جانسون: مردم انگلیس تحت فشار یا مداخله روسیه به برگزیت رأی ندادند

فارس نوشت: «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس روز چهارشنبه ادعاهای مطرح شده در گزارش پارلمان این کشور درخصوص مداخله روسیه در همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) را رد کرد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، «کر استارمر» رهبر حزب کارگر انگلیس در جلسه پارلمان، با اشاره به گزارشی که اخیراً منتشر شده است، دولت جانسون را به کوتاهی در بررسی مداخله احتمالی روسیه در امور داخلی این کشور متهم کرد.

جانسون در پاسخ گفت: «این گزارش تحت فشار هواداران باقی ماندن [در اتحادیه اروپا] تهیه شده و در آن تلاش شده است به شکلی مداخله روسیه را عامل برگزیت جلوه دهد».

نخست‌وزیر انگلیس افزود: «تمام قضیه بر سر همین است. مردم این کشور به‌خاطر فشار یا مداخله روسیه به خروج از اتحادیه اروپا رأی ندادند. آن‌ها رأی دادند چون می‌خواستند کنترل پول و سیاست‌های تجاری و قوانین ما را پس بگیرند».

جانسون افزود:‌ «خشم و غضب خواص حامی ماندن [در اتحادیه اروپا] مشاهده می‌کنیم که عدم اثبات مداخله روسیه در همه‌پرسی در گزارش کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان آن‌ها را نا امید کرده است».

روز گذشته (سه‌شنبه) دولت انگلیس پس از کشمکش‌های فراوان، گزارش کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان انگلیس را منتشر کرد که در آن نوشته شده، دولت و آژانس‌های اطلاعاتی انگلیس تلاش کرملین جهت مداخله در همه‌پرسی برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) را به شکل صحیحی مورد ارزیابی قرار نداده‌اند.

«دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ کرملین ضمن رد اتهامات وارده در گزارش پارلمان انگلیس گفت:‌ «روسیه هرگز در فرآیند آرای الکترال آمریکا، انگلیس یا هر کشور دیگری دخالت نکرده است. ما چنین کارهایی را انجام نمی‌دهیم و تلاش دیگر کشورها برای دخالت در امور سیاسی‌مان را تحمل نخواهیم کرد». ‌

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1413187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =