رشد ۳۰ درصدی تولیدات منطقه آزاد ماکو در شرایط کرونا نسبت به سال گذشته

محمدرضا عبدالرحیمی، تولید منطقه آزاد ماکو در دو ماهه اول سال جاری را سه هزار و ۶۷۰ میلیارد ریال خواند و گفت که با وجود شیوع کرونا، منطقه آزاد ماکو در مقایسه ارزش تولیدات در دو ماهه سال گذشته رشد ۳۰ درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش خبرآنلاین از ماکو :منطقه آزاد ماکو دارای مزایای نسبی و منحصربه‌فرد نسبت به سایر مناطق آزاد است. این منطقه در کریدور شرق غرب و نزدیکی به بازار اروپا (شاهراه ارتباط ترانزیتی) واقع شده و دستیابی سریع، آسان و ارزان به بازارهای اروپا و آسیای میانه یکی از این مزایای منحصر بفرد آن است.

در این باره محمدرضا عبدالرحیمی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو  در گفتگو با اقتصاد ۲۴ آخرین وضعیت تولید و صادرات این منطقه در شرایط شیوع کرونا را شرح داده است.

عبدالرحیمی درباره تولیدات منطقه آزاد در سال گذشته و سال جدید به ارزش تولیدات منطقه آزاد ماکو در سال ۹۸ اشاره کرده و آن بالغ بر ۲۳ هزار و ۹۶۸ میلیارد ریال خواند.

وی تولید منطقه آزاد ماکو در دو ماهه اول سال جاری را سه هزار و ۶۷۰ میلیارد ریال خواند که با وجود شیوع کرونا در مقایسه ارزش تولیدات در دو ماهه سال گذشته رشد ۳۰ درصدی داشته است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو بیشترین میزان تولید منطقه را در حوزه‌های پوشاک، لوازم خانگی، محصولات غذایی، محصولات و ادوات کشاورزی و محصولات شیمیایی خواند.

وی درباره میزان صادرات منطقه در سال گذشته و ماه‌های اول سال جدید گفت: ارزش صادرات کالا و خدمات در سال ۹۸ بالغ بر ۴۹ میلیون دلار بود و کشورهای افغانستان، عراق، آلمان، ترکیه، رومانی، ارمنستان و آذربایجان کشورهای هدف صادراتی واحدهای تولیدی بودند. بیشترین محصولات صادراتی نیز شامل کشمش و محصولات پلاستیکی و صادرات خدمات است. در سه ماهه اول سال جدید به دلیل بسته بودن مرزها و تعطیلی اکثر واحدها صادرات قابل توجهی وجود نداشت.

مشوق‌های سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو


عبدالرحیمی همچنین به مشوق‌های منطقه آزاد ماکو به سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: مشوق‌های قابل توجهی از سوی منطقه آزاد ماکو به سرمایه گذاران ارائه می‌شود که می‌توان به معافیت مالیاتی ۲۰ ساله برای کلیه فعالیت‌ها و در تمام زمینه ها، عدم نیاز به اخذ روادید برای ورود اتباع خارجی، ورود مواد اولیه و قطعات و ماشین آلات واحدهای صنعتی و تولیدی بدون پرداخت عوارض گمرکی و معافیت پرداخت عوارض گمرکی برای مواد اولیه واحدهای تولیدی که محصول خود را صادر می‌کنند اشاره کرد.

او همچنین به تخفیف در عوارض گمرکی تا حد مصوبات کمیسیون ارزش افزوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای مواد اولیه واحدهای تولیدی که محصول خود را وارد سرزمین اصلی می‌کنند، اشاره کرد.

سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو


مدیرعامل منطقه آزاد ماکو درباره سرمایه گذاری خارجی در این منطقه نیز افزود: امکان مشارکت با سرمایه گذاران خارجی بدون محدودیت در نسبت مشارکت و امکان سرمایه گذاری صددرصد خارجی و نیز امکان ثبت شرکت با صد در صد سهام خارجی و تضمین کامل سرمایه‌های خارجی توسط دولت از وفق ماده ۲۱ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد کشور، ارائه خدمات پولی و بانکی و بیمه توسط بانک‌ها و بیمه‌های دولتی و خصوصی از دیگر مشوق‌های منطقه به سرمایه گذاران است.

فرودگاه منطقه آزاد ماکو


وی همچنین فعالیت فرودگاه بزرگ منطقه آزاد ماکو با پروازهای روزانه به تهران و بالعکس را از جمله ویژگی‌های مهم منطقه آزاد ماکو خواند و افزود: وجود خطوط انتقال گاز ۴۰ اینچی در محدوده منطقه برای تامین نیاز گاز صنایع انرژی‌بر در منطقه، وجود تعداد کافی شهرک‌های صنعتی چد منظوره و آماده بودن زیرساخت‌های آنان برای واگذاری در اسرع وقت به متقاضیان سرمایه گذاری، نزدیکی به تبریز، قطب صنعتی شمال غرب کشور و وجود بزرگترین و مهمترین گمرک زمینی ایران با ترکیه (بازرگان) از دیگر مزایای منطقه آزاد است.

به گفته عبدالرحیمی، وجود دشت‌ها و اراضی وسیع برای انواع کاربری‌های صنعتی، کشاورزی، دامپروری، گردشگری، تجاری و طبیعت بکر و جاذبه‌های دیدنی (رودها، کوه‌ها، آبشارها و زندگی عشایر) جزو قابلیت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو است.

وی منطقه آزاد ماکو را دارای پتانسیل‌های بالقوه معدنی خواند و گفت: وجود معادن متنوع و فراوان سنگ تزئینی با ذخایر بالا (تراورتن، مرمریت و...)، وجود محدوده‌های اکتشافی فلزی مانند مس (قره تپه و قره آغاج)، آهن، ذخایر بالای منیزیت، سیلیس و بازالت به عنوان مواد معدنی استراتژیک برای راه‌اندازی صنایع پایین دستی آن‌ها نیز فرصت سرمایه گذاری در حوزه معدن را فراهم کرده است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی نیز قابلیت‌های ارزشمندی در منطقه آزاد ماکو وجود دارد. حدود ۱۲ سد اجرا شده، در حال اجرا و مطالعه شده موجود است که مهمترین آن‌ها سد ماکو (بارون)، سد شهید قنبری، سد دانالو، سد ارس، سد قیقاج و سد کرم‌آباد است که دشت‌های وسیع و حاصلخیز در سواحل رود ارس و در پایاب سدها، مراتع و ذخیره گاه‌های مناسب گیاهان دارویی خوراکی و طبیعی، تنوع آبزیان ظرفیت مناسبی برای توسعه کشت صنعت، دامپروری، توسعه و کشت گلخانه‌ای و گیاهان دارویی به صورت صنعتی در منطقه به وجود آورده است.

عبدالرحیمی درباره مزیت‌های منطقه آزاد ماکو در حوزه لجستیک و حمل نقل نیز گفت: این منطقه در بخش لجستیک نیز قابلیت‌های ارزشمندی را دارا است. پروژه در حال مطالعه "احداث راه آهن ایران-ترکیه از مسیر چشمه ثریا" که می‌تواند تنها مسیر ریلی یکسره برای اتصال شرق به غرب و موتور محرکه صنایع منطقه باشد. حجم بار برای ترابری در این مسیر بین ۳ تا ۴ میلیون تن در سال برآورد شده است و می‌تواند بهترین مزیت لجستیکی منطقه برای سرمایه گذاران وصنایع منطقه باشد.

وی افزود: همچنین پروژه در حال مطالعه و جانمایی دهکده لجستیک در مجاورت فرودگاه ماکو و خط ریلی مذکور نیز یکی از مزیت‌های منطقه برای سرمایه گذاران است که به لحاظ بهره مندی سرمایه گذار از خدمات لجستیکی این دهکده، بهره مندی از مزایای منطقه آزاد در داخل این مجموعه شامل معافیت‌ها و انرژی فراوان و نیروی کار ارزان و...، نزدیکی مسیر و کاهش هزینه‌های حمل به کشورهای اروپایی، می‌تواند بهترین فرصت برای سرمایه گذاران باشد. در کنار اینها، احداث دو مجموعه بزرگ بین راهی و تیر پارک در منطقه ساری سو نیز به لحاظ لجستیکی برای منطقه مزیت‌های بزرگی به شمار می‌آیند.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو دیگر مزایای این منطقه در حوزه لجستیک را برشمرد و گفت: معافیت از پرداخت هرگونه حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات یدکی برای تولیدکنندگان منطقه، ورود آزاد و بدون حقوق گمرکی ماشین آلات، قطعات یدکی، مواد اولیه و مصالح ساختمانی برای احداث واحدهای تولیدی، تجاری و خدماتی در منطقه و اعمال تخفیفات ویژه انبارداری در منطقه و ایجاد مزیت نسبی انبارداری به نسبت سایر مناطق، اعطای بسته‌های تشویقی ویژه برای واردکنندگان ممتاز، مشوق‌های صادراتی از هزینه‌های انبارداری برای صادرکنندگان و تخفیف ۱ تا ۲ درصدی در سود بازرگانی حسب مورد برای کالاهای وارداتی به سرزمین اصلی از جمله این مزایا است.

وی از تردد روزانه بیش از هزار کامیون و ظرفیت تخلیه و بارگیری بیش از ۳۰۰ تن در روز در گمرک بازرگان خبر داد و گفت: ظرفیت تخلیه و بارگیری در پایانه صادراتی بیش از ۳۴ هزار تن در روز و ظرفیت انبارداری در پایانه صادراتی بیش از ۳۰۰ کامیون بطور همزمان است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو دیگر مزایای این منطقه در حوزه لجستیک را برشمرد و گفت: معافیت از پرداخت هرگونه حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات یدکی برای تولیدکنندگان منطقه، ورود آزاد و بدون حقوق گمرکی ماشین آلات، قطعات یدکی، مواد اولیه و مصالح ساختمانی برای احداث واحدهای تولیدی، تجاری و خدماتی در منطقه و اعمال تخفیفات ویژه انبارداری در منطقه و ایجاد مزیت نسبی انبارداری به نسبت سایر مناطق، اعطای بسته‌های تشویقی ویژه برای واردکنندگان ممتاز، مشوق‌های صادراتی از هزینه‌های انبارداری برای صادرکنندگان و تخفیف ۱ تا ۲ درصدی در سود بازرگانی حسب مورد برای کالاهای وارداتی به سرزمین اصلی از جمله این مزایا است.

وی از تردد روزانه بیش از هزار کامیون و ظرفیت تخلیه و بارگیری بیش از ۳۰۰ تن در روز در گمرک بازرگان خبر داد و گفت: ظرفیت تخلیه و بارگیری در پایانه صادراتی بیش از ۳۴ هزار تن در روز و ظرفیت انبارداری در پایانه صادراتی بیش از ۳۰۰ کامیون بطور همزمان است.

میزان سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزاد ماکو

عبدالرحیمی به میزان سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزاد ماکو در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال گذشته میزان سرمایه گذاری خارجی ۳۴.۶۱ میلیون دلار بود که با توجه به وجود تحریم‌ها و اثرات ناشی از آن سرمایه گذاری قابل توجهی به شمار می‌آید.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو درباره طرح‌های جذب سرمابه گذار خارجی نیز گفت: در سال گذشته برنامه‌هایی برای جذب و تسهیل سرمایه گذاری در منطقه انجام گرفته که می‌توان به ایجاد پنجره واحد خدمات الکترونیک، تسهیل و تسریع در امور با بهبود روش‌ها و کاهش فرآیندها، شرکت در همایش‌ها و نمایشگاه‌های بین المللی با هدف معرفی مزایای منطقه آزاد ماکو در عرصه بین المللی، برگزاری جلسات مشترک با فعالان اقتصادی کشور همسایه ترکیه در کمیسیون‌های مشترک ایران و ترکیه، آماده‌سازی بسته‌های سرمایه‌گذاری بر اساس اولویت‌های سرمایه‌گذاری منطقه به منظور معرفی پتانسیل‌های منطقه، حمایت از نخبگان و دانش آموختگان توسط مرکز ارتقاء و انتقال فناوری برای تبدیل دانش به ثروت و تلاش در راستای تسهیل سرمایه‌گذاری و شروع کسب و کار جدید و کاهش بروکراسی اشاره کرد.

عبدالرحیمی همچنین به طرح‌های توسعه در بخش اقتصادی منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و گفت: توسعه ناحیه صنعتی صنایع سبک تا ۱۲۰ هکتار، آغاز احداث شهرک صنعتی ایران و ترکیه تا ۵۰۰ هکتار، جذب سرمایه گذاری و عقد قرارداد برای شرکت‌های کشت و صنعت و دامداری‌های صنعتی و گلخانه‌ها و بهره برداری از مجموعه لجستیک، تیرپارک و سامانه نوبت دهی هوشمند برای کامیون‌های حمل کالاهای وارداتی و صادراتی و انجام عملیات اکتشافی در پهنه ماکو با همکاری شرکت ایمیدرو از جمله طرح‌های توسعه‌ای منطقه آزاد ماکو در سال جاری هستند.

به گفته مدیرعامل منطقه آزاد ماکو، این منطقه در تولید انرژی کشور نیز سهم قابل توجهی دارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: با جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش احداث نیروگاه در حال حاضر نیروگاه ۸۰ مگاواتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری رسیده و فازهای بعدی تا ۵۰۰ مگاوات افزایش خواهد یافت.
48
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1409778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =