فیلمساز مجارستانی ماه ژوئیه ریاست هیئت داوران چهل و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری در جمهوری چک را به عهده دارد.

به گزارش خبرآنلاین، کارل اوچ مدیر هنری جشنواره کارلووی واری، گفت: «9 سال پس از نمایش فیلم «جانبداری» در جشنواره دوره 37، ایشتوان ژابو به جشنواره برمی‌گردد. از اینکه فیلمسازی تا این حد متمایز و افسانه‌ای ریاست هیئت داوران را به عهده دارد،  بسیار هیجان‌زده هستیم.»

ژابو 71 ساله در 1982 برای فیلم «مفیستو» برنده اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان شد و برای همین فیلم در سال 1981 جایزه بهترین فیلمنامه و جایزه فیپرشی را از جشنواره کن برد. او در 1985 نیز با فیلم «سرهنگ ردل» جایزه ویژه داوران کن را گرفت.   

ژابو همچنین در 1980 برای فیلم «اعتماد» برنده جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردان از جشنواره برلین شد و در 1992 با «امای شیرین، بوبه عزیز» جایزه ویژه هیئت داوران برلیناله را دریافت کرد.

«هانوسن»، «سان شاین» و «جولیا بودن» از دیگر فیلم‌های اوست. ژابو فیلم «در» با بازی هلن میرن را در مرحله پس از تولید دارد.

چهل و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری اول تا نهم ژوئیه (10 تا 18 تیر) برگزار می‌شود. اولین دوره کارلووی واری سال 1946 برگزار شد و یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های سینمایی دنیا همین طور مهمترین جشنواره درجه الف در اروپای مرکزی و شرقی است. از کارلووی واری به عنوان یکی از پنج جشنواره سینمایی مهم دنیا یاد می‌شود.

پارسال «چیزهایی هست که نمی‌دانی» ساخته فردین صاحب‌الزمانی از ایران از سوی هیئت داوران بخش مسابقه رسمی تقدیر شد و مستند «تینار» به کارگردانی مهدی منیری هم در بخش مسابقه فیلم‌های مستند مورد تقدیر هیئت داوران قرار گرفت. «اوریون» به کارگردانی علی زمانی‌عصمتی نیز برنده جایزه نتپک (شبکه ارتقاء سینمای آسیا) شد.

اسکرین دیلی / 6 آوریل

54

کد خبر 141358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =