؟، بیان داشت: به جهت اینکه مردم نسبت به وضع موجود رضایت ندارند آن جریان سیاسی که معترض وضع موجود باشد و مواضع قدرتمندی را اتخاذ کند، مورد اقبال قرار خواهد گرفت اما نسبت به اشخاص حقیقی که در مصدر امور بوده و عملکردشان در بوته نقد قرار گرفته است و حتی مخالفین و موافقین جدی نیز دارند، اینگونه نخواهد بود. 

این عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری در جواب این سوال که آیا این احتمال وجود دارد شورای نگهبان برای برخی مصلحت سنجی‌ها و جلب مشارکت مردمی در انتخابات، احمدی‌نژاد را برای ۱۴۰۰ تایید کند، گفت: عرف تصمیم گیری شورای نگهبان منطبق بر دو مقوله انطباق مواضع و عملکرد کاندیداها با خط «ولایت فقیه» است. 

احمدی نژاد جایی در میان اصولگرایان ندارد

وی تأکید کرد: افرادی که در مصادر بالای اجرایی بودند به جهت برخی عملکردها، حواشی زیادی پیرامون خود به وجود آورده‌اند که قطعا این حواشی گریبان آنها را خواهد گرفت. برای مثال در گذشته شاهد بودیم که صلاحیت مرحوم «آقای هاشمی» برای کاندیداتوری دور یازدهم انتخابات ریاست جمهوری به همین دلایل احراز نگردید.

وی در پاسخ به این سوال که اگر به هر دلیلی حضور آقای احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰ قطعی شود، کدام بخش از اصولگرایان با او همراهی خواهند کرد؟، ابراز داشت: او خودش را اصولگرا نمی‌داند و بارها نیز این موضع را اعلام کرده است، بنابراین بعید می‌دانم جریان‌های شناسنامه‌دار اصولگرا که در امتداد خط امام و رهبری و ولایت فقیه حرکت می‌کنند حمایتی از او کنند.

بعید است احمدی نژاد از فردی دیگر برای انتخابات ۱۴۰۰ حمایت کند

ناظمی اردکانی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال دارد احمدی نژاد از یک کاندیدای دیگر برای حضور در انتخابات حمایت کند، اظهار داشت: بنده فکر نمی‌کنم ایشان از فرد دیگری برای کاندیداتوری انتخابات ۱۴۰۰ حمایت کند.

۲۷۲۱۹

کد خبر 1405447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =