۸۰درصد آموزش مجازی برای ترم آینده آماده شد

مهر نوشت: مسئول کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم گفت:۸۰ الی ۹۰ درصد بستر آموزش مجازی برای ترم آینده آماده است و حتی بهتر از ترم قبل است، ترم قبل این بستر به تدریج آماده شد.

علی اکبر صفوی درباره تامین زیرساخت های الکترونیکی دانشگاه ها برای سال تحصیلی جدید گفت:  قبل از شیوع بیماری کرونا، یک تعداد محدودی از دانشگاه‌ها آن هم برای ظرفیت‌ حدود ۱۰ درصد فعالیت ها از لحاظ درس و دانشجو، زیرساخت های آموزش های الکترونیکی را داشتند.

وی ادامه داد: اما بعد از اینکه همه دانشگاه ها ملزم شدند، دروس را از طریق آموزش های الکترونیک ارائه دهند، همه ناچار شدند، زیرساخت های لازم را تهیه کنند، حال این زیرساخت ها را یا خود دانشگاه ها گسترش دادند یا از شرکت هایی که این زیرساخت ها را ارائه می‌دادند اجاره کرده و برنامه های خود را پیش بردند، بیشتر از ۹۰  درصد دانشگاه در این زمینه موفق عمل کرده و حداقل های لازم زیرساخت های آموزش الکترونیکی را فراهم کردند.

مسئول کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم افزود: این زیرساخت‌ها، زیرساخت فنی هستند اما زیرساخت آموزشی و نیروی انسانی رکن مهمی هستند برهمین اساس ۵۰ الی ۱۰۰ کارگاه آموزشی برگزار شد و بخش زیادی از اساتید و مدیران آموزش دیدند تا زیرساخت های لازم برای ارائه دروس نظری برای بالای ۸۰ الی ۹۰ درصد دانشگاه ها فراهم شد.

وی ادامه داد: در ترم گذشته علاوه بر بحث زیرساخت های آموزش الکترونیکی،  پهنای باند و هزینه اینترنت برای دانشجویان چالش بود که با ابتکار وزارت ارتباطات تا حدی این چالش حل شد، ولی در سال آینده نیز این چالش ها ادامه خواهد داشت برای همین شرکت های ارائه دهنده اینترنت باید تمهیدات بهتری را برای استفاده کنندگان پیش بینی کنند و یا دولت اعتبارات خاصی را برای این منظور پیش بینی کند.

صفوی خاطرنشان کرد: دانشگاه ها در ترم آینده بیشتر باید به تامین ۱۰ تا ۱۵ درصد کسری هایی که وجود دارد، بپردازند به اعتقاد من ۸۰ الی ۹۰ درصد بستر آموزش مجازی برای ترم آینده آماده است و حتی بهتر از ترم قبل است، ترم قبل این بستر به تدریج آماده شد و در حال حاضر این بستر آماده است و مهمتر اینکه در ترم قبل دانشگاه ها محتوای الکترونیک نداشتند اما اکنون مطالب ضبط و آماده شده و در اختیار دانشگاه ها است. دانشگاه ها با زحمت کمتر همان برنامه را با کیفیت بیشتر ارائه می کنند.

وی افزود: در رابطه با بحث آزمون ها، امتحان سختی بود که درحال اجرا است و پیش می رود، اما برای درس عملی و کارگاهی نیاز به ابتکار عمل زیادی است اکنون دانشگاه ها  مشغول کار روی این موضوع هستند.

مسئول کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم افزود: کارگروه آموزش های الکترونیک نیز کار زیادی انجام داده است برروی وبسایت (پایگاه اطلاعاتی آموزش عالی الکترونیکی) یک بخشی قرار دارد مربوط به دروس عملی و کارگاهی و یک سند راهنمایی برای این دروس قرار داده شده که دانشگاه ها می توانند از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: دانشگاه ها باید ترم بعد عملا محتواهای باکیفیت‌تر و روش های تدریس جدیدتر مبتنی بر محتوای موجود و بهره گیری بهتر برای دروس عملی و کارگاهی را مد نظر قرار دهند.

۴۷۲۱۲
کد خبر 1409595

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =