اگر وزنه اول بهداد را سبک می‌گذاشتم من را در میدان آزادی دار می‌زدند!

جام جم نوشت:سجاد انوشیروانی سرمربی سابق تیم‌ملی وزنه‌برداری ایران به تازگی از یک سری اتفاقات المپیک 2016 ریو پرده‌برداری کرده است.

با گذشت چهار سال از المپیک 2016 ریو و اتفاقات عجیب و غریب برای وزنه برداری ایران و بهداد سلیمی هنوز حرف و حدیث درباره آن مسابقات زیاد است. سجاد انوشیروانی سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری ایران در تازه ترین مصاحبه خودش از این اتفاقات پرده برداری کرده و درباره یک سری مسائل اینطور گفته: چند وقت پیش که بهداد درباره اتفاقات ریو حرف زد و عنوان شد آیان راضی نبوده ایرانی ها در رقابتهای وزنه برداری سومین طلا را بگیرند، خیلی ها دوباره از من خرده گرفتند که چرا در انتخاب وزنه های بهداد عملکرد بهتری نداشتی؟! من این را جایی نگفته ام اما حالا می خواهم بگویم اگر من کاری غیر از آن می کردم، همین آقایانی که انتقاد می کنند، من را در میدان آزادی دار می زدند. من شب قبل از مسابقه، نزدیک به دو ساعت با بهداد درباره استراتژی که قرار بود در رقابت فوق سنگین داشته باشیم حرف زدم. استراتژی اول این بود که کار خودمان را شروع کنیم و ببینیم چه اتفاقاتی در صحنه می افتد.

استراتژی دوم هم این بود که ما دست بالا را بگیریم و تالاخادزه را به چالش بکشیم. توانایی اش را هم داشتیم چون بهداد در تمرین 220 یکضرب و 255 دوضرب زده بود. نظر خود بهداد روی گزینه دوم بود و ما گفتیم هر انتخابی تالاخادزه داشت ما یک کیلوگرم بیشتر انتخاب می کنیم. همین اتفاق هم افتاد و بهداد در نهایت یکضرب را با یک کیلو برتری نسبت به تالاخادزه به پایان رساند. 

بیشتر بخوانید: حرف‌های وزنه‌برداری که کرونا گرفت/نظافت سالن کار دست داد

انوشیروانی ادامه می دهد: در بین دو حرکت گفتیم اگر تالاخادزه زیر 245 برای حرکت اول دوضرب انتخاب کرد یعنی از ما ترسیده و ما کاری می کنیم نتواند به شراغ وزنه های بالا برود. همین هم شد. تالاخادزه با 242 شروع کرد و ما رفتیم سراغ 245 که در مجموع 4 کیلو از او پیش بیفتیم. حرکت اول بهداد خطا بود و همین باعث شد مربیان گرجستانی وزنه دوم تالاخالدزه را به 251 افزایش دهند اما وقتی بهداد 245 را در حرکت دوم زد، آنها هم بلافاصله وزنه انتخابی تاخالدزه را به 247 کاهش دادند. در واقع اگر هیات ژوری سه چراغ سفید داوران برگزیده اش را وتو نمی کرد روند مسابقه طوری بود که امکان داشت حتی طلا را از چنگ گرجستانی ها خارج کنیم، اما با کنار رفتن بهداد از دور رقابتها، خیال تالاخادزه هم راحت شد و به آن وزنه های بالا حمله کرد. اینکه بزرگانی چون محمد نصیری بعد از مسابقه می گویند چرا برای بهداد وزنه 237 را نگرفتی تا مدال نقره اش را مسجل کند، برای من واقعا عجیب است. کجای دنیا و در کدام رقابت، کسی که در یکضرب یک کیلوگرم رکورد دنیا را زده، در دوضرب آمده 5 کیلو ار حریفش سبک تر شروع کند. آنهم بهدادی که سه هفته قبل از المپیک در تمرین 255 را زده بود. والله اگر من وزنه اول بهداد را سبک می گذاشتم، و بهداد مدال نقره اش را می گرفت، همین آقایان من را در میدان آزادی دار می زدند و می گفتند چرا با یک  انتخاب بهتر، اجازه ندادی بهداد شانسش را برای طلا امتحان کند!

 257 41

کد خبر 1405642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =