رسانه صهیونیستی ۵ علت را برای هراس از توافق ایران و چین برشمرد

فارس نوشت: یک رسانه صهیونیستی در یادداشتی مفصل، توافق ایران و چین را «مرحله‌ای خطرناک» در شراکت راهبردی دو کشور قلمداد کرده و به ۵ دلیل برای اهمیت آن برای دو طرف اشاره کرده است.

مجله «الگمینر» که تمرکز اخبارش را گزارش‌های مربوط به رژیم صهیونیستی تشکیل می‌دهد در تیتر مطلب خود نوشته است: «چین و ایران به مرحله‌ای خطرناک در شراکت راهبردی‌شان رسیده‌اند.»

این رسانه به ۵ اهمیت توافق ایران و چین، به خصوص برای طرف ایرانی در بحبوحه تحریم‌های دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا اشاره کرده که در زیر آمده است:

۱- بیشتر کشورهای اروپایی که با سیاست دولت ترامپ علیه ایران مخالفت می‌کردند در سکوت خبری از توافق‌هایی که برجام وعده می‌داد عقب‌نشینی کرده‌اند. برای مسئولان ایران، شراکت راهبردی با چین منافع تهران در سطح بین‌المللی را حفظ خواهد کرد.

۲- توافق با چین به خصوص برای بخش انرژی ایران حائز اهمیت است که باید اقدام به جذب سرمایه‌گذاری ۱۳۴ میلیارد دلاری در بخش نفت و ۵۲ میلیارد دلاری در صنعت پتروشیمی کند. طبق گزارش، سرمایه‌گذاری پکن در بخش انرژی ایران بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۱.۱ میلیارد دلار بوده است. 

۳- مرحله جدید در شراکت راهبردی چین و ایران می‌تواند به معنی تغییر محاسبات این دو کشور در دوران پسابرجام باشد. چین و ایران در کنار پاکستان و احتمالاً عراق، سوریه و لبنان با روندی کند اما مطمئن در حال تشکیل محوری هستند که می‌تواند موزانه قدرت منطقه‌ای را بر هم زده و نفوذ چین را در خاورمیانه به شدت توسعه دهد.

۴- چین ضعف آمریکا را که در حال دست و پنجه نرم کردن با رکود اقتصادی، تبعات کرونا و انزوای فزاینده بین‌المللی است احساس کرده است. پیش‌نویس این توافق با ایران نشان می‌دهد چین از لحاظ جایگاه ژئوپولتیک خودش را در جایگاهی احساس می‌کند که بتواند آمریکا را نادیده بگیرد. چین احساس می‌کند به اندازه قوی شده که بتواند در برابر تحریم‌های یکجانبه ایستادگی کند.

۵- علاوه بر همه این عوامل، پروژه‌های موجود در پیش‌نویس توافق ایران-چین (در زمینه‌های بانکداری، فرودگاه، ارتباطات نسل ۵، بنادر، خطوط ریلی و ده‌ها مورد دیگر) با هدف بلندپروازانه چین برای توسعه نفوذ اقتصادی و راهبردی خود در سراسر اوراسیا از طریق طرح «یک کمربند یک راه» مطابقت دارد.

در پایان این متن آمده است: «در صورتی که این توافق اجرایی شود، شراکت دو کشور باعث ایجاد نقاط تنش خطرناکی در روابط رو به وخامت چین و آمریکا ایجاد خواهد کرد.»

311311

کد خبر 1413277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =