بیمه بیکاری کرونا به ۹۰ درصد از واجدین شرایط پرداخت شد

ایرنا نوشت: معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی از پرداخت مقرری بیمه بیکاری دوران شیوع ویروس کرونا به ۹۹۰ هزار و ۳۴۳ نفر (۹۰ درصد از واجدین شرایط) خبر داد.

مهرداد قریب اظهار داشت: مطابق با دستورالعمل اجرایی «پرداخت بابت ایام بیکاری دوره شیوع بیماری کرونا از محل منابع صندوق توسعه ملی» مصوب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، پرداخت مقرری مربوطه برای ۲۱۳ هزار و ۱۶ نفر در اسفند ۹۸، تعداد ۴۴۶ هزار نفر در فروردین ۹۹ و تعداد ۳۳۱ هزار و ۳۲۷ نفر در اردیبهشت ۹۹ انجام شده است.

وی افزود: این پرداخت‌ها از محل مبلغ تخصیص یافته از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور به همت خزانه داری کل کشور انجام شده است که این تعداد نزدیک به ۹۰ درصد از متقاضیان را شامل میشود و پرداخت به ۱۰ درصد دیگر از متقاضیان نیز در دستور کار است.

قریب درج اشتباه شماره حساب بانکی، شبای مربوطه یا عدم انطباق آن با کد ملی، ثبت شماره کارت بانکی به جای شماره حساب بانکی یا ثبت شماره حساب اعضای خانواده به جای بیمه شده اصلی را از عمده‌ترین دلایل بروز تأخیر در پرداخت مقرری ۱۰ درصد از مشمولان باقی‌مانده برشمرد و گفت: تاخیر در ثبت درخواست بیکاری در سامانه غیرحضوری یا مراجعه حضوری و ارائه درخواست به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا کاریابی‌ها علیرغم راه‌اندازی سامانه ثبت درخواست بیکاری غیرحضوری نیز از مهمترین علل بروز تاخیر در پرداخت به برخی از متقاضیان است.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی گفت: بنابر برخی از دلائل نظیر عدم شمول قانون کار و بیمه بیکاری منجمله به رانندگان، کارگران ساختمانی، صاحبان حرف و مشاغل آزاد و یا واریز حق بیمه از جانب کارفرما در ایام بیکاری، بخشی از متقاضیان نیز قانوناً مشمول دریافت قرار نگرفته‌اند.

قریب افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونا، به منظور جلوگیری از وقفه در ارائه خدمات درمانی به بیمهشدگان و خانواده آنان، استحقاق درمان کلیه متقاضیان لغایت پایان شهریور ۹۹ تمدید شده و افراد مذکور می‌توانند از مزایای درمانی سازمان تامین اجتماعی و همچنین سوابق مربوطه به عنوان سابقه پرداخت حق بیمه برخوردار شوند.

وی ادامه داد: طبق هماهنگی‌ به عمل آمده با حوزه روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اطلاعات افرادی که با تاخیر ثبتنام کرده‌اند و همچنین افرادی که درخواست خود را به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا کاریابی‌ها ارائه داده‌ و اخذ شماره حساب و شبای صحیح متقاضیان در حال انجام است و به محض حصول نتیجه و شناسایی مشمولان مراتب از طریق پیامک از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1412284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =