۲۲ نفر
۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۵
داود رشیدی؛ هنرمندی سخت‌گیر، اما دوست‌داشتنی

من، داود رشیدی را چه از لحاظ کاری، چه انسانی و چه اخلاقی، یک انسان با شخصیت می‌دانم، یک آدم محترم و دوست‌داشتنی بود که نه جوان، نه پیر، نه بالا و نه پایین برای او تفاوتی نداشت.

داود رشیدی با همه دوست بود و رفاقت داشت. هیچگاه به کسی حسادت نمی‌کرد و کسی را به چیزی متهم نمی‌کرد. همیشه سعی داشت همراه و همگام با همه باشد و در این کار نیز بسیار موفق بود. این خصلت بزرگِ انسانی او بود و اگر کسی این خصوصیات اخلاقی را داشته باشد، انسانی بی‌نظیر است.

داود رشیدی، در کارش بسیار با سواد بود. به معنی درست کلمه، جدی و سخت‌گیر هم بود که شاید برخی، درک درستی از این خصوصیت نداشته باشند. اگر کسی در خیابان به طور عادی راه برود و سرش در کار خودش باشد، می‌گویند «چرا خودت را گرفته‌ای؟» من این معنا را متوجه نمی‌شوم، مگر حتما باید کاری انجام داد؟ بعضی‌ها گمان می‌کنند که آدم باید راه برود و خود به خود بخندد. چنین چیزی ممکن نیست و اگر کسی این‌گونه باشد، دیوانه است.

یادم می‌آید در دهه ۴۰، بعد از تحصیل در اروپا، وقتی او تازه به ایران برگشته و گروه تئاتر امروز را پایه‌گذاری کرده بود، هر زمان در میان جمع قرار می‌گرفت، هیچگاه خودش را بالاتر از دیگران نمی‌دید، این منش را تا آخر عمر داشت. رشیدی، با یک جوان، همان‌گونه‌ برخورد می‌کرد که با یک هنرمند با سابقه. او تبعیضی بین آدم‌ها قائل نمی‌شد و با همه مانند یک دوست ارتباط داشت.

این‌ها، همه نشانه یک آدم با شخصیت است. داود رشیدی، هم یک انسان درست و هم یک هنرمند درست بود؛ همراه و همگام با مردم و دوستانش بود. روحش شاد. مانند او را دیگر نخواهیم داشت.

*یادداشت شفاهی به مناسبت ۲۵ تیر، زادروز داود رشیدی

۵۷۲۴۵

کد خبر 1410157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
    0 0
    یه بچه قلهکی دوست داشتنی