ادعای مدیرکل آژانس درباره ایران/خوب نیست اگر پیشرفتی حاصل نشود

ایرنا نوشت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعای مبنی بر وجود فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده از سوی ایران، گفت که حل سریع این مساله کاملا ضروری است.

«رافائل گروسی» در گفت وگو با نشریه وال‌استریت ژورنال مدعی شد که این مساله خود به خود برطرف نخواهد شد و مستلزم همکاری با ایران است.

وی ضرب‌الاجلی را برای ارائه پاسخ از سوی ایران اعلام نکرد اما اشاره کرد «خوب نیست» تا پایان ماه جاری میلادی پیشرفتی حاصل نشود.

مدیرکل آژانس که به نوشته «وال استریت ژونال» رویکرد متفاوتی را از سلف خود، «یوکیا آمانو» در پیش گرفته مدعیست که عدم همکاری ایران، حل پرونده را دشوارتر می‌کند. او در ادامه اظهارات ادعایی خود افزود: این یک واقعیت است و ما باید درک کنیم که این روند، کار ما را پیچیده‌تر می‌کند. 

گروسی در همین حال ادعا کرد که جریانات سیاسی بر روند فعالیت‌های حرفه‌ای او بی تاثیر است. او می‌گوید که درباره آینده این پرونده گمانه‌زنی نمی‌کند و صرفا خواستار دسترسی بازرسان آژانس به مراکز ادعایی این سازمان است.

آژانس بین المللی انرژی براساس گزارش‌های ادعایی، اتهام‌هایی را درباره فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در مکان‌هایی در ایران مطرح کرده است.

این سازمان در گزارشی ماه پیش ضمن اذعان به اینکه در حال انجام بازرسی‌های بی‌سابقه از تأسیسات هسته‌ای اعلام‌ شده ایران است گفت خواستار بازرسی از اماکنی بوده که ممکن است در آنها در اوایل سال ۲۰۰۰ پژوهش‌هایی در مقیاس کوچک بر روی مواد هسته‌ای انجام شده باشند.  

این در حالیست که ایران بارها اعلام کرده درخواست آژانس مبتنی بر ادعاهای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن جمهوری اسلامی ایران است. 

هم زمان، سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه، ماه گذشته تحت تاثیر فشارهای آمریکا، قطعنامه‌ای را در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روی میز گذاشتند که در آن از ایران خواسته‌ شده به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به ۲ سایت هسته‌ای کشور پایان دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.

این قطعنامه به رغم مخالفت جدی چین و روسیه در آژانس به تصویب رسید.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین، تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران قطعنامه شورای حکام را کاملاً رد می کند و اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ خواهد کرد.

کاظم غریب‌آبادی با یادآوری اینکه تعهدهای کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست، تصریح کرد که ایران قلمرو خود را بر مبنای ادعاهای دشمنان به‌روی آژانس باز نمی‌کند.

وی به آژانس و کشورهای عضو توصیه کرده بود؛ فضای کلی روابط و همکاری‌های ایران و آژانس را در نظر بگیرند و از ایجاد یک بحران غیرضروری، پرهیز کنند.

311311

کد خبر 1410585

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =