مکاتبه وزارت امور خارجه با همسایگان شمالی/ چابهار بارانداز صادراتی می شود

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار اعلام کرد: ازبک‌ها،‌ قزاق‌ها و قرقیزها به دلیل ظرفیت‌ها و مزیت‌های چابهار به دنبال داشتن جای پا در این منطقه هستند.

به گزارش خبرآنلاین وبه نقل ازروابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار عبدالرحیم کُردی  با یادآوری برگزاری جلسه با مسئولان کشور ازبکستان، اظهار کرد: این کشور در حوزه طلا سرمایه‌گذاری عظیمی را آغاز کرده است.

وی با بیان این‌که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این کشور حمل سریع و مطمئن محصولات کشاورزی به بازارهای هدف از جمله هند است، ادامه داد: در جلسه مذکور آنها سئوال کردند سریع‌ترین و مطمئن‌ترین مسیر برای دسترسی به بازارهای هند چیست که ما به آنها پیشنهاد مسیر ترکمنستان، سرخس، چابهار و از اینجا به بمبئی رادادیم.

وی افزود: در این راستا بود که ازبک‌ها را با پورت اپراتوری هندی مستقر در بندر چابهار ارتباط دادیم که اتفاق بسیار خوبی افتاد. متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این مسئله دچار وقفه شده که البته در این دوران هم ازبکستانی‌ها پیگیر این موضوع هستند و در حال پیشبرد توافقات هستند.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار یادآور شد: کشورهای قرقیزستان و قزاقستان نیز به همین شکل به دنبال این هستند که جای پایی در چابهار داشته باشند ولو به‌عنوان یک هاب توزیع کالا.

کُردی بیان کرد: پیشنهاداتی را از طریق وزارت امور خارجه و هم به صورت مستقیم به این کشورها ارائه کرده‌ایم تا بتوانیم یک بستر و فضایی را انبارها و فضاهای لجستیکی در چابهار در نظر بگیریم. تا بتوانند از این منطقه به‌عنوان بارانداز برای کالای مورد نیاز کشورشان و هم کالای صادراتی داشته باشند.

وی با تاکید بر این‌که نکته مهم حجم توسعه و آثار آن بر مبادلات این کشورها ست، اضافه کرد: در یک فقره یکی از کشورها در جلسه‌ای که داشتیم اعلام کرد یک قرارداد صادرات ۵۰ هزار تن پیاز را با هندی‌ها امضا کرده‌ایم که برای این محصول کشاورزی حتی یک ساعت کاهش زمان در حمل بسیار مهم است.

وی افزود: از این دست اتفاقات خیلی فراوان است که باید بتوانیم از آنها برای توسعه بیش از پیش چابهار استفاده کنیم.

46

کد خبر 1414125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =