اعلام موضع رییس کمیسیون اقتصادی درباره مالیات بر سود سپرده و سهام

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مالیات بر سود سهام، مالیات بر سود سپرده‌های بانکی و دیگر پایه‌های مالیاتی که در دنیا وجود دارد فعلاً در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس نیست بلکه تمرکز اصلی کمیسیون بر بحث مالیات بر املاک و مستغلات است.

به گزارش خبرآنلاین ، محمدرضا پور ابراهیمی افزود: پیشنهادی در زمان اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در مجلس نهم ارائه شد تا موضوع مالیات بر عایدی سرمایه به عنوان پایه جدید مالیاتی تصویب شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم گفت: در همان زمان وزیر وقت راه و شهرسازی مخالف و معتقد بود که این موضوع اثر منفی بر بازار مسکن می‌گذارد بنابراین دولت در آن زمان لایحه‌ای را در این باره ارائه نکرد و با پیشنهاد مجلس هم مخالفت کرد.

وی افزود: کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه املاک و مستغلات سال ۱۳۹۷ در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شد اما دولت با اعلام اینکه می خواهد در سال ۱۳۹۸ لایحه مالیات بر فعالیت های اختلال زا را ارائه کند در بحث نهایی کردن جزئیات این طرح با مجلس دهم همکاری نکرد و طرح در حد تصویب کلیات ماند و عمرمجلس دهم هم به پایان رسید.

پورابراهیمیپور ابراهیمی اظهار داشت: طرح مزبور در همان روزهای اول مجلس یازدهم با توجه به اهمیت موضوع در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت.وی ادامه داد: هم اکنون اولویت کمیسیون اقتصادی مجلس با توجه به التهابی که اکنون در بحث قیمت های ساختمان و احتکار بزرگی که در این حوزه همه شاهد هستند موضوع مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه ساختمان است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق آمار و اطلاعات موجود دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور بدون استفاده است.

وی افزود: متأسفانه سوداگری تعریف شده ای در این بخش شکل گرفته است.پورابراهیمی اظهار داشت: هم برای کاهش قیمت مسکن بویژه در کلان شهرها عمدتاً شهرهای بزرگ و هم کمک به کاهش التهابات در نرخ اجاره بها بواسطه افزایش قیمت مسکن این ضرورت احساس شد که طرح مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه املاک، مستغلات و ساختمان با اولویت در دستور کار قرار گیرد.

وی در ادامه یادآور شد: مالیات بر سود سهام، مالیات بر سود سپرده‌های بانکی و دیگر پایه‌های مالیاتی که در دنیا وجود دارد فعلاً در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس نیست بلکه تمرکز اصلی کمیسیون بر بحث مالیات بر املاک و مستغلات است.

۲۲۳۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1407125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =