۱ نفر
۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۸
افزایش نرخ ارز و طرح سوال از رئیس جمهور

در چند هفته اخیر بسیاری از کنشگران سیاسی مخالف دولت اهتمام زیادی به خرج داده‌اند تا دولت و شخص رئیس جمهور را مقصر اصلی التهابات موجود در بازار کالاها و خدمات مانند قیمت ارز، مسکن و خودرو معرفی نمایند.

نتیجه این تلاش سازماندهی شده یکسویه را می‌توان در طرح سوال از رئیس‌جمهوری از سوی نمایندگان طیف اصولگرای مجلس دید که در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول گردید. از نظر طراحان سوال و حامیان فکری‌شان، ایران اسلامی غرق در امکانات، منابع گسترده مالی و طبیعی است که فقط سوء مدیریت های داخلی از سوی قوه مجریه، شرایط اسف بار کنونی را رقم زده است.

لذا با یک چنین بینش و نگرشی بر آن هستند تا به موکلان خود نشان دهند که در صدد اصلاح و سامان دادن به امور از طریق تحت فشار قرار دادن دولت و رئیس‌جمهوری هستند.

اگر چنین تحلیلی منطبق بر واقعیت بود باید با صرف طرح سوال از رئیس‌جمهور، آثار روانی این حرکت های مجلس در بازار نمایان می شد و لااقل منجر به توقف روند افزایش قیمت‌ها می‌گردید. اما واقعیت فراتر از تصورات و پسینه ذهنی نمایندگان جدید مخالف دولت است. چنانکه مروری بر قیمت کالاها و خدمات  در ۴ ماه اخیر نشان می‌دهد که رویکرد خط و نشان کشیدن برای دولت، چه بسا به افزایش التهابات در بازار ارز و سایر کالاهای اساسی کشور شده است. 

نگارنده در اثبات مدعا به دو مقطع در ارتباط با افزایش قیمت دلار اشاره می‌کند. مقطع اول دوره زمانی اواخر بهمن‌ماه یعنی پیش از پیروزی جریان مخالف دولت در انتخابات مجلس است که قیمت دلار در ۲۸ بهمن ۹۸، ۱۳/۷۵۰ تومان بوده اما این روزها قیمت دلار ۲۲ هزار تومان را پشت سر گذاشته و سیر صعودی دارد. مقطع دوم پیش از اعلام وصول طرح سوال از رئیس‌جمهور است. در حالی که قیمت دلار روز شنبه ۱۴ تیر، ۲۰ هزار تومان بود در روز یکشنبه به بالای ۲۲ هزار تومان رسید. یعنی درست بعد از وصول طرح سوال از رئیس جمهور قیمت دلار دو هزار تومان افزایش یافت.

البته مخالفان دولت در مجلس و بیرون از مجلس که اصرار عجیبی بر روی اثبات ناکارآمد بودن دولت دارند، می‌گویند که هنوز برای قضاوت در خصوص عملکرد مجلس زود است. این در حالی است که در دوره‌های مشابه شاهد بوده‌ایم که چگونه صرف پیروزی و موفقیت یک جناح در انتخابات منجر به ثبات و کاهش قیمت‌ها پس از یک دوره پر التهاب و پرنوسان شده است. امروز برعکس آن نظاره‌گر این واقعیت هستیم که چگونه با روی کار آمدن جناح مخالف دولت، بازار واکنش منفی نشان می‌دهد و احساس بی‌ثباتی و شکنندگی کاملا در اقتصاد کشور با موضع گیری‌ها و کنش‌های کلامی و رفتاری نمایندگان جدید هویداست. 

شوربختانه مخالفان دولت به جای دیدن این واقعیت‌ها که تحریم‌های ظالمانه آمریکا و حوادثی نظیر، سیل، زلزله و کرونا، باعث کاهش درآمدها و افزایش هزینه‌ها در کشور منجر شده‌اند، مستقیم سراغ دولت می‌روند و مقصر تام و تمام را در عملکرد دولت می‌بینند. لازم است تا دیر نشده مجلس با تجدید نظر در رویکرد تقابل با دولت به تعامل و هم‌اندیشی روی آوردتا با هم‌افزایی بتوان به راهکار مناسبی جهت برون رفت از وضعیت موجود دست یافت در غیر اینصورت رفتار مخالفان دولت به گونه است که به جای کمک در فرو نشاندن آتش ، آتش‌نشان را هدف قرار می‌دهند ، نتیجه آنکه دود آتش به چشم همه می‌رود.

*نماینده مجلس دهم و رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید

۲۷۲۱۵

کد خبر 1407104

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =