مسئولیت نشناسی اروپا تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟

یک کارشناس مسائل بین الملل معتقد است که ایران بیش از این بدلیل فشار های روز افزون از ناحیه افکار عمومی نمی تواند یکجانبه خسارت دولت های مسئولیت نشناس و غیر متعهد به قوانین بین المللی و ناقضین توافق نامه برجام را از جیب ملت ایران پرداخت نماید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای تایید کرد که نامه‌ای را در مورد نگرانیهایی جمهوری اسلامی ایران نسبت به نحوه عملکرد تروئیکای اروپایی و عدم اجرای مفاد قید شده در برجام، از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دریافت کرده است. در نامه دکتر ظریف عنوان شده است که ایران مطابق با بنده 36 برجام سازوکار حل و فصل اختلافات را چند بار آغاز کرده و به پایان رسانده است. بورل در بیانیه خود در مورد سازوکار حل اختلاف عنوان نموده است که در این خصوص اقدام لازم صورت گرفته و برگزاری نشست حضوری میان اعضای کمیسیون مشترک برجام سبب شده تا بازه زمانی تعیین شده جهت رسیدگی به درخواست فعال سازی سازوکار حل اختلافات در چارچوب برجام تمدید و اختلافات ارجاع شده از سوی ایران در فرصتی دیگر مورد بررسی قرار گیرد. به گفته بورل، محدودیت‌های کرونایی و پیچیده بودن مشکلات و اختلافات مطرح شده، موجب تمدید بازه زمانی سازوکار حل اختلاف شده است. وی تاکید کرده که کلیه طرف‌ها به رغم وجود اختلاف‌ نظرها به حفظ توافق هسته‌ای وین متعهد و مصر هستند.

سعید محمدی کارشناس سیاست خارجی درباره نامه وزیر خارجه به بورل و پاسخ او به ظریف، به خبرآنلاین گفت: «وزیر امور خارجه ایران پیش از این  در پنج نامه مستقل  موارد «عدم پایبندی» ایالات متحده و سه کشور اروپایی را طبق بند ۳۶ برجام به کمیسیون مشترک ارجاع نموده است. در آخرین نامه محمد جواد ظریف به بورل موضوع بی تحرکی و مسئولیت نشناسی سه کشور «فرانسه، آلمان و بریتانیا»، در قبال توافق نامه بین المللی برجام به عنوان معظلی در راستای اجرای  این توافق مطرح و برگزاری نشست کمیسیون حل اختلاف درخواست شده است. این درخواست هشداری در قبال هرگونه «زیاده‌خواهی» و «رفتارهای غیرمسئولانه» اروپا با تاکید بر این است که ایران می تواند «اقدامات لازم و متناسب» را در قبال ادامه فرایند مسئولیت ناپذیری و زیر پا گذاشتن تکالیف برجام از سوی تروئیکای اروپایی، بنحو مقتضی مد نظر قرار دهد.»


این کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به اینکه؛ به گفته جوزپ بورل نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام بلافاصله پس از برطرف شدن نگرانی‌های دوران همه‌گیری کرونا تشکیل خواهد شد و اعضا درخصوص اختلاف‌ها و مشکلات موجود به رایزنی خواهند پرداخت آیا راهگشای اختلاف ایران و اروپا می شود، گفت:

«چند نکته در این خصوص، لازم است ذکر شود:

1-متاسفانه در همین ایام سخت پاندمی کرونا شاهدیم که تروئیکای اروپا ضمن عدم پایبندی به انجام تکالیف و مسئولیت های مصرح در توافق برجام با زیاده خواهی، پرونده ای برای ایران در شورای حکام مفتوح نمود تا  قطعنامه ای را جهت تشدید فشار حداکثری از ناحیه تروریسم اقتصادی آمریکا آن هم  بنا به گزارش های غیر مستند پخت و پز و صادر نمایند. این اقدام نه تنها مغایر با روح توافق برجام و مساعی ایران برای زنده نگه داشتن برجام بود، بلکه سناریو سازی فرصت طلبانه ای برای تکمیل زنجیره اقدامات ماجراجویانه آمریکا و نیز تامین لوازم برای دیگر اهداف فرا برجامی شرکای مسئولیت نشناس می باشد.

2- همگان معتقدند که شرایط پاندمیک کرونا مشارکت و همراهی یکپارچه جامعه جهانی را برای مبارزه و شکست دادن این ویروس مهلک، ضروری نموده است. فراموش نشود که ایران بخشی از جامعه جهانی است، اما در این شرایط سخت کلیه مسیر مبادلات مالی، تجاری و انسانی دولت و ملت ایران بدلیل برقراری تروریسم اقتصادی از سوی دولت دونالد ترامپ و مشارکت حداکثری تروئیکای اروپا با سیاست های خصمانه و تروریستی این کشور علیه ایران برخلاف تکالیف مصرح در توافق برجام ، مسدود گردیده است. این فشارها به گونه‌ایست که کانال طراحی شده با عنوان اینستکس نیز در نطفه عقیم مانده است.
 به این ترتیب اینک که در موج دوم حمله ویروس و پاندمی مهلک کووید 19 قرار گرفته ایم هم چنان امکان تامین دارو، تجهیزات پزشگی و ملزومات انسانی رفاهی و حتی خرید آمبولانس و دیگر تجهیزات حیاتی برای مردم ایران از خارج قطع و یا دچار ممنوعیت و محدودیت های ناشی از تروریسم اقتصادی آمریکا شده است. تلخ تر اینکه همراهی تروئیکای اروپایی با اراده و منویات جنایت کاران تروریست و همدست با ویروس کرونا در دولت دونالد ترامپ، شرایط بهداشتی، درمانی و رفاهی ملت ایران به عنوان یک عضو جامعه بین المللی و طرف متعهد توافق نامه برجام را به طور جدی با مشکل و تنگنا مواجه نموده است.

3-   ایران بارها درخواست نموده مسیر های مبادلات مالی برای تهیه ملزومات مبارزه با پاندمی کرونا و تامین امور رفاهی ملت ایران هرچه سریعتر باز شود. اینکه به بهانه پاندمی کرونا موضوع حل و فصل اختلافات به منظور تبری جستن از سیاست های خصمانه دونالد ترامپ به زمان دیگری موکول گردد، با هیچ منطقی سازگار نیست. در نتیجه چنین برداشت می گردد که مقام ارشد اتحادیه اروپا با چشم بستن بر واقعیات و ضرورت های حیاتی، استمرار جنایت ضد بشری آمریکا و همراهی تروئیکا با ترامپ را بدین شکل توجیه می نمایند. این رویه نه تنها جان انسان ها را در ایران بلکه مبارزه با پاندمی مهلک کرونا در جهان را با مخاطره مواجه می کند. بنا بر این چشم پوشی در قبال اقدامات ناصواب، غیر مسئولانه و شرارت آمیز آمریکا و دیگر شرکای وظیفه نشناس اروپایی برجام، آن هم پس از شش درخواست از سوی ایران  موجه  نمی باشد.

   
4- ایران دارای تاریخی 7 هزار ساله است و ملت ایران در تاریخ پر فراز و نشیب خود حوادث فراوانی را در روابط بین الملل تجربه نموده است و در یک کلام، معنای بیانیه آقای جوزپ بورل را کاملا درک می نماید.»

سعید محمدی در پاسخ به اینکه این مسئولیت نشناسی اروپا تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟ افزود: «توافق برجام بر اساس مصوبه 2231 شورای امنیت برای همه طرفین لازم الاجرا و تعهد آور است. این توافق بین المللی ذیل مصوبه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد از سویی توسط یک شریک قلدر تروریست بواسطه زیر پا گذاشته شدن همه قوانین بین المللی و خصوصا مصوبه شورای امنیت نقض گردیده است؛ در عین حال سه شریک دیگر اروپایی این توافق («فرانسه، آلمان و بریتانیا»)،  به دلیل تبعیت از سیاست های جنایت کارانه دولت دونالد ترامپ، صرفا منافع حداکثری خود را در نظر گرفته و بنا به اصل سود جویی از اجرای توافق سر باز می زنند.
آقای بورل اگر در این زمان که در وخیم ترین شرایط پاندمی کرونا بسر می بریم،  عهد شکنی ها بازنگری و پایان داده نشود و اختلافات برای ایجاد مسیر همکاری و مشارکت، حل و فصل قرار نشود، چه زمان دیگری برای حل این مشکل مناسب خواهد بود؟ چرا که دولت ایران بیش از این بدلیل فشار های روز افزون از ناحیه افکار عمومی نمی تواند یکجانبه خسارت دولت های مسئولیت نشناس و غیر متعهد به قوانین بین المللی و ناقضین توافق نامه برجام را از جیب ملت ایران پرداخت نماید.»

 
این کارشناس سیاست خارجی در نهایت به خبرآنلاین گفت: «دولت دونالد ترامپ اینک بدلیل اتخاذ سیاست های نژاد پرستانه و فاشیستی در داخل و خارج آمریکا در انتهای راه قرار گرفته است. تکلیف او و سیاست های ضد بشری، فاشیستی و نژاد پرستانه اش را ملت آمریکا از طریق صندوق های رای روشن خواهد نمود، اما از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و به ویژه تروئیکا اروپایی انتظارمی رود که حداقل در قبال ملت اروپا و جامعه جهانی مسئولانه عمل نموده، به رفتار های دوگانه و وعده های توخالی که راه علاجی نیز برای پاندمی مهلک کرونا نمی باشد، پایان دهند.
در این شرایط به هر طریق ملت ایران با اتکا به دانش بومی، دانشمندان و سرمایه های ارزشمند خود مسیر رفع تنگناهای ایجاد شده و فشارهای ناشی از تروریسم اقتصادی دولت دونالد ترامپ و پیرو آن اقدامات مخرب و موذیانه شرکای اروپایی برجام «بریتانیا،آلمان وفرانسه»را جستجو و مرتفع خواهد نمود. اما فشارهای حداکثری ناشی از تروریسم اقتصادی آمریکا که منجر به جنایت علیه بشریت علیه مردم ایران شده است و نیز متمم آن رفتار های فرصت طلبانه از ناحیه شرکای مسئولیت نشناس برجام که منجر به تشدید خسارات دولت و ملت ایران در سخت ترین شرایط پاندمی مهلک کرونا گردیده، هرگز از سابقه تاریخی حذف نخواهد نمود.» 
 

در همین رابطه بیشتر بخوانید:
انفجارهای مشکوک در پنج‌سالگی برجام!
خدایی: اگر پایان تحریم تسلیحاتی ایران رقم بخورد،شکست ترامپ است
لاوروف: با تمام توان برای حفظ برجام تلاش می‌کنیم

310 310

کد خبر 1412978

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • احمد IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
    0 0
    این اروپا یی ها دروغ گو در ظاهر با ما ودر عمل با امریکا همراهی می کنند .اگر آقای ظریف که می گفت این قرار داد رو دولت بعدی امریکا نمیتونه باطل و قبل از امضا با چند تا حقوق بین المللی مشورت میشد دیگه اینجوری شاهد گربه رقصونی ترامپ نبودیم