پروین‌: من نگران پرویز برومندم/ رهبری‌فرد: پرویز الکی کسی را نمی‌زند!

این گزارش گذری کوتاه به آرشیو خبرورزشی و یک دیدار جنجالی است.

سعید اکبری: دربی نهم دی‌ماه 1379. شرح اضافه‌ای نیاز نیست. همه اتفاقات گویا بود. یک دقیقه مانده به پایان بازی برومند آن مشت را به گونه پایان رأفت کوبید و اخراج شد. یک دقیقه بعد هم که داور کره‌ای سوت پایان را زد، نوازی و استیلی بزن‌بزن کردند و ناگهان بلبشویی به راه افتاد. در این گذر کوتاه مرور می‌کنیم حرف‌ها و خبرهای روز بعد از دربی 79 را. تا سه روز پس از این مسابقه نیز تمام اخبار تحت‌تأثیر این زد و خورد بود...
خبرورزشی‌، 10 دی‌ماه 79
تیتر اول خبرورزشی این بود: «بزرگ‌ها چقدر کوچک بودند» عکس‌های زد و خورد نیز، ردیفی و پشت‌هم کار شده بود. دست‌اندرکاران وقت خبرورزشی، از حامد کاویانپور و جواد زرینچه به‌خاطر تلاش برای پایان زد و خوردها تشکر کرده بودند. مهدی هاشمی‌نسب نیز تیتری به خبر داده بود که تو چشم می‌زد: «پرسپولیسی‌ها طاقت گل زدن مرا نداشتند» جمعه خونین با گلادیاتورهای آبی و قرمز نیز در بالای صفحه دیده می‌شد. این بخش مهمی از مصاحبه‌های کارشده پس از این دربی جنجالی بود:
*منصور پورحیدری، سرمربی وقت استقلال‌: پرسپولیسی‌ها واقعاً بی‌ظرفیت بودند. آن آدمی که اسمش را مربی گذاشته با موی سفید (ناصر ابراهیمی) به بازیکنان ما فحاشی می‌کرد. مگر ما قبلاً نباخته بودیم؟ کی از این کارها می‌کردیم؟ من چندبار برای حفظ آرامش به زمین رفتم ولی حرف‌هایی شنیدم که شرم‌آور است. مربی آنها از بازیکنان بدتر بود!
*اسماعیل حلالی، بازیکن سابق پرسپولیس‌: عامل اصلی درگیری‌ها فرزاد مجیدی بود. او با درگیری لفظی بارها تلاش کرد جو مسابقه را به‌هم بریزد.
*محمود خوردبین، سرپرست وقت پرسپولیس‌: حالم اصلاً خوب نیست. مصاحبه‌های جنجالی قبل از بازی باعث این اتفاقات شد.
*سعید فائقی، معاون وقت سازمان تربیت‌بدنی‌: اسم این بازی فوتبال نبود بلکه اسمش مسابقه مشتزنی بود. مدیریت دو باشگاه عوامل اصلی این درگیری بودند. حرکات مربیان دو تیم هم غیرعادی بود. باید اشد مجازات برای خاطیان درنظر گرفته شود.
مهدی تارتار، بازیکن سابق پرسپولیس که خودش در درگیری‌ها بود: اصلاً فوتبال نبود، عده‌ای به جان همدیگر افتاده بودند! به نظرم داور مقصر اصلی درگیری‌ها بود.
پرویز برومند، گلر استقلال‌: من ناسزا شنیدم و کنترلم را از دست دادم. بعضی‌ها نمی‌دانند مرام چیست و در ورزشگاه آن را لگدمال می‌کنند. در این 26 سالی که از خدا عمر گرفتم، به کسی توهین نکرده‌ام ولی مهاجم پرسپولیس وقتی نتوانست توپ را بزند، به من فحش ناموس داد. اگر من را می‌زدند، عکس‌العمل نشان نمی‌دادم ولی وقتی پای خانواده‌ام را وسط کشید، آن حرکت را انجام دادم.


علی پروین، سرمربی وقت پرسپولیس‌: از اینکه استقلالی‌ها به بازیکنان ما توهین کردند، متأسفم! شرمنده مردم شدیم. فقط خوب شد طرفداران در این درگیری‌ها شرکت نکردند.
خبرورزشی‌، 11 دی‌ماه 79
تیتر یک خبرورزشی‌: «محرومیت سنگین برومند، استیلی و نوازی» عکس جلد نیز برخی از بازیکنان از جمله مجیدی، رهبری‌فرد، تارتار و رأفت را نشان می‌دهد که در کمیته انضباطی هستند. تیتر آن نیز «بوسه گلادیاتورها در دادگاه فوتبال است». همچنین در روزنامه، خبری وجود دارد با این تیتر «خبرگزاری ایتالیا: 6 بازیکن ایرانی دستگیر شدند» اما مصاحبه‌های بازیکنان نیز خیلی تو چشم می‌زد.
*برومند: رأفت شانس آورد که من الان زنده‌ام
*مهدی تارتار: نوازی اگر می‌خواهد، شکایت کند. من که نمی‌خواستم او را بزنم، قصدم جدا کردن بود. اگر می‌خواستم بزنم با مشت می‌زدمش نه با لگد!
*جواد زرینچه‌: پرسپولیسی‌ها هروقت کم می‌آورند، دربی را به جنجال می‌کشند.
*صمد مرفاوی‌: استیلی به پرسپولیسی‌ها توصیه می‌کرد به استقلالی‌ها فحش بدهند.
*بهروز رهبری‌فرد: هاشمی‌نسب باید از زمین بازی اخراج می‌شد. فرزاد مجیدی هم کلی به من فحاشی کرد. برای ما زور دارد که یک بچه 20 ساله فحاشی کند و هرچه می‌خواهد بگوید. درباره مشتی هم که رأفت خورد نمی‌دانم چه بگویم. برومند را می‌شناسم، با او نان و نمک خورده‌ام و می‌دانم بی‌جهت این کار را نکرده. از طرفی رأفت هم بچه متعهد و خوبی است.
خبرورزشی‌، 12 دی‌ماه 79
تیتر اول خبرورزشی، حکم کمیته انضباطی درباره خاطیان دربی است. برومند 18 ماه و 10 میلیون جریمه نقدی، نوازی هم 12 ماه محرومیت و 10 میلیون جریمه، حمید استیلی 9 ماه محرومیت و 5/7 میلیون جریمه و... رأی‌های خاطیان دیگر از جمله مجیدی، رهبری‌فرد و... هم اعلام شده بود. خبرورزشی نیز تیتر «57 ماه محرومیت برای این گروه خشن را برگزید» که در زیر آن عکس‌های خاطیان دیده می‌شود. در گوشه جلد نیز مصاحبه رهبری‌فرد دیده می‌شود که گفته‌: «کمیته انضباطی پیراهن آبی بپوشد!»

اما در خبرورزشی روز 13 دی‌ماه تیترهای جالب‌تری به چشم می‌خورد. فضا کمی تلطیف شده و بازیکنان نیز پشیمان. بخشی از این تیترها را می‌خوانید:
*پروین‌: من نگران پرویز برومند هستم.
*عابدینی‌: بی‌کفایتی رئیس فدراسیون باعث بروز جنجال شد.
*پورحیدری‌: این بازیکنان قاتل و جانی نیستند.
*شاهرودی‌: فوتبال که رینگ بوکس نیست.
*استیلی‌: آقای دایی تو همانی هستی که اشک ایویچ را درآوردی.
نوازی‌: از مسئولان زندان قصر تشکر می‌کنم، در زندان تجربه خوبی کسب کردم.
برومند: علی پروین خیلی بامرام است ولی رأفت و ابراهیمی دروغ می‌گویند.

بیشتر بخوانید: رسمی؛ استقلال - پارس تکرار می‌شود/ مجیدی یک جلسه محروم شد

255 41

کد خبر 1409913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =