دولت ترامپ در بن بست بین المللی  یک ترور

ارائه گزارش اگنس کامالارد(گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد) در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و ارائه گزارش ویژه پیرامون ترور شهید سلیمانی مقدمه ای بر تشکیل نشست روز پنج شنبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بود که در آن عرصه ی مناسبی در جهت انزوای سیاسی و حقوقی ایالات متحده امریکا شکل گرفت؛ به گونه ای که بنابر گفته اسماعیل بقایی هامانه نماینده ایران در ژنو، هیچ طرف یا دولتی موافق عملیات ترور سردار سلیمانی نبودند و اروپایی‌ها نیز در موضع حمایت از اقدام تروریستی آمریکا نبودند.

 ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود اقدامات مختلفی را انجام داد که مشروعیت و قدرت بین المللی امریکا را به ورطه زوال کشانده است. در جهان کنونی که قدرت افکار عمومی و همراه کردن سایر کشورها با اقدامات و اهداف خود به اصلی انکارناپذیر در صحنه دیپلماسی کشورها تبدیل شده، اقدامات ضدانسانی و ضدقانونی واشنگتن منجر به کاهش ضریب نفوذ و تاثیرگذاری این کشور شده است. در این راستا گزارش اخیر سازمان ملل نیز به ساحت جهانی ایالات متحده لطمه وارد خواهد کرد و تعداد کشورهای تابع سیاست ها و اهداف امریکا را محدود خواهد کرد. 
اگنس کامالارد روز پنج‌شنبه (۱۹ تیر ۱۳۹۹) با ایراد سخنانی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد عنوان کرد که آمریکا نتوانسته اسناد و شواهدی محکم درباره ضرورت حمله به کاروان حامل سردار سلیمانی ارائه کند. گزارشگر ویژه سازمان ملل متذکر شد؛ اینکه آمریکا به بهانه حذف سردار سلیمانی، او را تروریست خواند، مبنای قانونی ندارد.
کامالارد بر همین اساس عملیات آمریکا در به شهادت رساندن فرمانده نیروی قدس سپاه و همراهانش را نقض منشور ملل متحد خواند. وی با بیان این مطلب که بسیاری از کشورها بدون اعتنا به قوانین بین‌الملل از هواپیماهای بدون سرنشین در جنگ‌های خود استفاده می‌کنند، گفت که گسترش دامنه جنگ با تروریسم به امنیت و صلح جهانی خسارت وارد می‌کند. 

وی متذکر شد که بر اساس منشور سازمان ملل متحد، باید نهایت تلاش برای جلوگیری از درگیری نظامی صورت گیرد و استفاده از زور به سناریوهای معدودی محدود شود. به گفته گزارشگر سازمان ملل، ترور هدفمند سردار سلیمانی توسط ارتش آمریکا به‌طور کامل استانداردهای مربوط به استفاده از زور توسط دولت‌ها را نادیده گرفته است.
این گزارش برپایه حقوق و قوانین بین المللی، موجبات حمله ای دیگری از مقامات دولت ترامپ به نهادهای بین المللی را فراهم ساخت. چهره عریان زورگویی و بی قانونی دولت ترامپ مدت هاست که نمایان شده اما اقدامات و مواضع متناقض، یکجانبه و ضدقانونی مقامات امریکا، زشتی این چهره را هر روز نمایان تر می کند. در همین زمینه به‌عنوان مثال «زیگمار گابریل» وزیر امور خارجه سابق آلمان ضمن آنکه سردار سلیمانی را یک متحد پنهان در مبارزه با داعش نامید، حمله پهپادی به کاروان او را نقض صریح قوانین بین‌المللی خواند.
عصبانیت مقامات امریکایی از گزارش اگنس کامالارد تا آنجا پیش رفت که سخنگوی وزارت خارجه امریکا گزارش نهاد معتبر و مورد استناد بین المللی را نتیجه تباهی فکری خواند.  همچنین  وزیر امور خارجه امریکا در واکنش تند به گزارش فنی و تخصصی گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، سعی کرد این اقدام تروریستی دولتش را موجه جلوه دهد. مایک پمپئو در صفحه توئیترش نوشت: "ما گزارش ساختگی گزارشگر ویژه سازمان ملل را درباره کشتارهای انجام شده از طریق پهپادهای مسلح در مورد سردار سلیمانی رد می‌کنیم. آمریکا در زمینه اصول قوانین بین‌المللی برای این حمله شفاف عمل کرده است و همواره در راستای حفاظت از آمریکا اقدام خواهد کرد."
علیرغم موضع گیری های وزیر خارجه امریکا و سخنگوی وزارت خارجه این کشور، باید گفت سازمان ملل متحد یکی از معتبرترین مراجعی است که گزارشات تخصصی وکارشناسی آن از اعتبار بین المللی برخوردار است. گزارش اخیر سازمان ملل متحد می‌تواند به عنوان یک مستمسک حقوقی برای جمهوری اسلامی ایران باشد تا یک اقدام حقوقی علیه آمریکا در محاکمه بین‌المللی به راه انداخته و پیگیری شود. 

310310

کد خبر 1409288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • محمدی IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  0 0
  ایران از حق دفاع خود نخواهد گذشت، سردمداران امریکایی با یکجانبه گرایی محض در حال از بین بردن انسانیت و معنویت هستند، حق ندارند هیچ کشوری را به بند کنند، حق ندارند ادیان الهی را مسخره کنند و نعل وارونه بزنند. ملتها در عمق باطن می دانند نسبت به خون به ناحق ریخته شده ی سپهبد حاج قاسم سلیمانی که داعش در نقاب ترامپ و نتانیابو با سلاح های امریکایی و صهیونیسمی مرزهای اخلاق و جغرافیایی را درنوردیدند، مسیول اند و باید مقابل خداوند که پاسخگو بود،باید مقابل وجدان پاسخگو بود، باید مقابل اصول اخلاقی پاسخگو بود، انسان کجاست؟ انسانیت، جوانمردی، اصول اخلاقی، اصول اعتقادی کجاست؟ چرا انسانها باید خود را اسیر شیطان بدانند که رنگین پوستان در کشورشان حق کرامت انسانی ندارند، چرا سردمداران یاغی امریکا باید از حقوق بشر خارج شوند؟ چون برده می خواهند، به جهان هستی و انسانها نگاه برده داری دارند، خدا را گم کرده اند، معنویت را گم کرده اند، همه ی اصول اخلاقی را در مادیات می بینند که آتش خواهد شد در سرزمین هایشان که خداوند جای حق نشسته و ظلم و ستم به ملتها به هیچ جا نمی رسد و دچار استدراج الهی شده اند.
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
  0 0
  آمریکا جنایتکار ترین، امپراطوری تاریخ، به جهنم رفت.باخون بیگناهان