پرونده پرحرف و حدیث دیوان محاسبات در مجلس بسته شد /بذرپاش و کامیار راهی خیابان برزیل شدند

نمایندگان مجلس امروز رئیس و دادستان دیوان محاسبات را انتخاب کردند.

به گزارش خبرآنلاین، بعد از دو ماه کش و قوس بر سر انتخاب رئیس دیوان محاسبات امروز بهارستان‌نشینان تکلیف این کرسی را هم مشخص کردند و از میان دو گزینه مهرداد بذرپاش و لطف‌الله فروزنده، بذرپاش را به عنوان رئیس دیوان انتخاب شد. در همین جلسه نمایندگان، دادستان دیوان را هم مشخص کردند و  علی کامیار را با ۱۷۱ رای  به عنوان دادستان راهی ساختمان خیابان برزیل کردند. 

البته آنطور که امیرحسین قاضی‌زاده نائب رئیس مجلس می‌گوید این انتخابات هم با عنایت هیات رئیسه و تغییر دستور انجام شده است وگرنه باید دو هفته دیگر این رای گیری صورت می‌گرفت. او در  پاسخ به تذکر علیپور خنکداری درباره برگزاری انتخابات رئیس دیوان محاسبات گفت: تعیین دستور بر اساس وصول به هیئت رئیسه صورت می گیرد. در این زمینه نیز دیروز تازه کمیسیون به نتیجه رسید و به هیئت رئیسه اعلام شد و حتی امروز نیز برای رسیدگی به این دستور تغییر دستور صورت گرفت وگرنه طبق روال ۱۴ روز دیگر نوبت رسیدگی به این دستور می شد.

بذرپاش: دیوان محاسبات باید کلاف درهم پیچده بودجه را باز کند

مهرداد بذرپاش نماینده اسبق تهران از جمله افرادی بود که از سوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم به عنوان یکی از گزینه‌های ریاست دیوان محاسبات معرفی شد. او در جریان جلسه علنی امروز مجلس پشت تریبون قرار گرفت تا از  برنامه‌هایش برای مهمترین بازوی نظارتی مجلس سخن بگوید. او صحبت هایش را با تاکید بیانات رهبری درباره دیوان محاسبات شروع کرد و گفت:دیوان محاسبات مصداق حساب کشی است، دیوان محاسبات به مجلس کمک می کند که بر نحوه هزینه کرد کشور نظارت کند تا شاهد اسراف منابع مالی کشور نباشیم؛  دیوان محاسبات اصلی ترین جلوه قانونی عدالت ورزی است.

وی تصریح کرد: دیوان محاسبات باید کلاف درهم پیچده بودجه را باز کند به نحوی که اثرات آن را در تصمیمات بودجه‌ای نمایندگان بتوان مشاهده کرد.

نامزد تصدی ریاست دیوان محاسبات با بیان اینکه دیوان محاسبات نهادی است که قانون اساسی برای نظارت بر وضع مالی کشور ایجاد  کرده است، گفت: دیوان محاسبات تجلی تام عدالت خواهی نظام جمهوری اسلامی و مردمی ترین بخش نظام اسلامی بر اقامه عدالت است. آیا حسابرسی در کشور ما در خدمت مردم است؟ 


 
بذرپاش ادامه داد: مردم در این زمینه گله‌مند هستند. مردم از ما می‌پرسند با این بودجه‌ریزی و این میزان هدر رفت بودجه چطور می‌توانید آسایش را برای ملت ایجاد کنید؟ آیا این ساختار بودجه‌ریزی سکوی تولید است یا مانع تولید؟ مردم از مجلس انقلابی انتطار تحول به نفع کشور را دارند.
 
او گفت: اگر دیوان محاسبات به حسابرسی شرکت‌های دولتی و وزارتخانه‌ها پایبند باشد و در زمان مناسب این حسابرسی را تقدیم مجلس کند، اثربخشی تصمیمات مجلس افزایش پیدا خواهد کرد.
 
نامزد تصدی ریاست دیوان محاسبات بیان کرد: دیوان محاسبات امروز محروم از پایگاه‌های حسابرسی یک پارچه است و باید آن را به یک سازمان حساب رسی اثر بخش تبدیل ‌کنیم.

فروزنده: باید نظارت را لحظه ای کنیم

لطف الله فروزنده از دیگر کاندیداهای ریاست بر دیوان محاسبات بود که در معرفی خود و برنامه‌هایش در صحن علنی مجلس گفت: دیوان محاسبات باید متحول شود و نظارت های آن باید به نتیجه برسد.

او با بیان اینکه حجم بزرگ پرونده های بدون نتیجه در این دیوان جدی ترین آسیب این مجموعه است، اظهار داشت: براین اساس نظارت دیوان محاسبات باید تاثیرگذار و به صورت برخط باشد.

فروزنده با بیان اینکه رویکرد پیشگیرانه باید جایگزین مچ‌گیری باشد، گفت: مقام معظم رهبری مجلس یازدهم را یکی ازمجالس قوی و انقلابی عنوان کردند که بنده هم باید بگویم ملت به این مجلس بسیار امیدوار است و این مجلس با روحیه انقلابی می تواند منشا تحول شود.

او افزود: این مجلس با شعار نجات اقتصادی روی کار آمد و بسته اقتصاد مردمی را تدوین کرد که برخی از اصول اساسی این بسته اقتصادی مربوط به اصلاح ساختار بودجه، نظارت بر خط هزینه های بودجه و شفافیت است که همه این موارد مربوط به دیوان محاسبات می شود.

فروزنده گفت: اهمیت دیوان محاسبات بر همه روشن است و با کمک مجلس منشاء تحول خواهد شد.  بنده بعد از ۷ سال مجدد توفیق یافتم در مجلس حضور یابم و باید بگویم رشته تحصیلی بنده در حوزه دکترای مدیریت است و در زمینه استراتژی کار کرده ام. در دفاع مقدس چهار سال حضور داشتم و افتخار جانبازی را دارم. ۵ سال رئیس دانشگاه و همچنین قائم مقام مرکز پژوهش های مجلس بودم و در دولت هم حضور داشتم.

او با بیان اینکه ما باید نظارت را لحظه ای کنیم و باید نظارت پس از اجرا را کنار بگذاریم، افزود: گسترش و تقویت نظارت یکی از مهمترین برنامه های بنده است و دیوان محاسبات باید سازوکار نظارت به هنگام را برای همه نمایندگان فراهم کند.

نامزد تصدی ریاست دیوان محاسبات گفت: کارآمدی دیوان محاسبات در گرو اعتماد نمایندگان است و قطعاً ما از نظر همه نمایندگان مجلس در دیوان محاسبات استفاده خواهیم کرد. ارتقاء سطح و شیوه ارتباط نمایندگان با دیوان محاسبات و فعال کردن امور استان ها در دیوان محاسبات برنامه دیگری است که پیگیری خواهد شد.

او  ادامه داد: شفافیت در دیوان محاسبات از مهمترین برنامه هایی است که پیگیری خواهیم کرد و گزارش های مستند و علمی  و با استفاده از راه اندازی سامانه های جامع تقدیم مجلس می شود چرا که معتقدیم نظارت باید پیشگیرانه باشد نه اینکه به صورت تفریغ بودجه باشد و نتوان کاری انجام داد.

نامزد تصدی ریاست دیوان محاسبات بیان کرد: هوشمند سازی، مردمی سازی، شفاف سازی و کارآمد سازی در دستور کار دیوان محاسبات خواهد بود و ما با روحیه جهادی و ایثارگری کار خواهیم کرد تا شرمنده شهدایی چون حاج قاسم سلیمانی نباشیم و دیدگاه آنان را در تمام دستگاه های اجرایی از جمله دیوان محاسبات به کار خواهیم گرفت.

انتخاب پر حرف و حدیث 

انتخاب بذرپاش به عنوان رئیس دیوان محاسبات یکی از همان انتخاب‌هایی بود که ابهامات زیادی درموردش مطرح می‌شود. اولین موضوعی که مطرح می‌شود بحث سوابق اجرایی است؛ مهرداد بذرپاش متولد ۱۳۵۷ است و حال اینکه طبق آئین‌نامه داخلی رئیس دیوان محاسبات باید ۲۰ سال سابقه داشته باشد درحالی که بذرپاش چنین سابقه اجرایی ندارد به طوری که احمد توکلی نماینده پیشین مجلس در این ‌رابطه می‌گوید: پذیرش داوطلبی آقای بذرپاش از اساس غیرقانونی است. چرا که تبصره ۱ ماده ۵۱ قانون آئین نامه داخلی مجلس می گوید که داوطلب باید حداقل بیست سال سابقه کار داشته باشد. در حالی که سابقه کار نامبرده به ۱۷ سال هم نمی رسد.

او ادامه می‌هد: وقتی برادرانه به آقای بذرپاش تذکر داده شد که جنابعالی بیست سال سابقه کار ندارید و سابقه تراشی نیز در شان شما نیست و مصلحت آن است که داوطلب نشوید تا اعتراضات برانگیخته نشود، گفت که من در سال ۱۳۷۸ در تاسیس فلان پژوهشگاه نقش مهمی داشتم. و بعدا در بسیج دانشجویی سمت فرماندهی داشتم. در حالی که سابقه کار در عرف و متون حقوقی معنای روشنی دارد که رکن آن بیمه شدن در مشمولین قانون کار است و غیر آن، و داشتن حکم استخدامی در مشمولان قوانین استخدامی دولتی است.

با وجود اعتراضات اما در نهایت بذرپاش امروز به صحن معرفی شد و توانست رای نمایندگان را کسب کند.

۲۷۲۱۶

کد خبر 1412967

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =