۰ نفر
۲۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
به جایگاه شورای نگهبان خدشه وارد نکنیم

شورای نگهبان یکی از نهادهای اساسی، تاثیر گذار و ضامن سلامت قانون گذاری و انتخابات در نظام جمهوری اسلامی است.

چهار دهه از تاسیس نهاد شورای نگهبان به فرمان امام خمینی رحمه الله علیه می گذرد، نهادی که در طول ۴۰ سال فعالیت خود، نقش موثری در نظارت بر قانون گذاری و برگزاری ادوار مختلف انتخابات داشته است. البته گاهی عملکرد شورای نگهبان به دلیل فشارهای جانبی به خصوص در ایام انتخابات، مداخلات حاشیه‌ای و برخی غفلت ها در ارتباط با وظایف اساسی خود مورد انتقاد قرار گرفته است که این موضوع انگشت شمار بوده و همیشه عملکرد خوبی را به نمایش گذاشته است. 

 این نهاد وظیفه دارد بر اساس اطلاعات، مستندات و  گزارش هایی که دفاتر و روابطین شورا یا مراجع ذی صلاح می دهند؛ تصمیم گیری کنند، بنابراین ممکن است در این مسیر گاها اشتباهاتی رخ دهد اما عمومیت ندارد.

گاهی جریان های سیاسی چپ و راست به دلیل آن که تصمیمات شورای نگهبان مورد رضایتشان نیست، از طریق روابط با مقامات استفاده کرده و اعمال فشار بر این نهاد می کنند. خوشبختانه تا به این لحظه شورای نگهبان تحت تاثیر قرار نگرفته است. در گذشته نیز این شورا هم آقای احمدی نژاد و هم آقای هاشمی را تایید صلاحیت نکرد و این نشان از انجام درست وظایف و بی طرفی اعضای شورا دارد. 

برخی از افراد مایل هستند تا این شورا را در اذهان عمومی بد جلوه بدهند بنابراین اگر شورای نگهبان جانبدارانه در انجام وظایفش رفتار کند، به ضرر خودش کار کرده است. باید جایگاه این نهاد قانونی و نظارتی تاثیرگذار را در ساختار سیاسی کشور بپذیریم. 

اعضای شورای نگهبان نیز باید بدور از تعصب و گرایش حزبی و جناحی در مسیر انجام وظایف خود چه در تطبیق قوانین با شرع و قانون اساسی چه در نظارت بر انتخابات و بررسی صلاحیت کاندیداها پیش بروند و تحت تاثیر فشارها یا افکار سیاسی قرار نگیرند.

*چهره سیاسی اصولگرا و نماینده ادوار مجلس

۲۷۲۱۵

کد خبر 1409917

برچسب‌ها