۱۱.۲ میلیارد تومان کالای قاچاق در خراسان جنوبی طی ۳ ماهه نخست امسال کشف شده است

خراسان جنوبی یکی از استان‌های پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و در سه ماهه امسال ارزش کالاهای قاچاق کشف شده در استان ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است.

به گزارش خبرآنلاین از خراسان جنوبی : قاچاق کالا پدیده‌ای مخرب و شومی است که تاثیر زیان‌باری بر تولید و تجارت قانونی، سرمایه‌گذاری و اشتغال دارد و این پدیده شوم صدمات زیادی بر پیکر اقتصاد کشور وارد می‌کند.

قاچاق به عنوان آسیبی اجتماعی مطرح است و عمری طولانی دارد که بشر با آن مواجه است و قاچاق کالا به اقتصاد کشورها به ویژه اقتصاد ملی آنها آسیب می‌زند.

بیشتر کارشناسان معتقدند مقابله با آسیب قاچاق کالا در کشور نیازمند اجرای برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت متعدد است که نمی‌توان به سادگی با این پدیده مقابله کرد.

خراسان جنوبی  یکی از استان‌هایی است که در کریدور انتقال کالاهای قاچاق از استان‌های جنوبی به استانهای میانی و  شمالی کشور قرار دارد و از طرفی  این استان در امر مبارزه با قاچاق کالا وارز یکی از استانهای مهم کشور است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی  گفت: استان خراسان جنوبی با توجه به موقعیتی که در بین استانها دارد و قرارگیری آن در محل عبور برخی استان‌های کشور ماموریت مهمتری نسبت به مبارزه و تشدید نظارت بر بازار و قاچاق کالا دارد.

محمدرضا دبیری افزود: خراسان جنوبی با دارا بودن ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان و استانهای همجوار کار ارزیابی و رصد در پدیده قاچاق برایش بیشتر است.

وی با بیان اینکه نظارت‌ها و کنترل را تشدید کرده‌ایم و در این راستا یکی از استانهای پیشرو هستیم گفت: در سه ماهه امسال ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان کالای قاچاق در استان کشف و ضبط شده است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی گفت: کالاهای کشف شده امسال نسبت به مدت مشابه ۸ درصد کاهش دارد و ضبط کالا، جریمه نقدی و حبس از مجازات قاچاقچیان کالا است.

 کارشناسان راه اصلی مقابله با قاچاق کالا و ارز را قوانین سختگیرانه، اقتصاد مقاومتی با  تکیه بر تولید داخل، تولید محصولات با کیفیت و تشدید نظارت و کنترل بر بازار می‌دانند و مبارزه با قاچاق کالا با عزم ملی و ارائه راهکار فرهنگی پیشگیرانه و برخورد قضایی با قاچاقچیان کالا و ارز از دیگر راه‌های مقابله با قاچاق کالا است.

48

کد خبر 1406567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =