آیت الله آملی لاریجانی در جمع مسئولان ارشد قضایی از کسانی که از مقدس بودن نوروز حرف می زنند، انتقاد کرد

امیدسلیمی بنی: رئیس قوه قضاییه در جلسه امروز خود با مسئولان بلندپایه قضایی کشور از تلاش برخی افراد برای "تقدس بخشیدن به نوروز" انتقاد کرد. به گزارش خبر آنلاین و به نقل از روابط عمومی قوه قضائیه، صادق آملی لاریجانی در نخستین نشست خود با مسئولان قضایی گفت: "خصوصیت زمانی و مکانی خاص که برخی زمانها و مکانها را مقدس می‌کند، نباید با یک سری امور جعلی و اعتباری خلط شوند. لحظه تحویل سال جز یک امر قراردادی چیزی نیست".

 آیت الله آملی لاریجانی درباره این سخنان که از آنها به عنوان "سخنان باطل" یاد کرد، افزود: "من حتی شنیده‌ام که برخی ادعا کرده‌اند که در نوروز شیطان در غل و زنجیر است همان تعبیری که برای لیالی قدر آمده است. اینها سخنان من‌عندی و باطلی است که گاهی جریانهای انحرافی بدانها دامن می‌زنند. این سخنان باطل برخلاف مذاق دینی است. هر چیزی باید بر اساس صحیح خودش استوار باشد نه اینکه ما خودمان را جای وحی بنشانیم. هر وقت دلمان خواست شیطان را در غل و زنجیر کنیم و هر وقت نخواست، آزاد! علی ای‌حال ما امیدواریم که همه لحظات ما چه ایامی که ذاتاً مقدس هستند و چه ایامی که ما به اعتبار خودمان آنها را موقعیت‌هایی برای اعمال نیک قرار داده‌ایم، همه در اصلاح باطن ما و در تعالی ما ان‌شاء ا... موثر و مفید بیفتد."

به نوشته اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه، رئیس قوه قضاییه توضیح داد: "بی‌شک شادی انسان‌ها، صله ارحام و دستگیری از مستمندان و امثال اینها که از سنتهای خوب این ایام است، همگی مطلوب و محبوب است ولی اینها ربطی به تقدس این ایام ندارد و نباید مثل نوروز را با اعیاد واقعیه‌ای که در شریعت اسلام موجود بوده مثل عید ولایت در غدیر یا عید فطر خلط کنیم. این ایام ذاتاً دارای تقدس هستند. "

توقع نادرست نداشته باشید

رئیس قوه قضاییه در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاه قضایی اظهار کرد: "از جمله مطالبی که در سال قبل بر آن تاکید کردیم بحث برخورد با مفاسد اقتصادی بود. بحمدا... قوه قضاییه در این مسئله با صلابت عمل کرد و هیچ‌گاه از مسیری که شروع کرد عقب‌ ننشسته است. البته ما دستگاه تبلیغاتی نیستیم که هر روز اعلام کنیم که چه کرده‌ایم. دستگاه قضایی باید رسیدگی عادلانه داشته باشد. اینکه برخی توقع دارند هر روز گزارش کنیم که این پرونده در چه مرحله‌ای است این توقع نادرستی است. قوه قضاییه وظایفی دارد که در حد وسع و انجام این وظایف پرداخته و ان شاءا... نتایجش در هر بخش در اولین فرصت به ملت عزیز اعلام خواهد شد."

آیت ا... آملی لاریجانی در همین زمینه به موارد متعددی از برگرداندن اموال عمومی اشاره داشت: "در منابع طبیعی و در اموال عمومی و اموال خصوصی مخصوصاً بحث بانک‌ها، اموال و مطالبات استیفا شده و در یافتن کسانی که مفسده اقتصادی داشته‌اند و در کشور کلاهبرداری می‌کرده‌اند، جرائمی را مرتکب می‌شده‌اند و یا از رانت‌ها استفاده می‌کرده‌اند اقدام شده و موارد مختلفی منتهی به حکم شده است که اخبار آن در سایت قوه قضاییه هم اعلام شده‌است."

نظارت ما مطلوب بوده است

رئیس قوه قضائیه با تشریح بحث نظارت در دستگاه قضایی توضیح داد: "بحث تقویت نظارت در دستگاه قضایی به شدت دنبال شده و البته نظارت در دستگاه قضایی مختلف است برخی از این نظارت‌ها معطوف به خود دستگاه قضایی است و برخی هم مربوط به خارج از دستگاه قضایی مثل قوه مجریه است. سازمان بازرسی کل کشور برنامه بسیار خوبی داشته که در مورد بازرسی از دستگاه‌های اجرایی کشور، برخی از آن به نتیجه رسیده و برخی نیز در جریان است و امیدواریم که سازمان بازرسی کل کشور با قوت کار خودش را انجام دهد."

آملی لاریجانی نظارت در خود دستگاه قضایی را از دیگر اقدامات عملی قوه قضاییه در سال گذشته دانست و افزود: "نظارت در خود دستگاه قضایی توسط دیوان عالی کشور برای اولین بار در قوه قضاییه عملی شد و معاونتی در دیوان عالی کشور تاسیس شد و با وجود اینکه امکانات و عِده و عُدّه در دیوان عالی کم است، با همین وصف دیدیم که چند مورد نظارت‌های بسیار موثر و خوبی در دیوان عالی صورت گرفت و گزارش‌های رسیده حکایت از نتایج مطلوب آن دارد و قضات فاضل و با اراده این گزارش‌ها را تهیه کردند. در دادسرای انتظامی قضات هم برنامه‌ نظارتی بسیار خوبی اجرا شد."

این همه خیزش طبیعی نیست

وی تحلیل خود را درباره وقایع اخیر خاورمیانه که منجر به ناآرامیهای بسیاری در منطقه شده، چنین ارائه کرد: "ملت ایران که سربلندی‌اش و استقامتش و صلابتش در راه عقیده‌های صحیحش بر همه آشکار شده، اکنون الگویی است برای تمام جوامع اسلامی در سرتاسر دنیا، خصوصاً خاور میانه وشمال آفریقا، این امر یعنی جهاد اقتصادی یک ضرورت است. ملت ما برای ادامه این مسیر و برای تعالی کشور و برای فراهم آوردن مقدمات و بسترهای لازم برای تکامل علمی و اقتصادی نیازمند این جهاد اقتصادی است."

رئیس قوه قضاییه با تشریح اوضاع کشورهای اسلامی گفت: "در این کشورها جریانات مهم، سریع و عجیبی رخ داده است. خیزش اسلامی در کل این کشورها از شمال آفریقا تا همسایه‌های ما یک امر طبیعی نیست .گرچه تحلیل این مسئله خودش یک کار بزرگ و پروژه تحقیقاتی عظیم است که شاید به زودی هم این کار امکان نداشته باشد ولی آنچه که روشن است خود این حادثه است که الان استمرار پیدا کرده و مردم آگاهی پیدا کرده‌اند و بر علیه نظام‌های جائر شوریده‌اند."

آیت ا... آملی لاریجانی ضرورت آگاهی عمومی از دخالت‌های کشورهای استعمارگر در حوادث اخیر را گوشزد نموده و اظهار داشت: "از امور بسیار مهمی که همه مسلمان‌ها باید متوجه باشند دخالت کشورهای استعمارگر خصوصاً آمریکا و اروپا در این جریانات است که در مقابل مردم به خصوص ایستاده‌اند منتها در عین حال ندای توجه به نفوس و سرنوشت انسان‌ها را هم می‌دهند . در بحرین با آمدن نمایندگان آمریکا به این کشور صفحه را عوض کردند و به جان مردم افتادند و مردم را به گلوله بستند و به خاک و خون کشیده‌اند و عربستان هم به این کشور لشکر کشیده است در لیبی و یمن هم به همین طریق عمل می‌کنند و عجیب است که در عین حال کشورهای غربی ادعای حقوق بشر هم سرمی‌دهند."

/133

کد خبر 141384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۷
  2 0
  مردم انتظار ندارند قوه قضاییه هر روز گزارش مبارزه با مفاسد اقتصادی رو بده ولی انتظار دارند تو سال حداقل اسم چند نفر از مفاسد کلان اقتصادی رو اعلام کنند. این انتظار زیادیه؟!!!
 • خلیج فارس IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۷
  2 0
  واقعا روز تولد زمین که نشانه ای از قدرت خداوند هستی است از مقدس ترین روزهاست
 • بدون نام DE ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۸
  3 0
  مسلما نوروز برای ما ایرانیها مقدسه واین خیلی هم صحیحه
 • رامین IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۸
  2 0
  کاملا با نظرات دوستان موافقم.مخصوصا خلیج فارس!