چرا من می‌خواهم توافق هسته‌ای با ایران را نجات دهم؟

پنج سال پیش در این هفته، توافق هسته ای با ایران در وین امضا شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جوزپ بورل رئیس شورای سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی به مناسب پنجمین سالگرد برجام در روزنامه اشپیگل با عنوان«چرا من می خواهم توافق هسته ای با ایران را نجات دهم» نوشت:

پنج سال پیش در این هفته، توافق هسته ای با ایران در وین امضا شد. بدون این توافق، بیم آن می رفت که ایران سلاح های هسته ای بسازد و عامل بی ثبات کننده دیگری در منطقه ای باشد که به خودی خود ناپایدار است.  امروزه توافق هسته ای با ایران تحت فشارهای زیادی از سوی چندین جبهه قرار دارد.

من اطمینان دارم که حداقل دو دلیل محکم  برای حفظ توافق وجود دارد؛

اول، بیش از دوازده سال طول کشید تا جامعه جهانی و ایران بتوانند اختلافات خود را برطرف کرده و به توافق برسند. اگر این توافق منحل شود، یافتن هیچ جایگزین جامع یا کارآمد دیگری در آینده نزدیک متصور نمی باشد.

دوم، توافق هسته ای با ایران فقط یک موفقیت نمادین نبوده، بلکه به هر آنچه که وعده داده، عمل شده است. پس از دسترسی بی سابقه آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات ایران بر اساس این توافق، 15 گزارش نظارتی متوالی بین ژانویه 2016 و ژوئن 2019 تأیید کرد که ایران به تمام تعهدات مندرج در این توافق پایبند بوده است.

اگرچه بازگشت تحریم های آمریکا در ماه مه 2018 به وضوح تأثیر منفی بر اقتصاد و جمعیت ایران گذاشت، ایران همچنان به مدت 14 ماه دیگر به تعهدات خود پایبند ماند. اما در حال حاضر، ایران دوباره ذخایر اورانیوم غنی شده خود را به میزان نگران کننده ای افزایش داده و در پی کسب تجربیات و توانایی های جدید در عرصه فناوری هسته ای است. توافق هسته ای در حال فروپاشی بوده و نگرانی های پیشین بار دیگر زنده می شوند.

در ماه ژانویه، فرانسه، آلمان و انگلیس رسما از فعالیت های غنی سازی ایران اظهار نگرانی کرده و از ایران خواستند که به توافق کامل بازگردد. ایران نیز ناخشنودی خود را ابراز نمود و ادعا کرد که این کشور از منافع اقتصادی وعده داده شده بهره ای نبرده است.

من قاطعانه معتقدم که توافق هسته ای با ایران به عنصر اصلی معماری جهانی برای منع گسترش سلاح های هسته ای تبدیل شده است، بنابراین از همه طرفین می خواهم که همچنان به دنبال اجرای کامل آن باشند. به نوبه خود، ایران باید مجددا به طور کامل به تعهدات خود طبق توافق هسته ای عمل کرده و همچنین بتواند از مزایای اقتصادی پیش بینی شده در این توافقنامه نیز بهره مند شود.

ما باید به پویایی مثبت تری برگشته و وقتی زمان مناسب سر برسد، باید برای پیشروی های بیشتر بر اساس این توافق آماده باشیم. اتحادیه اروپا آماده است. اولین قدم، حمایت از توافق هسته ای موجود با ایران و حصول اطمینان از عمل کردن همه طرفین به تعهدات خود به طور کامل می باشد.

310 310

کد خبر 1412081

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  47 1
  فقط حرف مفت میزنند
 • شمس تبریزی IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  12 8
  دیره. خیلی دیره. نه از جوزپ بورل کاری ساخته است و نه حتی اگه بایدن رییس جمهور بشه به برجام گذشته بر میگرده. حتی بایدن هم دنبال توافقی است که بندهای برجام باید تغییر کنه. یادتون باشه که موقع انعقاد برجام، ایران وانمود کرده بود فقط یه کالندریای راکتور داره و یدکی نداره و همون اولی را بتون ریزی کردن. چون تو این دو ساله لو دادید که یه یدکی هم داشتید، میگن آن را هم باید بتون بریزید. دیدم بهشتی پور هم مثل بورل آرزو کرده که کوید 19 برجام را نجات میده.
 • مهدی IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  21 0
  برجام تمام شد و رفت. گذشت زمان نشان داد که دیوار بلند بی اعتمادی بین ایران و آمریکا به این سادگی ها فرو نمی ریزد. ضمن اینکه حتی اگر بپذیریم که جمهوری اسلامی به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای هم بوده، برجام نمی توانسته جلوی این دستیابی را بگیرد. در بهترین حالت این توافق می توانسته چند سالی پروژه احتمالی نظامی هسته ای را به تاخیر بیندازد (بر فرض وجود چنین پروژه ای). در واقع هیچ توافقی نمی تواند مانع دستیابی کشوری به فناوری هسته ای (حتی از نوع نظامی اش) شود. کشوری که بخواهد به سلاح هسته ای دست پیدا کند، راهش را می یابد. عوض برجام باید اعتماد سازی به وجود بیاید که با شرایط فعلی حکومت های ایران و آمریکا بسیار بعید به نظر می رسد.
 • عباس IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  7 2
  اگر اروپا بدون امریکا به این توافق پایبند بود برجام دچار ازهم پاشیگی نمی شد ولی اروپا به دوازده تعهد خود عمل نکرد وعملا این اروپا بود که موجب ازهم پاشیدگی برجام شد .اروپا اگر می خواهد برجام باقی بماند باید تعهدات خود را عملی کند وفقط حرف مفت تحویل ایران ندهد.ایران زمان زیادی را ازدست داده وامریکا واروپا زمان زیادی را خریده اندوایران زیادی از خود صبر ونرمش نشان داده است. لذا اگر اروپایی ها در زمان اندک باقیمانده کاری برای زنده ماندن برجام نکنند ایران از پروتکل الحاقی و ان پی تی خارج خواهد شد وراه خودش را خواهد رفت راهی که براساس منافع ملی ایران ترسیم می شود وشاید تولید سلاح هسته هم در مسیر این راه باشد.
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  12 3
  شماها چکار کردین براش که همچین انتظاری دارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ امریکا هم از ابتدا خوب میدونست که بمب اتمی در کار نیست.این توافق پایه ریزیه توافقای دیگه ای بود براشون.عملا از این توافق هیچ بهره ای نیرد.حتی یه پنی بابتش نصیبش نشد.چرا بمونه؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  2 7
  چند مطلب مهم هست: 1. آمریکا ابرقدرت اول جهان اما در حال افول و نزول است. 2. چین ابرقدرت دوم دنیا اما در حال تبدیل شده به نفر اول دنیاست. 3. مشکل اصلی ما آمریکاست، آمریکایی که در حال افول است . 4.بایستی با آمریکا توافق کرد و به مرور همه مشکلات رو باهاش حل کرد. 5. البته بایستی ابتدا دیدگاه ها رو اصلاح کرد و با عینکی دیگر به مسائل نگاه کرد. 6. اگر چه رابطه ما و چین عمر چند هزار ساله داره اما بایستی با چین با احتیاط جلو رفت و ترجیحا از طریق آمریکا قدرت منطقه ایی شد. 7. درایت نشون میده بایستی هم چین رو داشته باشیم و هم آمریکا رو