کمبود ماسک در داروخانه‌ها صدای انجمن داروسازان را درآورد

مهر نوشت: نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران، عرضه ماسک در داروخانه ها را نادرست خواند و گفت: حتی یک عدد ماسک به قیمت مصوب به داروخانه ها نداده اند.

بهمن صبور، به اظهارات اخیر مسئولان وزارت صمت در مورد عرضه ماسک اشاره کرد و افزود: اتهاماتی که به داروخانه ها زده اند، درست نیست. زیرا، از ابتدای شیوع کرونا در کشور تا امروز، حتی یک عدد ماسک به قیمت مصوب از کانال دولتی در داروخانه ها عرضه نشده است.

وی با عنوان این مطلب که ماسک یک کالای سلامت محور است، ادامه داد: سال ها بود که ماسک در داروخانه ها عرضه می شد و هر فردی به تناسب نیازی که داشت برای تهیه ماسک از داروخانه اقدام می کرد. اما، بعد از شیوع کرونا در کشور، به یکباره تقاضا برای ماسک بالا رفت و تولیدات داخلی نتوانست پاسخگوی نیاز کشور باشد.

صبور با اشاره به وجود ۳۰۰۰ داروخانه خصوصی در استان تهران، افزود: سیستم توزیع ماسک در داروخانه ها به مراتب شفاف تر است و نظارت ها نیز قوی تر است. اما، بعد از شیوع کرونا، ماسک به قیمت مصوب دولتی به داروخانه ها ندادند که در اختیار مردم قرار دهیم.

نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران، گفت: قیمت مصوب دولتی برای ماسک ۸۰۰ تومان اعلام شد اما یک عدد هم به داروخانه ها ندادند. اگر داده اند، مدارک و مستندات بدهند. در حالی که با طرح ادعاهای واهی در رسانه ملی، بین مردم و داروخانه ها و تولید کنندگان، اختلاف می اندازند.

وی با اعلام اینکه در دوران ابتدایی شیوع کرونا تلاش کردیم از طریق بسیج اصناف حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون عدد ماسک با قیمت ۱۶۰۰ تومان در اختیار مردم قرار دهیم، افزود: این ماسک ها در سطح داروخانه های استان تهران توزیع شد. قیمت کارخانه برای هر عدد ماسک، ۱۳۰۰ بود. در پخش ۱۴۳۰ تومان و برای مصرف کننده، ۱۶۰۰ تومان تعیین شد.

صبور با انتقاد از اینکه سیستم توزیع ماسک در اختیار وزارت صمت قرار گرفته است، ادامه داد: ماسک یک کالای سلامت محور است و نباید در جایی غیر از داروخانه عرضه شود. در حالی که تعزیرات برای گران فروشی ماسک در مکان هایی غیر داروخانه ها هیچ مداخله ای نمی کند، اما سراغ داروخانه هایی می آیند که ماسک با قیمت مصوب دریافت نکرده اند.

وی با اشاره به نیاز روزانه کشور به حداقل ۲۰ میلیون عدد ماسک، گفت: وزارت صمت مدعی است ۱۰ میلیون عدد ماسک تامین می کند. اما، واقعیت این است که حتی یک عدد ماسک با قیمت مصوب به داروخانه ها نداده اند.

صبور افزود: پیشنهاد ویژه ما این است که اجازه بدهند ماسک از کانال داروخانه ها عرضه شود، چون یک کالای بهداشتی است.

نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران، گفت: با این شرایط، با بحران ماسک مواجه خواهیم شد. چون در فصل پاییز و زمستان که سرماخوردگی و آنفلوانزا شیوع خواهد یافت، به ماسک بیشتری احتیاج خواهیم داشت.

47231
کد خبر 1411791

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =