۱ نفر
۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱
دکور «عصر جدید» چگونه ساخته شد؟

فارس نوشت: طراح دکور «عصر جدید» گفت: برای ایزانیزه کردن دکور این برنامه با مشورتی که با آقای علیخانی و عوامل داشتیم بنا شد تا از معماری بخشی از سازه چهل ستون در آن استفاده کنیم.

«امیرحسین میرطالب» طراح دکور و صحنه «عصر جدید» است، طراحی که از فصل دو به این برنامه پیوسته است. او درباره جزئیات و چند و چون طراحی دکور این برنامه و اتفاق های غیرمترقبه ای که ممکن است برای یک طراح دکور رخ دهد، با ما گفت و گو کرد.

** کار حرفه ای تان را از چه زمانی شروع کردید؟

- از سال ۸۸ کارم را در تلویزیون شروع کردم. مناظره های ریاست جمهوری دوره قبل، برنامه جام جهانی، اتفاق، ایرانشهر، پنج ستاره، شوکران، برنامه های سال تحویل، برنامه ایران. 

** چطور شد که ایده طراحی دکور برنامه «عصر جدید» به ذهنتان رسید؟

- اولین طرحی که ارائه دادیم طرحی دیجیتال بود و بعد از آن طرح همین طرحی که می بینید را دادم و بلافاصله تائید شد. برای این برنامه باید فضای استانداردی را اجرا می کردیم تا برای همه شرکت کننده هایمان مناسب باشد چه کسی که می خواند، فردی که شعبده بازی می کند و یا دوستی که پارکو می کند. به همین خاطر فضا بیشتر به سمت مدرن و دیجیتالی و استفاده از فضاهای گرافیکی رفت. فضای بالا (هشتگ) که استفاده کردیم و حتی فضای پایین و وارم آپی که خانواده ها می ایستند تقریبا از فضای ایرانی و شبیه به خانه های ایرانی است و آنها را به سبک کلاسیک طراحی کردیم. اما فضای بالا که هشتگ در آن اجرا می شود فضای خبری است و جایی است که بک استیج را گزارش می دهد و فضای مدرن و تمرینی است که رنگ و لعاب خودش را دارد.

** دکور برنامه عصر جدید به نسبت فصل یک چه تغییراتی داشته است؟

- تنها صندلی های سالن از دکور فصل قبل باقی مانده است و کل فضا حتی سن و راهروها نیز جدید هستند.

** در فصل قبلی طراحی دکور این برنامه توسط فرد دیگری انجام شد. چطور شد که شما به این برنامه آمدید؟

- این را نمی دانم اما طراح قبلی که از بزرگان سینما هستند، قطعا خیلی زحمت کشیدند. وقتی با من تماس گرفتند ابتدا صحبت از دکور میز داورها و کانترها بود و بعد از اتود زدن کار را انجام دادیم. اتفاقا میز داورها و میز آقای علیخانی دکور بزرگی داشت و قصدمان این بود که آخرین مرحله به سمتش برویم و دقیقا زمانی که دستم آسیب دید و زمانیکه برنامه به دلیل شیوع کرونا متوقف شد، دوره نقاهتم را گذرانده بودم و به اجرای میزها رسیدم.

** از زمانی که دکور عصر جدید را به شما سفارش دادند تا زمانی که به طور کامل اجرا شد، چقدر زمان برد؟

- حدود دو ماه. اما این دو ماه طوری بود که ابتدا فضای بک استیج را کار کردیم به این دلیل که اول بخش مربوط به راستی آزمایی ها ضبط شد. روزهای پایانی اجرای دکور سالن پایین بود که سانحه ای برای دستم رخ داد.

** شما برای ایرانی کردن این دکور چه کردید؟

- این موضوع مد نظر خودمان هم بود که دکورمان المان های ایرانی بودن را داشته باشد و خصوصیات خودمان را داشته باشد و نشان دهنده فرهنگ و تمدن کشورمان نیز باشد. در همین راستا به این نتیجه رسیدم که در این سازه از معماری ایرانی استفاده کنم و همه از این پیشنهاد استقبال کردند و این را هم بگویم که گروه آقای علیخانی از ایده های درست استقبال می کنند.

** چقدر در طراحی دکور، ایمنی شرکت کننده ها برای شما اولویت دارد؟

- خیلی زیاد. اولین باری که به عصر جدید رفتم آقای علیخانی به من گفت ما می خواهیم کاری کنیم که در این فضا، برای دکور اتفاقی نیفتد که در پی آن برای شرکت کننده ها حادثه ای رخ دهد. در تمام این مدت هم همه دکورهایی که طراحی می شد توسط مهندس سازه کنترل می شد و خداراشکر اتفاقی هم برای کسی رخ نداد.

** اما یک بار یکی از شرکت کننده ها آسیب دید که به خاطر بی احتیاطی خودش بود.

- بله، اتفاقی که برای این شرکت کننده افتاد ربطی به دکور برنامه نداشت.

** تا به حال اتفاقی برای شرکت کننده ای رخ داده که به خاطر نقص ایمنی دکور باشد؟

- نه خداروشکر. به همین خاطر بود که قبل از شروع طراحی دکور با اغلب گروه جلسه هایی برگزار شد تا آنچه طراحی می شود دکوری بی عیب و نقص باشد.

** گروه انتخاب شرکت کننده های برنامه، زمانیکه می خواهند راستی آزمایی شرکت کننده ها را انجام دهند، درباره حرفه آنها با شما مشورت می کنند؟

- نه، خودشان یک قالبی دارند که سعی می کنند در همان قالب بهترین ها را بپذیرند. اما این را  می دانم که تمام تلاششان بر این است تا فضای سن طوری باشد که استعدادهای افراد از بین نرود. از طرفی همان ابتدا به ما گفتند فضای سن طوری طراحی شود که اگر شرکت کننده ای قصد آمدن به این برنامه را دارد، به خاطر کمبود فضا قیدش را نزند.

** مساحت دکور این برنامه چقدر است؟

-بالغ بر ۲۰۰۰ متر فضا طراحی شده و ۸۰۰ متر فقط سن و جای تماشاگرها است. بک استیج نیز ۴۰۰ متر است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1408377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =