۰ نفر
۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
یک شنبه شب خونین عراق

ایسنا نوشت: کمیساریای عالی حقوق بشر عراق صبح امروز (دوشنبه) ضمن ابراز نگرانی و تاسف نسبت به رخدادها در جریان تظاهرات اعتراضی یکشنبه شب، از دولت خواست تحقیقات در این خصوص را آغاز کند.

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، این کمیساریا که یک سازمان عراقی رسمی وابسته به پارلمان این کشور است، صبح امروز در بیانیه‌ای نگرانی و تاسف خود نسبت به کشته و زخمی شدن برخی معترضان به ضعف خدمات رسانی به ویژه موضوع برق در برخی مناطق عراق را اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است: کمیساریا به کار خود در رصد تظاهرات بغداد و سایر استان‌ها ادامه می‌دهد و نگرانی و تاسف شدید خود را نسبت به کشته و زخمی شدن تعدادی از تظاهرکنندگان و نیز زخمی شدن برخی از نیروهای امنیتی در درگیری‌های عصر یکشنبه دو طرف در میدان التحریر و استفاده نیروهای امنیتی از گلوله جنگی و مشقی و گاز اشک‌آور که به منزله نقض آشکار حقوق بشر و استانداردهای سازمان ملل در اجرای قوانین و نیز نقض حق شرکت در تظاهرات مسالمت‌آمیز است، ابراز می‌دارد.

این کمیساریا از دولت بغداد خواست تحقیقی فوری درباره این حوادث انجام داده و مقصران آن را به دستگاه قضایی سپرده و به تمام نیروهای امنیتی دستور دهد به ماشین‌های آمبولانس و تیم‌های پزشکی اجازه دهند برای انتقال شهدا و زخمی‌ها فورا وارد میدان التحریر شوند.

همچنین کمیساریای حقوق بشر عراق از نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان خواست بالاترین سطح خویشتنداری را در پیش گرفته، از هرگونه خشونت خودداری کرده و همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشند. همچنین از نیروهای امنیتی خواست بر نقش خود در حمایت از تظاهرکنندگان تمرکز کرده و نقش خود را در تظاهرات مسالمت‌آمیز تقویت کرده و اجازه ندهند هیچ نوع خشونتی در مورد تظاهرکنندگان انجام شود.

این کمیساریا در ادامه بیانیه خود بار دیگر از دولت خواست راه‌حل‌های فوری را ایجاد کرده و با ارائه خدمات اصلی از جمله خدمات بهداشتی و انسانی به ویژه برق به خواسته‌های تظاهرکنندگان صلح‌جو در سراسر عراق پاسخ دهد؛ چرا که شاخص‌های رصد و پیگیری کمیساریا نشان می‌دهند در صورتی که بحران برق عراق به شکل فعلی ادامه یابد، تظاهرات اعتراضی بیشتر استان‌های عراق را در برمیگیرد.

312 310

کد خبر 1414784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =