موفقیت فیلم‌های گمنام ایرانی در جشنواره‌های آنلاین جهانی

ایرنا نوشت: با برگزاری جشنواره‌های خارجی به صورت آنلاین، حالا سینمای کوتاه و انیمیشن ایران که آثارش برای عموم مردم کم‌تر شناخته شده، در دنیای مجازی جشنواره‌‎های خارجی خوش درخشیده است.

چند وقتی است مدیران جشنواره‌های مختلف خارجی با درک این موضوع که فعلا از مهار کرونا خبری نیست رویدادهای فرهنگی خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند.  جشنواره بین‌المللی ایتائونا/ Itaúna برزیل از جمله این رویدادها است که با هدف حمایت و ترویج فرهنگ سینمایی از طریق نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های رایگان برای عموم در تلاش است فیلمسازان جوان را ترغیب به کشف روش‌های جدید برقراری ارتباط با جهان کند.

سینمای ایران در این رویداد با فیلم کوتاه «گهواره سکوت» به کارگردانی مصطفی مهربان و تهیه‌کنندگی مشترک انجمن سینمای جوانان رودبار و مصطفی مهربان حضور دارد. فیلم کوتاه ۱۳ دقیقه‌ای «گهواره سکوت» در بخش مسابقه اصلی دومین دوره جشنواره بین‌المللی یادشده نمایش داده خواهد شد.

در خلاصه داستان «گهواره سکوت» آمده است: «رسول باید گهواره‌ای را به همسر دوست شهیدش برساند. با بازگشت موقتی رسول از جنگ و جنوب به شمال ایران، لعیا قصد دارد این بار با او به جنگ برود. گهواره دلیلی می‌شود تا رسول از خواسته همسرش، لعیا سر باز زند.»

اکرم رادنیا، آناهیتا خسروی، حدیقه سمیع‌پور، کاظم نظری و مریم داداشی بازیگران این فیلم کوتاه هستند.

دومین دوره جشنواره بین‌المللی ایتائونای برزیل به دلیل شیوع ویروس کرونا با رعایت اقدامات بهداشتی به صورت آنلاین و نمایش آثار داخلی و بین‌المللی و کارگاه‌های سینمایی با متخصصان حوزه سینمای کوتاه در تاریخ ۱۷ تا ۲۲ آگوست (۲۷ مرداد تا ۱ شهریور) برگزار می‌شود.

انیمیشن ایرانی در شانگهای

جشنواره فیلم شانگهای هم امسال تنها در بخش پانورامای به صورت فیزیکی برگزار خواهد شد و دیگر بخش‌های جشنواره بر اساس دستورالعمل‌های جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. در بیست و سومین دوره جشنواره فیلم شانگهای، انیمیشن کوتاه «ملکوت» ساخته فرنوش عابدی از ایران به صورت آنلاین به نمایش درمی آید.

این جشنواره با استفاده از پلتفرم Migu که توسط یک کمپانی چینی ساخته شده است، به صورت آنلاین در دسترس خواهد بود. جشنواره فیلم شانگهای/ SIFF امسال بیست و سومین دوره خود را باید از ۱۳ تا ۲۲ ژوئن برگزار می‌کرد که به دلیل کرونا به تعویق افتاد و قرار است در تاریخ جدید ۱۸ تا ۲۷ ژوئیه (۲۸ تیر تا ۶ مرداد) برگزار شود.

فیلم‌های گمنام ایران در پالم اسپرینگز

جشنواره بین‌المللی فیلم پالم اسپرینگز  ایالت کالیفرنیا آمریکا هم از ۲۵ فوریه تا ۸ مارس ۲۰۲۱ (۷ تا ۱۸ اسفند ۱۳۹۹) برگزار می‌شود.

این جشنواره که قرار بود از ۷ ژانویه (۱۸ دی) به روال هر سال کار خود را شروع کند، گفته است این تصمیم برای اطمینان از سلامت و امنیت همکاران، کادر، فیلمسازان مهمان و شرکت‌کنندگان گرفته شده است تا بتوانند خاطراتی به یاد ماندنی و لذت‌بخشرا با خود به همراه ببرند.

این جدیدترین تغییری است که در زمان برگزاری جشنواره‌های سینمایی به دلیل شیوع ویروس کرونا رخ داده است. جشنواره پالم اسپرینگز یکی از نقاط اصلی در فصل و چرخه اهدای جوایز سینمایی است و معمولاً هفته نخست ماه ژانویه برگزار می‌شود.

این رویداد نیز ابتدا و پیش از تصمیم برگزاری فزیکی اعلام کرده بود دو فیلم از سینمای ایران در آن حضور خواهند داشت که البته نام این آثار هنوز اعلام نشده است.

۵۷۵۷
کد خبر 1409484

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =