هم حقوق 11 میلیونی بگیرید،هم ودیعه مسکن 200 میلیونی؛ فقط برای مردم هزینه درست نکنید

روزنامه اطلاعات نوشت:این روزها واریز مبلغ ۲۳۱ میلیون تومان به حساب هر یک از نمایندگان جدید مجلس، بسیار خبرساز شده است. افرادی از هر دو جناح سیاسی، انتقادهایی را به این اقدام روا داشته‌اند و بحث‌های مختلفی در این رابطه در گرفته و تیترهای جالبی هم در رسانه‌ها و مطبوعات حتی رسانه‌های طرفدار جریان فکری و سیاسی حاکم بر مجلس تازه دیده می‌شود از جمله: «مجلس انقلابی و حق مسکن غیرانقلابی» و مواردی از این دست.

اما آیا فاجعه‌ای رخ داده است؟

 بیایید و بیاییم بعد از سال‌ها تجربه تبعات زهدنمایی و در برخی موارد ریاکاری و اقدامات پوپولیستی و بی‌نتیجه‌ای که همواره نتیجه عکس داده و ستون‌های اخلاقی و فرهنگی ما را چون موریانه خورده، با گذر از سطحی‌نگری جلوی نشانی غلط دادن‌ها را بگیریم و قطار انقلاب و کشور را به ریل اصلی آن برگردانیم.

اولاً که اتفاق خاصی رخ نداده، دویست میلیون تومان از این مبلغ برای رهن منزل نماینده است که این رقم در دوره قبلی ۲۵۰ میلیون تومان بود و حالا که به نسبت دوره قبل وضع مسکن با یک تورم انفجاری نزدیک به ۲۵۰ درصد افزایش را تجربه می‌کند، برای تهیه منزل یک نماینده رقم درشتی نیست. هزینه‌های دفتر و دستک نماینده‌های شهرستانی هم اگر بیشتر از بیست میلیون نباشد، کمتر نیست. حقوق آنها هم که اعلام شده یازده میلیون تومان است که آن‌هم چندان نجومی به حساب نمی‌آید.

پس لازم نیست که چون بید بر سر ایمان خویش بلرزیم که این مجلس هم اشرافی است و همین ابتدای کار باید جلوی این ریخت و پاش‌ها را گرفت. باور کنید مشکل مردم اصولاً اینها نیست. شاید بگویید و درست هم بگویید که دویست میلیون تومان برای خیلی از مردم ما رقم درشتی است. همین‌طور حقوق یازده میلیونی برای اکثریت مردم ایران دست نیافتنی است.

شاید هم معتقد باشید که همین حقوق‌ها و دریافتی‌ها برای مجلس تراز انقلاب قابل قبول نیست که البته حرف نادرستی نیست و مسلماً… اما جسارتاً اجازه دهید خیالتان را راحت کنم. اصولاً اگر به خاطر این اعتراضات و برای نمایش زهد و تقوا و مردم‌دوستی، همین فردا در مجلس و در یک اقدام تأثیرگذار پنجاه درصد این مبلغ هم حذف شود، هیچ مشکلی حل نمی‌شود. می‌گویند هزینه تبلیغاتی برخی نمایندگان همین دوره کمتر از میلیارد نبوده است. پس بحث درباره اینکه آن‌ها باید درد طبقات فقیر را بچشند و با حقوق چهار پنج میلیونی بسازند و زندگی فقیرانه داشته باشند تا درد مردم را بفهمند، نه اینکه حرف غلطی باشد اما اصلاً مشکل اینها نیست.

بهترین مطالبه‌ای که در حال حاضر باید از این مجلس با دأب و داعیه انقلابیگری داشت این است که اهل عمل باشید. مگر ادعا نداشتید که برخی نمایندگان دوره قبل از رانت نمایندگی استفاده می‌کردند و برای خودشان دنیایی ساخته بودند؛ شما مراقبت کنید که هیچ نماینده‌ای نتواند چنین کند. باید از آنها بخواهیم چنان نظارتی بر کارها داشته باشند که هیچکس نتواند چنین کند. چه در قوه مقننه و چه در قوه مجریه و در دستگاه عریض و طویل اجرایی کشور و چه در دستگاه قضا و چه در هرجا…

این‌که مجلسی ها حقوق کمی بگیرند یا تظاهر به زهد و ریا کنند و خدای ناکرده چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر بکنند و نمایش مردمی بودن و انقلابیگری بدهند، مصیبت است. این‌که نماینده‌ای با وزیر ساخت و پاخت بکند و امتیازاتی برای خود و اطرافیانش بگیرد و در صحن و پشت تریبون از فقر فقرا ناله سر بدهد و برای فساد اقتصادی و گرفتاری مردم از تورم و گرانی و مشکل مسکن و بیکاری جوانان مرثیه بسراید، فاجعه است. این‌که منافع ملی را پیش پای منافع جریانی و جناحی و قومی و قبیله‌ای و فامیلی قربانی کند، فاجعه است. این‌که عوامانه و بدون منطق با تند روی و افراطی‌گری و شعارهای تند و بی‌تدبیر برای دستگاه دیپلماسی و اقتصاد کشور هزینه بتراشد، مصیبت است. این‌که به جای توجه به ریشه‌های گرانی و تورم و بیماری‌های مزمن اقتصادی و حرکت در مسیر اصلاح ساختارهای معیوب، با اقدامات موقتی و تسکینی و هزینه تراشی و بر پایه عوامزدگی و نه خرد ورزی بر این مشکلات بیفزاید و مسکن درمانی را ادامه دهد، فاجعه به بار می‌آورد.

البته در همین مجلس هم هستند نمایندگانی که وام مسکن مجلس را برگرداندند و درسابقه پارلمان هم داریم نمایندگانی که حتی حقوق مجلس را نگرفتند و شاید در همین دوره هم کم نباشند نمایندگانی که نه زندگی اشرافی دارند و نه از حقوق و امتیازات مجلس استفاده می‌کنند که آفرین بر آنان. اما حتی اگر درحد عرف حقوق بگیرند و خانه متوسطی برای خود تهیه کنند، خلاف نکرده‌اند و مطالبه اصلی مردم از آنان نه فقر فروشی؛ است و نه فخر فروشی؛ بلکه عمل به وعده‌هایی است که بر زمین مانده و رفع گرفتاری از مردمی است که هر روز به خاطر کوتاهی‌ها و اشتباهات و غفلت‌ها و بعضاً خیانت‌های کارگزارانشان که مستقیماً بر کارآمدی نظام اسلامی اثر منفی و نامطلوب گذارده، بیشتر در معرض آسیب و فشار قرار می‌گیرند و به جای دوای دردهایشان، نصیحت و شعار و فریاد و وعده می‌شنوند.

23302

کد خبر 1408173

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  ودیعه مسکن شده 200،میلیون، پول کشور بی ارزش شده، نماینده مجلس چه تقصیری داره؟
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  خودت میگی بعد نقض میکنی از ی طرف میگی مسئولین ریاکارند و اگر سهمشون رو از سفره نبرن از جای دیگر می برند از طرف دیگه انتظار اصلاح از ایشان داری!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  مگر مجلس های قبل این مبالغ را نمی گرفتند؟؟؟ واقعا اصلاحات به فکر مردم نیست.
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  بده برکت از قرارداد
 • ايراني غيور IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  كو گوش شنوا............
 • ناشناس IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  اگه مردید هر مقداری که میگیرید علنی بکنید ، راستی الان ثروتی که دارید اعلام کردید تا بعد از اتمام نمایندگی هم با همون ثروت برید خونتون ؟
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  ازقدیم گفته اند گل پشت رو نداردچه فرقی کردکدامشان بفکرگرانی بیکاری هستند ؟
 • مم IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  حضرت علی مانند فقیر ترین مردم زمان خود زندگی میکرد با وجودی که اگر بخشش نمیکرد از ثروتمندترین اعراب بود
 • علی IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  اگراینچنین است چرا کاندیدها میلیاردی خرج میکنند تا به مجلس راه یابند هستند افرادی که در آمدهای بالای ۱۱ میلیون دارند اما خودشان را به آب و آتش میزنند که وارد مجلس شوند
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  وقتی در یک روز قیمت یک سکه یک میلیون بالا می رود یعنی 10 درصد ارزش پول این مملکت در یک روز کم می شود نمایندگان مجلس رئیس جمهور رئیس بانک مرکزی هیچ کار نمی توانند بکنند به چه در این مردم می خورند
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  جانا سخن از جانب ما میگویی
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  نماینده ای که میلیاردی خرج تبلیغ میکنه چطور پول اجاره منزل ندارد
 • شیعه IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  مردم محتاج نان شبشونن اینها ودیعه خانه 200 میلیونی میگیرن
 • محمد IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  امکانات نمایندگان مجلس به اندازه شهردار یک شهر کوچک نیست رئیس اداره گاز یک بخش بیشتر از نمایده می گیرد
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  اقایان نماینده الهی بازنشسته شوید وبدانید ما چه حقوقی می گیریم
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  چرا این همه ریخت و پاش ، اینها کاری نمی کننند فقط حرف میزنند و داد و بیداد میکنند
 • آیت خوشنام IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  روز قیامت جلوتو میگیریم روزنامه اطلاعات که از این نامرد ها دفاع میکنی
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  به نظر می رسد اگر کلا مجلس را تعطیل کنند به نفع مردم خواهد بود که ضرری ندارد.یاد گفته های چهار درصدی بخیر
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  به خاطر همین امثالی مثل اینا درد مردم را درک نمی کنند .
 • بازنشسته IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  231میلیون (حقوق +ودیعه مسکن،+ضروریات) نه اسلامی،نه انسانی،نه وجدانی هیچ چیزش درست نیست
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  کارگران مگر شاخ دارند که 200هزار تومن حق مسکن رو این دست آن دست میکنید. نخواستیم....
 • کلانتری IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
  0 0
  شماها که ادعا میکنید خادم ملتید .خادم که ماهی 231میلیون نمیگیرد.