«رضا شاه» لقب کدام فرمانده عراقی بود؟

ایسنا نوشت: عراقی‌ها همواره سعی می‌کردند در موقع حضورش در اردوگاه یا اصلا در اطراف او آفتابی نشوند یا چندین متر عقب‌تر از او راه بروند.

محمدجواد سالاریان از جمله آزادگان «کمپ۱۰ رمادی» بود. او در خاطره‌ای پیرامون یکی از فرماندهان عراقی این اردوگاه روایت می‌کند:«نقیب مفید» اولین فرمانده عراقی اردوگاه رمادی ۱۰ بود که  دو سال بعد به درجه سرگردی (رائد) ترفیع یافت.

افسری بسیار خشن، جدی، متکبر و به خود مغرور بود و کمی هم عقده کمبود شخصیت داشت. از رفتارش  به نظر می‌رسید که خیلی علاقه دارد برایش احترام بگذارند و پا بکوبند؛ فرق هم نمی‌کرد عراقی باشند یا اسیر ایرانی. نقیب مفید  قدی بلند ولاغر اندام داشت و در موقع راه رفتن همیشه یک چوب قانون در دست یا زیر بغل داشت. چنان خشک راه می‌رفت که شانه‌هایش در موقع راه رفتن تکان نمی‌خوردند.

دستوراتش قاطعانه بود و همه دژبان‌های عراقی حتی عبدالقادر به شدت از او می‌ترسیدند و سعی می‌کردند در موقع حضورش در اردوگاه یا اصلا در اطراف او آفتابی نشوند یا چندین متر عقب‌تر از او راه بروند. برخی از دوستان به او لقب «رضاه شاه»  داده بودند. موقعی که وارد اردوگاه می‌شد باید نماینده (فرمانده ) ایرانی اسیران در اردوگاه با صدای بلند به همه  اردوگاه  چنان خبردار می‌داد که همه اسیران ( ۲۰۰۰ نفر ) صدای او را می‌شنیدند و بلافاصله باید در هر حالتی که بودند از جا بلند شده و مثل چوب خشک به حالت خبردار ایستاده و به زمین نگاه می‌کردند و تا او ( فرمانده عراقی )  «آزاد» نمی‌گفت و اجازه آزاد او را  فرمانده ایرانی به اسیران ابلاغ نمی‌کرد کسی اجازه تکان خوردن نداشت. هر کسی بدون اجازه تکان می‌خورد به شدت تنبیه می‌شد.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1407397

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  7 2
  شما خوبيد بيد بيدي
 • h US ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  12 3
  چرند !
 • آسو IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  17 5
  این سرگرد عراقی،کارخونه ساخته بود تو اردوگاه؟راهسازی کرده بود؟دانشگاه ساخته بود؟نظام اداری درست کرده بود؟نظام آموزشی درست کرد؟نظام بهداشتی درست کرد؟یه کلام اردوگاه خرابه گرفت اردوگاه سالم و سرحال تحویل داد؟از چه نظر به رضاشاه شبیه بود؟