عباس عبدی خطاب به رفیقدوست:چرا حرفهای سفیرانگلیس در باره احمدی نژاد را همان 15سال پیش به مقامات امنیتی نگفتید؟

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:این روزها بازار تاریخ داغ است. برای دیده شدن بهتر است که یک داستان تاریخی را سرهم کرد و گفت: فرقی هم نمی‌کند که علیه چه کسی و له چه کسی باشد. کافی است جذاب باشد. حتی توجهی هم به تبعات و الزامات گفتار هم نمی‌شود.

 آقای محسن رفیق‌دوست که سال‌ها در مقامات بالای نظامی و اقتصادی کشور بوده و مدت زیادی را وزیر سپاه و در آخرین مراحل نیز رییس بنیاد مستضعفان بوده است خاطره‌ای را به این شرح در کتاب خود نوشته است؛ کتابی که بنده ندیده‌ام ولی این بخش از خاطرات او خیلی بازنشر شده و تاکنون نیز تکذیب نشده است. او نوشته است که:  «سفیر فلسطین... با من رفیق است. آمد پیش من... گفت فلانی، دیشب جلسه همه سفرا(ی خارجی مقیم ایران) بود و بحث انتخابات (۱۳۸۴) ایران شد، هر کس چیزی می‌گفت. یکی می‌گفت آقای هاشمی می‌شود، یکی می‌گفت قالیباف، یکی هم می‌گفت آقای لاریجانی... سفیر انگلیس سرش پایین بود چیزی نمی‌گفت. از سفیر انگلیس سوال کردیم شما چرا حرف نمی‌زنید؟ سرش را بلند کرد گفت «همه‌تان اشتباه می‌کنید، رییس‌جمهور ایران، شهردار تهران است.» گفتیم او که ثبت‌نام نکرده؟ گفت «خب ثبت‌نام می‌کند.» خواستم این خبر را به تو بدهم... چند روز بعد قبل از اینکه مرحله دوم انجام شود، زواوی[سفیر فلسطین] آمد، گفت: دیشب جلسه تشکیل شد، قبل از اینکه وارد بحث شویم، به سفیر انگلیس گفتیم احمدی‌نژاد ثبت‌نام کرد و جزو دو نفر دور دوم شد، اما رای آقای هاشمی بیشتر است... گفت «همان که اول گفتم، رییس‌جمهور ایران، شهردار تهران است.»

این خاطره چه می‌خواهد بگوید؟ گرچه مستقیم به این نکته اشاره‌ای نشده است، ولی به‌طور ضمنی استنباط می‌شود که احمدی‌نژاد را انگلیسی‌ها سر کار آورده‌اند؟ برای تخطئه او نیازی به این خاطره‌بازی‌ها نیست. عملکرد سیاه دوران 1384 تا 1392 بهترین دلیل برای تخطئه دوره او است، ولی این دلیل نمی‌شود که خاطره مزبور را بپذیریم یا به آن استناد کنیم.

  فرض کنید که این خاطره کاملا درست است، آیا سفیر بریتانیا این‌قدر ساده‌لوح است که چنین مساله‌ای را در یک جمع دیپلماتیک برملا کند؟ آن هم به صورت یک گزاره قطعی که او نامزد خواهد شد، و سپس تاکید شود که پیروز هم خواهد شد؟ این نکته را ندیده می‌گیریم و از گوینده خبر می‌پرسیم که تبعات و نتایج چنین خاطره‌ای چیست؟  اولین نتیجه این است که انتخابات ایران به کلی عاری از اصالت است و از همه بدتر اینکه نامزد پیروز را یک قدرت خارجی تعیین می‌کند! اگر این را یک نفر مخالف سیستم بزند، چندان جای تعجب ندارد، ولی هنگامی که یک نفر طرفدار سیستم و ذوب در ولایت می‌زند، بیش از آنکه تخطئه احمدی‌نژاد باشد، بی‌اعتبار کردن سیستم مورد علاقه‌اش است. 

نتیجه دوم اینکه چطور آقای رفیق‌دوست این خاطره را در همان زمان برای پیگیری مسوولان سیاسی و امنیتی منتقل نکرد؟ و اگر انتقال داد، چرا منجر به نتیجه نشد؟ این نیز مشکل مهم دیگر همان سیستمی است که چنین شواهدی را نادیده می‌گیرد. فراموش نکنیم که همه جناح اصولگرا و کل سیستم از سال 1384 تا 1390 دربست در حمایت او و دولتش بودند.  فرض کنیم به هر دلیلی قبلا آن را به‌طور خصوصی نگفته و پیگیری نکرده است، پس چرا از بیان عمومی و علنی آن استنکاف کرده است و این را گذاشته در دولت بعد می‌گوید؟ آیا همین رفتار نشانه‌ای از شنا کردن در مسیر رودخانه و موج نیست؟ اکنون 15 سال از آن تاریخ گذشته، چرا هیچ‌گاه در عرصه عمومی بیان نشده است؟ به‌علاوه سفرای دیگری نیز هستند که می‌توانند درباره درستی یا نادرستی این خبر نظر دهند، چرا هیچ‌ کدام از آنان مورد پرسش قرار نگرفتند؟ 

شاید عده‌ای از این خوشحال شوند که فلان خاطره علیه کسی است که با او مخالف هستند، ولی باید بدانند که بازیچه شدن تاریخ و طرح پرسش‌هایی درباره اعتبار تاریخ، مهم‌تر از این است که فلان خاطره علیه چه کسی است.

1717

کد خبر 1412482

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  69 5
  تعريف خاطره به يك شغل جديد براي سياستمداران كشور بدل شده است و هر چيز در اين خاطرات پيدا مي شود. هر دم از اين باغ بري مي رسد تازه تر از تازه تري مي رسد.
 • شقایق IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  آقای احمدی نژاد توی دوران ریاست خودش خیلی کارها واسه قشر ضعیف جامعه کرد کاری ک خیلی ها از شما نکردین
 • محسن AU ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  41 24
  آقای عبدی چرا هنوز بر طبل جاسوس بازی ، میکوبید. هر آدم اهل حساب و کتابی در آن روزها متوجه میشد که احمدی نژاد برای ریاست جمهور شدن وارد شده درست مثل ترامپ. اختلافات شورای شهر اول،سرنوشت مجلس ششم، لوایح دوگانه اختیارات رییس جمهور، و شکسته شدن تمام کاسه کوزه های شرایط بد اقتصادی بر سر خاتمی امکانی برای ریاست جمهوری معین یا هاشمی باقی نگذاشت.
 • همشهری IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  88 8
  تا گوش شنوا برای خواب و خاطره های الکی وجود داره اینجور آدمها هم از خودشون میسازند شنونده باید عاقل باشه
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  19 8
  عالی
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  25 7
  آفرین
 • سید علی علوی IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  88 19
  با سلام گرچه با قضاوت آقای عبدی در مورد دکتر احمدی نژاد مخالفم ولی با نقد ایشان در خصوص آقای رفیق دوست کاملا موافقم
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  احمدی نژاد چه هیزم تری به شما فروخته که همش تخریبش میکنید
 • سید حسام یگانه IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  87 3
  بیچاره ایران عزیز
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  72 36
  مهم اینه که زندگی مردم رو تباه کرد
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  31 7
  از آقای عبدی بعید بود که مطلبی را بر پایه "کتابی که بنده ندیده‌ام" بنویسند!
 • US ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  70 11
  دست بردار شما دیگه حناتون رنگی نداره بیا داخل مردم ببین چقدر برای تو ودوستان اطلاحطلب واصول گرا مردم تره خورد میکنند
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  15 16
  این خاطره رو کجا گفته؟
 • ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  62 79
  محمود محبوبه
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  20 20
  رای آوردنش واقعا قابل پیش بینی نبود
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  70 70
  درود بر احمدی نژاد
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  58 7
  رفیقدوست با احمدی نژاد از اول مخالف بود
 • مهدی IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  93 0
  داستان های آقای رفیق دوست همیشه دارای نکات شگفت آوری است.مثلا درباره بابک زنجانی می گوید که او یک چک 100 ملیاردی نزد ایشان آورده که نقد کند و ایشان نسبت به بابک زنجانی مشکوک شده و با وزارت اطلاعات هماهنگ کرده.اگر این داستان را بپذیریم این سوالات پیش می آید که بابک زنجانی چرا و از کجا باید فکر کند که ایشان از عهده ی چنین کاری بر می آید
 • DE ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  41 15
  این خاطره چه می‌خواهد بگوید؟ گرچه مستقیم به این نکته اشاره‌ای نشده است، ولی به‌طور ضمنی استنباط می‌شود که احمدی‌نژاد را انگلیسی‌ها سر کار آورده‌اند؟ برای تخطئه او نیازی به این خاطره‌بازی‌ها نیست. عملکرد سیاه دوران 1384 تا 1392 بهترین دلیل برای تخطئه دوره او است، ولی این دلیل نمی‌شود که خاطره مزبور را بپذیریم یا به آن استناد کنیم.
 • ددد IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  68 12
  فراموش نکنیم که همه جناح اصولگرا از سال 1384 تا 1390 دربست در حمایت او و دولتش بودند.
 • امیرعلی IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  50 87
  ایشون در مورد احمدی نژاد که نشان داده فقط با مردم ه وبه فکر مردم خاطره پیدا میکنه آخه کجاش مورد قبوله