۳ نفر
۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
احتمال لغو جشنواره موسیقی «رپ»

فارس نوشت: برگزاری جشنواره تابستانی موسیقی «رپ» تونس در هاله‌ای از ابهام است.

بنابر اعلام ستاد برگزاری جشنواره تابستانی موسیقی «الراب» (رپ)، برگزاری این رویداد به دلیل تعیین تکلیف‌نشدن جوایز برگزیدگان دوره قبلی آن در هاله‌ای ابهام است.

بنابر گفته مدیر جشنواره، با توجه به اینکه هنوز بودجه کافی برای پرداخت بدهی‌های دوره گذشته و نیز اعطای جوایز برگزیدگان آن تأمین نشده، هنوز تصمیمی برای برگزاری دوره جدید آن اتخاذ نشده است.

پیش‌تر هم سی و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی سمفونیک جِم به دلیل ممکن نبودن حضور گروه‌های هنری از کشورهای مختلف به دلیل شیوع ویروس کرونا، لغو شده بود.

موسیقی اعتراضی «رپ» در جریان انقلاب تونس در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ که به کناره‌گیری «بن علی» از قدرت و فرارش به عربستان سعودی منجر شد، طرفداران بسیاری پیدا کرد. چرا که حاوی ترانه های انتقادی بود و با روح انقلابی تونسی‌ها سازگاری داشت و از اولین نمونه‌های آن می‌توان به آهنگ «رئیس البلاد» اشاره کرد. این موضوع پایه‌گذار جشنواره «الراب» ‌در تونس شد.

منتقدان هنری معتقدند که این موج با وجود امکانات محدود مالی این خوانندگان، که بیشتر آنها از محله‌های فقیر هستند، سنت‌های موسیقی کلاسیک تونس را متحول کرد و سبک‌های جدیدی در آواز را بنا گذاشت. البته که انتقادهایی هم از ترانه‌های عجیب و غریب این سبک موسیقایی وجود دارد و برخی کارشناسان تونسی معتقدند این آهنگ‌های سخیف می‌تواند به سلامت اخلاقی جامعه آسیب برساند.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1408834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =