کامیابی‌نیا: من را با سرخیو راموس قیاس نکنید!

ورزش سه نوشت: کمال کامیابی‌نیا که همراه با پرسپولیس سه بار طعم قهرمانی در لیگ برتر را چشیده است، حالا با این تیم در آستانه کسب چهارمین قهرمانی و ثبت یک رکورد به‌یادماندنی قرار دارد.

کمال در این سال‌ها در خط میانی پرسپولیس یک بازیکن تعیین‌کننده بوده، هر چند که گاهی اوقات هم به دلیل اخراج از زمین مسابقه، از او به عنوان یک هافبک خشن نام برده می‌شود. نکته مهم در مورد کمال اما این است که او چند سال با کتف مصدوم برای تیمش بازی کرد ولی در نهایت در این فصل جراحی کرد تا خیالش بابت مصدومیت کتف راحت شود. کامیابی‌نیا در خصوص وضعیت این روزهای پرسپولیس، کسب چهارمین قهرمانی پیاپی در لیگ برتر و مسائل مختلف دیگر با همشهری ورزشی صحبت کرده است.

به نظر می‌رسد با نتایج این هفته و توقف رقیبان پرسپولیس، باید قهرمانی شما را در لیگ برتر قطعی بدانیم؟
خب، ما 80 درصد راه را رفته‌ایم و هنوز نیاز به دو سه برد دیگر هم داریم. به هر حال باید این موضوع را روی کاغذ هم در نظر گرفت. ما در بازی‌های بعدی هم با انگیزه بالا بازی خواهیم کرد تا در نهایت به آن چیزی که می‌خواهیم دست پیدا کنیم.

می‌دانی چند امتیاز می‌خواهید تا رکورد خودتان را در لیگ برتر بزنید؟
بله، ما با کسب 67 امتیاز رکورد می‌زنیم، یعنی 11 امتیاز دیگر می‌خواهیم. با این بازیکنان و این کادر که همه دنبال برد و موفقیت هستند، کسب 11 امتیاز سخت نیست.

بعد از جدایی کالدرون، پرسپولیس مسیر خوب خودش را با یحیی گل‌محمدی هم ادامه داد. در این خصوص صحبت می‌کنی؟
من در نفت تهران با آقا یحیی کار کرده بودم، او یک مربی انرژیک است که خیلی خوب با بازیکنان ارتباط برقرار می‌کند و خوشبختانه با آمدن این مربی هم نتایج خوبی گرفتیم. مسئله مهم این است که گل‌محمدی از سوی هواداران و باشگاه همیشه مورد حمایت قرار بگیرد. گل‌محمدی پرسپولیسی است و بعد از اینکه تیم ما چند سال با برانکو قهرمان شد حالا با این مربی هم می‌توانیم چند سال دیگر قهرمان شویم.

بازیکنان پرسپولیس ظاهرا در هفته‌های اخیر بابت مشکلات مالی ناراحت شدند ولی جالب اینجا است که این موضوع در نتایج تیم شما تاثیر منفی نداشته است؟
در این چند سال در مقاطعی مشکلات مالی وجود داشته ولی ما هر وقت به زمین مسابقه رفتیم آنها را فراموش کردیم و اینطور نبوده که ذهن‌مان در زمین درگیر این موضوع باشد. به هر حال بازیکنان روی پولشان حساب می‌کنند و معمولا شغل دیگری هم ندارند که منبع درآمد داشته باشند. در همین دوران قرنطینه شرایط خیلی از بازیکنان سخت شد و وضعیت باشگاه‌ها هم طوری شد که خیلی از بازیکنان حق و حقوق‌شان را نگرفتند. خیلی‌ها می‌گویند فوتبالیست‌ها در آمد بالایی دارند ولی ما هم مشکلات خاص خودمان را داریم و عمر قهرمانی هم بیشتر از 10-12 سال نیست. در ضمن خیلی از فوتبالیست‌ها چند خانواده را ساپورت می‌کنند. خیلی مواقع همه بازیکنان همه مبلغ قرارداد را دریافت نمی‌کنند و  شما باید مالیات و چیزهای دیگر را هم در نظر بگیرید. در ضمن با این وضعیت دلار پول قراردادها آماتور شده است.

فصل 99-98 برای تو چطور بود؟
این فصل برای من خوب نبود. در ابتدای فصل که کتفم را عمل کردم و نیم فصل را از دست دادم، وقتی هم برگشتم باید ترسم از بین می‌رفت. تعطیلی بازی‌ها اما کمکم کرد تا وضعیت بهتری پیدا کنم و دستم قوی‌تر شود. من باید زودتر دستم را عمل می‌کردم ولی متاسفانه فصل گذشته پنجره پرسپولیس بسته شد و کمبود بازیکن باعث شد تا این کار را عقب بیندازم، دوست داشتم به پرسپولیس کمک کنم هر چند که دیگر خیلی اذیت می‌شدم. در مجموع فصل برایم خوب نبود ولی امیدوارم در ادامه به روزهای اوج خودم برگردم.

در پرسپولیس چند بار پیش آمده که اخراج شدی و همین موضوع باعث شده تا برخی تو را با سرخیو راموس قیاس کنند. جالب اینجا است که طرفدار رئال مادرید هم هستی!
قیاس من با سرخیو راموس درست نیست. من در این چند سال که برای پرسپولیس بازی کردم 4 بار اخراج شدم که دو بار به خاطر صحبت با بازیکن و اعتراض به داور بوده است. به هر حال پستی که بازی می‌کنم شرایط خاص خودش را دارد ولی در اکثر بازی‌هایی که اخراج شدم خوشبختانه پرسپولیس شکست نخورد تا هواداران ناراحت شوند.

فکر می‌کنی حسن یک هافبک دفاعی کم خطا کردن است یا زیاد خطا کردن؟
سول سختی پرسیدید. اگر بازیکنی قصد خطا کردن دارد باید بداند که کجا خطا می‌کند. طبیعتا خطا پشت محوطه جریمه خودی خطرناک است و موقعیت ایستگاهی به حریف می‌دهیم ولی خطای به موقع در وسط زمین می‌تواند جلوی حمله یک تیم را بگیرد. در ضمن خصوصیات و ویژگی‌های هافبک های دفاعی هم متفاوت است. یک بازیکن در این پُست نمی‌تواند هم 90 دقیقه بجنگد، هم تکل بزند، هم پاس گل بدهد یا اینکه همه توپ‌ها ‌را قطع کند. با این حال من همیشه تلاش می‌کنم تمام وظایفم را در زمین انجام دهم. یک هافبک دفاعی باید در زمین مثل یک کارگر زحمت بکشد.

در این سال‌ها که پرسپولیس موفقیت‌های زیادی به دست آورد این موضوع هم توسط برخی عنوان شده که شما تحت حمایت وزارت ورزش قرار دارید. حتی برخی پیج‌های هواداری منتسب به استقلال هم به شما در این مورد کنایه می‌زدند. در این خصوص چه صحبتی داری؟
بحث حمایت وزارت ورزش از پرسپولیس یک حرف پوچ است. ما در زمین مسابقه همه چیز را نشان دادیم و دیگر نیازی به حرف زدن هم نیست. شما می‌بینید که استقلال در هر فصل تعداد زیادی از بازیکنانش را از دست داده و نفرات جدید جذب می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود تا آنها برای هماهنگ شدن حداقل نیاز به شش ماه زمان داشته باشند ولی ما این مشکل را نداریم و در همین زمانی که تیم‌های دیگر دنبال هماهنگی هستند ما خوب امتیاز می‌گیریم و جلو می‌افتیم. باشگاه ما معمولا با بازیکنان قرارداد سه ساله می‌بندد و ثبات تیمی از هر چیزی مهمتر است. 

در این سال‌ها بابت جدایی کدام بازیکن از پرسپولیس، بیشترین حسرت را خوردی؟
ما بازیکنان بسیار خوبی را در این چند سال از دست دادیم، خصوصا سالی که به فینال لیگ قهرمان رفتیم. جدایی بازیکنانی مثل مهدی طارمی، وحید امیری، صادق محرمی، مسلمان و ... ناراحت کننده بود. ما در آن فصل که به فینال آسیا رفتیم، در مجموع دو بازی رفت و برگشت فقط یک نیمه شکست خوردیم که همان یک نیمه قهرمانی را از تیم ما گرفت. ما در آن نیمه واقعا کم آوردیم و اگر این بازیکنان جدا نمی‌شدند قطعا کاشیما را شکست می‌دادیم. تیم آنها آنقدر قوی نبود ولی متاسفانه تیم ما به اندازه کافی بازیکن نداشت و دیگر در بازی آخر آن توان همیشگی را نداشتیم. تلخ‌ترین خاطره من در پرسپولیس از دست دادن قهرمانی آسیا است. ما واقعا شایسته قهرمانی بودیم. امیدوارم با یحیی گل‌محمدی قهرمانی در آسیا را تجربه کنیم.

تو در رده ملی به آن چیزی که در ذهن داشتی، نرسیدی. بابت این موضوع ناراحت نیستی؟
من 5 بازی ملی دارم و یک گل هم به گوام زدم. متاسفانه مصدومیت دست باعث شد تا نتوانم در تیم ملی به آن چیزهایی که می‌خواهم دست پیدا کنم. حتی یک بار هم کی‌روش گفت که به خاطر مصدومیت دستت نمی‌توانم روی تو حساب باز ‌کنم. من 4 سال پیش و در بازی با سیاه‌جامگان از ناحیه کتف مصدوم شدم و آن مصدومیت خیلی اذیتم کرد. الان اما وضعیت خوبی دارم و اعتماد به نفس بالایی دارم تا همان کمال سابق شوم. برای رسیدن به تیم ملی هم ناامید نیستم ولی اول این مهم است که بهترین عملکرد را در پرسپولیس داشته باشم.

دوران همکاری با کی‌روش برایت رضایت‌بخش بود؟
بله، صددرصد. من معتقدم که دیگر مثل کی‌روش و برانکو به فوتبال ایران نمی‌آید. آنها مربیانی هستند که به جزئیات توجه می‌کنند و همین موضوع رمز موفقیت‌شان است.

بیشتر بخوانید: استقلالی‌ها باز هم با پرواز چارتر به آبادان می‌روند

256 251

کد خبر 1409755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • استر IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
  11 0
  راموس نفهمه که خودشو میکشه
 • شونصد IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
  9 0
  بابا تواضع! بابا فروتني! قبولت داريم عزيزم!