چراغ سبز انگلیس برای فروش تسلیحات نظامی به عربستان

ایرنا نوشت: در حالی‌که شش سال از تجاوز عربستان به یمن می‌گذرد و بسیاری از کشورها همکاری تسلیحاتی با ریاض را محکوم می‌کنند، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس بار دیگر اعلام کرد که لندن تمایل دارد همکاری‌های نظامی با عربستان بخصوص صادرات تسلیحات نظامی به این کشور را تقویت کند.

به گزارش روزنامه سعودی «عکاظ»، «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان دیروز (سه شنبه) در تماس تلفنی با والاس بر همکاری مشترک دو کشور بخصوص در زمینه تسلیحاتی تاکید کرد و به زعم خود این همکاری را در راستای تقویت امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دانست.

وزیر دفاع انگلیس نیز در این تماس تلفنی، از نقش عربستان در مقابله با تهدیدهای امنیتی در منطقه بخصوص حمایت از امنیت گذرگاهها و حفظ آزادی تردد در آبراهه‌ها قدردانی کرد.

این ادعای وزیر دفاع انگلیس در حالی مطرح می‌شود که سعودی‌ها در شش سال گذشته با محاصره یمن اجازه تردد کشتی‌ها برای انتقال سوخت، غذا و دارو به این کشور فقیر منطقه را نمی‌دهند.

از سوی دیگر معاون وزیر دفاع عربستان نیز بر تمایل سعودی‌ها برای تقویت همکاری‌های تاریخی و راهبردی بین دو کشور بخصوص در زمینه تسلیحاتی تاکید کرد.

 «لیز تراس» وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس نیز بعد از این که لندن چندین مقام سعودی را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرد، دیروز در سخنرانی که در مجلس عوام انگلیس داشت، مدعی شد که بر اساس تحقیقات صورت گرفته، خطری درباره فروش تسلیحات نظامی به عربستان نیست و احتمال استفاده از آن در موارد نقض جدی حقوق بشر وجود ندارد.

311312

کد خبر 1407852

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =