روحانی: نیازمندی کشور به خارج به حداقل رسیده/مسیر توسعه ادامه دارد

رئیس جمهور گفت:جاسک به زودی به یک بندر صادراتی نفت ما تبدیل می‌شود و همین باعث می‌شود جاسک روز به روز بهتر شود و به جایگاه بهتری دست یابد.

به گزارش خبرآنلاین،  حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز (پنج‌شنبه) در هفته یازدهم پویش الف-ب ایران (آب برق ایران) که مربوط به افتتاح ۲۰ طرح در استان هرمزگان بود، اظهار داشت: روز بسیار خوبی برای همه ما و مردم عزیز استان استراتژیک هرمزگان بود. مردم این استان هستند که از تنگه بسیار مهم هرمز حفاظت می‌کنند. بنادر هرمزگان برای کشور مهم است و از بنادر این استان کالا به داخل کشور و حتی برای رفتن به سایر کشورهای شمالی وارد می‌شود. این استان و بندر آن نقش اساسی و مهمی در صادرات کالاهای ما دارد.

روحانی ادامه داد: هرمزگان در زمینه صنعت، بنزین و پالایشگاه‌های عظیمی که دارد، استان بسیار مهمی است. از همه مهم‌تر مردم خوب، مرزدار و وفادار هرمزگان است از شیعه و سنی کنار هم هستند.

وی گفت: بندر جاسک به زودی به یک بندر صادراتی مهم برای صادرات نفت تبدیل می‌شود و جایگاه این استان هر روز نسبت به گذشته رفیع‌تر و مهم‌تری خواهد شود.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر، ایرنا و ایسنا بخوانید؛

* من از همه دست‌اندرکان وزارت نیرو و سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در بخش خصوصی و شرکت‌های وابسته به دولت، کارگران، مهندسان وه مگی که که ما را خودکفا می‌کنند، تشکر می‌کنم.

* به مردم عزیز ایران می گویم که ما به همه امور توجه داریم. اما چون ما در نعمت هستیم، به آن توجه نداریم و وقتی آن را از دست دادیم، به آن توجه می‌کنیم. چون آب و برق ما قطع نمی‌شود، قدر این نعمت را نمی‌دانیم. اقداماتی از قبیل ساخت و افتتاح تصفیه آب، تصفیه فاضلاب، ساخت نیروگاه، پروژه انتقال آب و امروز افتتاح آب شیرین کن، کارهای بزرگی هستند که انجام می‌گیرند.

* در بخش‌های مختلف تصفیه آب و آبرسانی به روستاها، بخش فاضلاب و نیروگاه‌ها و امروز نیز آب شیرین کن ها، کار بزرگ و  عظیمی صورت گرفته است، مردم ما توجه کنند که در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ۷۴ درصد مردم شهرها از آب بهداشتی برخوردار بودند و امروز این رقم به ۹۹.۹ درصد رسیده است.

* کار بسیار بزرگی انجام گرفته و مردم شهرستان‌های ما از آب بهداشتی برخوردار هستند در روستاها هم حرکت بسیار خوبی انجام شده است، در تصفیه خانه ها هم در آغاز پیروزی انقلاب ۲۷ تصفیه‌خانه در کشور داشتیم و امروز با اقداماتی که تا پایان امسال صورت می‌گیرد ۱۶۷ تصفیه خانه تا پایان سال ۹۹ خواهیم داشت؛ یعنی تصفیه‌خانه‌های کشور بیش از ۶ برابر نسبت به قبل انقلاب است.

*  امسال حدود ۱۲ تصفیه‌خانه افتتاح می شود و تا پایان سال نیز ۳۰ تصفیه خانه دیگر افتتاح خواهد شد، سال آینده نیز در شش ماهه اول امیدواریم ۸۳  تصفیه خانه افتتاح خواهد شد.

*آنهایی که می گویند انقلاب اسلامی چه کرده است باید گفت که در مورد ساخت تصفیه خانه فاضلاب ما الان ۶۳ برابر بیشتر از اول انقلاب تصفیه خانه داریم.

* حدود ۲۶ میلیارد متر مکعب آب در اختیار استان‌های ساحلی بدون نمک‌زدایی قرار می‌گیرد، اگر خوزستان هم نیاز داشته باشد به این آب دسترسی پیدا می‌کند. اما همین استان‌های ساحلی به آب شیرین نیاز دارند که چهار میلیارد متر مکعب آب شور را وقتی نمک‌زدایی کنیم به یک‌سوم کاهش پیدا می‌کند و ما باید از آب دریای عمان، خلیج فارس و دریای خزر هم در این زمینه برای استانهای نزدیک به ساحل که به آب شیرین نیاز دارند، استفاده کنیم.

*ما باید نمک‌زدایی از آب‌ها را در چارچوب حفظ محیط‌زیست انجام دهیم،در این زمینه بخش خصوصی ما باید وارد شود و آب را شیرین کند. ما الان ۶۱ آب‌شیرین‌کن در کشور داریم که بخش عمده آن در استان هرمزگان قرار دارد.

* امروز با توجه به شیوع کرونا در کشور بسیار به آب و برق بیش از گذشته نیازمندیم و کمبود آن می‌تواند به قیمت جان انسانها تمام شود. ما در شرایط تحریم هستیم اما همه این‌ها که دارد احداث می‌شود، بخش اعظمش به دست هموطنان خودمان ساخته می‌شود.

*حدود ۹۰ درصد از صنعت برق ما با خودکفایی پیش می‌رود و در این زمینه باید به خودکفایی مطلق برسیم. ما از ماسک گرفته تا سایر نیازمندیهای بهداشتی توسط متخصصان داخلی خودمان انجام می‌شود و ما را از خارج بی‌نیاز کرده است.

* از اول انقلاب فیلم‌هایی از منطقه بشاگرد پخش می‌شد که چقدر شرایط‌شان سخت است و امروز در جمهوری اسلامی خوشحالیم که آب آشامیدنی به این منطقه می‌رسد و فاز اول این طرح اجرایی شده است.

* امسال ۱۲ تصفیه خانه افتتاح می‌شود سال آینده هم در شش ماهه اول امیدواریم ۸ تصفیه خانه افتتاح شود. در زمینه تصفیه خانه های فاضلاب  در آغاز انقلاب چهار تصفیه خانه فاضلاب داشتیم امسال ۲۵۵ تصفیه خانه فاضلاب خواهیم داشت که ۶۳ برابر اول انقلاب است. آنهایی که می‌گویند انقلاب چه کار کرده است انقلاب اسلامی فقط در بخش تصفیه فاضلاب نسبت به قبل از انقلاب ۶۳ برابر تلاش کرده است و ما دست همه مهندسین و کارگران را می بوسیم.

*  امروز با مسئله مهمی  روبرو هستیم و ان اینکه چگونه باید از همه منابع آب استفاده کنیم البته منبع اصلی آب آسمان است اما در عین حال ما می توانیم از آب های دیگر هم استفاده کنیم. ما در کمربند خشک و نیمه خشک جهان قرار داریم مخصوصاً بخش جنوبی و شرقی ما باید از آب دریا هم استفاده کنیم. البته اولویت اول ما ممکن است نباشد ولی به هر حال جزو مواردی است که هم برای آب شرب و هم برای صنعت و سایر  مصارف به آن نیاز داریم از آب دریا استفاده کنیم

* ممکن است از این آب دریا بدون نمک زدایی استفاده می کنیم یعنی آب شور را برای صنعت وارد می کنیم. گاهی باید آب را شیرین کنیم و آب نمک زدایی شده را وارد فلات قاره بکنیم و هر دو کار انجام می‌شود.

* امروز حدود ۲۶ میلیارد مترمکعب آب بدون نمک زدایی در اختیار استان‌های ساحلی قرار می گیرد یعنی آن وارد مصارف مختلف می‌شود. استان‌های ساحلی ما بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خوزستان. از طرف دیگر هم استان‌های ساحلی هم غیر ساحلی نیاز دارند به آب شیرین دارند.

* بنابراین برای استان‌های ساحلی بیش از ۴ میلیارد متر مکعب در نظر گرفته شده است که شیرین شود  که وقتی شیرین می شود تبدیل به یک میلیارد و چهار دهم می‌شود یعنی از ۴.۴ میلیارد یک میلیارد ۱ میلیارد مترمکعب آب تامین می‌شود که برای استان‌های ساحلی و غیر ساحلی مثل خراسان جنوبی یزد کرمان و حتی خراسان رضوی که نیاز به آب دارند باید از آب دریا استفاده کنیم که خلیج فارس از دریای خزر دریای عمان باید نمک زدایی شود و نیاز آب را مرتفع کنیم که بقیه استان‌های ساحلی ۳ و ۷ دهم میلیارد متر مکعب آب در نظر گرفته شده است که وقتی شیرین می شود یک و سه دهم میلیارد آب شیرین در اختیارشان قرار می گیرد.

* خیلی از کشورهای دنیا از آب دریا استفاده می‌کنند کشورهای جنوبی خلیج فارس و دریای عمان غالباً از آب دریا استفاده می کنند ما هم باید در چهارچوب محیط زیست و در چهارچوب اقدامات دیگر که باید انجام بدهیم که وزارت نیرو سهمیه را تعیین و ابلاغ می‌کند.

*  بخش خصوصی ما باید سرمایه‌گذاری کرده آب را شیرین کند و با فروش آن هم سرمایه و هم سودش را به دست بیاورد. مجموعاً ۶۱ آب شیرین‌کن داریم که ۳۶ آب شیرین‌کن مربوط به هرمزگان می‌شود. همچنین  ۲۴ آب شیرین کن در حال تاسیس داریم که ۹ واحد آن به استان هرمزگان اختصاص دارد. در مجموع ۸۵ آب شیرین کن احداث می شود که۵۴ آب شیرین کن در دولت تدبیر و امید به ثمر نشسته است

* از وزارت نیرو، دست اندرکاران، محیط زیست و بخش خصوصی تشکر می‌کنم. برای توسعه کشور، آب و برق نیاز مبرم و اولیه ما است. منطقه شرق و جنوب کشور خشک است و باید در زمینه تأمین نیاز آنها تلاش وافری کنیم.  مهم است که مردم با فرهنگ بلند خود ما را یاری کنند که در این شرایط خاص بیماری، آب و برق را بتوانیم تأمین کنیم.

* اینکه مدام از مردم می‌خواهیم بهداشت را رعایت کرده و دست خود را مرتباً بشورند، باید آب باشد. بیمارستان‌ها هم در حال خدمت رسانی هستند و باید برق آن تأمین شود و اگر خدایی ناکرده در تأمین برق آنها دچار مشکل شویم، کار سخت خواهد شد. اگر آب و برق نباشد، مشکلات چند برابر می‌شود و شاید آنقدر پیچیده شود که جان مردم ما به خطر بیافتد.

* ما در شرایط تحریم و فشار سختی هستیم. همه این پروژه‌هایی که افتتاح می‌شود، تصفیه خانه‌ها، نیروگاه‌ها و آب شیرین کن‌ها بخش اعظم آن توسط ایرانیان ساخته می‌شود. همین نیروگاهی که امروز افتتاح شد، به وسیله شرکت مپنا ساخته شده است. نیازمندی ما به خارج به حداقل رسیده و باید با تلاش این نیازمندی را به صفر برسانیم. باید بتوانیم خودکفا بشویم.

* مهم است که در این شرایط سخت سرمایه گذاری کنیم و همچنین باید در صنایع پیچیده خودکفا بشویم. امروز در زمینه بهداشت و صنایع مورد نیاز برای مقابله با کرونا شاهد هستید که همه چیز در داخل و توسط متخصصان ما تولید می‌شود و حتی در برخی اقلام صادرات هم داریم.

* از اصل تلاش و اقدام مضاعفی که صورت می‌گیرد و همچنین از اینکه ما در مسیر خودکفایی هستیم تشکر می‌کنم و باید در این شرایط سخت، مسیر توسعه را ادامه دهیم.

* به ملت ایران، استان هرمزگان و مردم بشاگرد تبریک می گویم. از زمان اول انقلاب از بشاگرد فیلم‌هایی منتشر می‌شد که این منطقه مشکلات راه، بهداشت و آب داشت. خوشبختانه در جمهوری اسلامی قدم به قدم جلو می‌رویم. این خوشحال کننده است و همه ما باید تلاش کنیم که خادمان خوبی برای ایران و مردم ایران باشیم.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1410747

برچسب‌ها