رسانه سعودی: آیا هند از پروژه چابهار کنار رفته است؟

چند روزی است که رسانه های مختلف از امضای احتمالی موافقتنامه ای بسیار بزرگ بین ایران و چین سخن به میان می آورند که در صورت قطعی شدن آن ، هند از طرح توسعه بندر چابهار کنار گذاشته خواهد شد. البته هنوز هیچ چیز درمورد این موافقتنامه قطعی نیست. نه امضا شدن آن قطعی است و نه کنار گذاشته شدن هند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین وبگاه تحلیلی عرب نیوز  که وابسته به عربستان سعودی است در تحلیل مغرضانه با عنوان «آیا هند از پروژه چابهار کنار رفته است» نوشت:

نکته دیگر اینکه هیچ دلیل قطعی وجود ندارد که در صورت امضای توافق میان ایران و چین، طرح توسعه بندر چابهار تحت تاثیر آن قرار گیرد. توسعه این طرح و زیرساخت های مرتبط با آن، طرحی سه جانبه بین هند، ایران و افغانستان است و هیچ نشانه ای از اینکه در قرار داد مورد نظر اشاره ای به این بندر شده باشد، وجود ندارد.

نخست اینکه تا زمانیکه امضا این توافق رسما اعلام نشده باشد نمی توان از آن به عنوان توافق یاد کرد. این موافقتنامه ابتدا در سال 2019 از سوی یک نشریه نه چندان معتبر به نام "اقتصاد نفت" مطرح شد و فقط چند روزی است که رسانه های معتبر از جمله نیویورک تایمز از آن سخن به میان می آورند.

مبلغ عنوان شده برای سرمایه گذاری چین در ایران آنچنان هنگفت است که نمی توان به راحتی آنرا باور کرد هر چند که گفته می شود مبلغ 400 میلیارد دلار، ظرف 25 سال سرمایه گذاری خواهد شد. نکته دیگر اینکه نه ایران و نه چین هنوز از این قرارداد سخنی به میان نیاورده اند و حتی در صورت امضا نیز ، اجرایی شدن آن سال ها طول خواهد کشید.

عربستان که پس از روی کار آمدن بن سلمان خط تخریب روابط ایران با همسایگانش را تشدید کرده است  و نفوذ بیشتر خود در منطقه شرق آسیا و همسایگی ایران را در دستور کار قرار دارد این بار یکی از مهم ترین پروژه های توسعه ای ایران، یعنی پروژه توسعه بندر چابهار را  هدف قرار داده و مدعی شده است :

بندر چابهار در واقع رقیب بندر گوادر پاکستان است که چین سرگرم توسعه آن است و چنانچه توافق میان ایران و چین صورت گیرد، نفوذ ژئوپولیتیک پاکستان بر افغانستان از میان خواهد رفت.
نکته دیگر اینکه هیچ دلیل قطعی وجود ندارد که در صورت امضای توافق میان ایران و چین، طرح توسعه بندر چابهار تحت تاثیر آن  قرار گیرد. توسعه این طرح  و زیرساخت های مرتبط با آن، طرحی سه جانبه بین هند، ایران و افغانستان است و هیچ نشانه ای از اینکه در قرار داد مورد نظر اشاره ای به این بندر شده باشد، وجود ندارد.

وقتی روزنامه نیویورک تایمز خبر مربوط به توافق ایران و چین را منتشر کرد، ظرف چند روز، رسانه ها از کنار گذاشته شدن هند از طرح توسعه بندر چابهار سخن به میان آوردند. اما در این مورد نیز هیچ  منبع موثق خبری از سوی رسانه ها، ارایه نشده است. البته چند رسانه فرعی هند از کنار گذاشته شدن هند از این طرح خبر داده اند اما نه به نقل از منابع موثق، بلکه صرفا از روی نوعی نتیجه گیری از پیامد توافق میان چین و ایران .

این رسانه سعودی در پایان مدعی شد: حتی این رسانه های نیز از کنار گذاشته شدن هند از طرح احداث خط اهن مرتبط با این طرح اشاره  کرده اند و نه خود طرح توسعه بندر چابهار. نکته مهمتر اینکه مقامات ایران و هند خبر مربوط به کنار گذاشته شدن دهلی نو از طرح احداث خط آهن چابهار به زاهدان را تکذیب کرده اند.
این نکته را نیز باید به خاطر داشت که هند بزرگراه زرنچ – دلاآرم را در افغانستان به اجرا درآورده است ، بزرگراهی که تا شهر زرنج در نزدیکی مرز زاهدان با افغانستان امتداد یافته است. هدف هند از احداث این بزرگراه، متصل کردن چابهار به زاهدان از طریق خط آهن است تا کالاهای هند بدون نیاز به عبور از پاکستان، از طریق این خط  آهن و بزرگراه، به افغانستان صادر شود.به همین علت بعید است که هند از طرح احداث این خط اهن نیز کنار گذاشته شود.

منبع: اداره کل رسانه‌های خارجی

310 310

کد خبر 1412887

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
  15 2
  باید به جای جوسازی بفرماییددر این چند سال (گمانم پنج سال) که هند این طرح را عهده دار شده چقدر سرمایه گذاری کرده است؟؟ به گمانم هیچ . اصولا آنانی که در مدار غرب و زیر سایه آمرکیا قرار دارند که هند هم در این جرگه قرار دارد هدفشان از همکاری با ایران تضعیف است یعنی پروژه ای را بگیرند اگر ارباب ایشان اجازهداد کار کنند نداد جا پر شده و کنار گذاشته شدن از این پروژه ها هم فشار سیاسی برای کشور درست می کند دقیقا کره جنوبی، ژاپن و اخیرا هند همین کار می کنند
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
  0 0
  جوسازی رسانه ای است و منتظر بازخورد آن در ایران هستند.