نعیم قاسم تکلیف اسرائیل را یکسره کرد؛ اگر تموز دیگری تکرار شود؟

ایسنا نوشت: معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی در واکنش به تهدیدهای رژیم صهیونیستی با بعید دانستن وقوع جنگ در ماه های آتی گفت که معادله بازدارندگی در مقابل اسرائیل همچنان پابرجاست و اگر این رژیم تصمیم به آغاز جنگ بگیرد حزب‌الله با آن مقابله خواهد کرد و پاسخ آن را می‌دهد.

 شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه خبری المیادین در پاسخ به تهدیدهای مطرح شده توسط مقامات رژیم صهیونیستی اظهار کرد: آنچه در سوریه رخ داد تجاوزی بود که منجر به شهادت علی حسن کامل، (عضو حزب‌الله لبنان) شد. ما این موضوع را بررسی کردیم و تصمیم گرفتیم اعلام نکنیم در واکنش به این اقدام چه کاری انجام خواهیم داد، طرف اسرائیلی نیز هر چه میخواهد برداشت کند. از این رو در این لحظه من به شما می گویم پاسخی به سوال در مورد نحوه واکنش به این تجاوز وجود ندارد و باید منتظر سیر تحولات در آینده بود.

وی در این باره گفت: معادله بازدارندگی در مقابل اسرائیل همچنان پابرجاست و ما در پی اصلاح یا تغییر قواعد درگیری و معادله بازدارندگی نیستیم. اسرائیل تنها با مقاومت از لبنان خارج شد و تنها باید با قدرت مانع تجاوزگری‌ها و نقض‌های آن شد. ما به تهدیدهای اسرائیل عادت کرده‌ایم و این رژیم هیچ چشم‌انداز سیاسی جدیدی ندارد و تهدیدهای آن در قالب رجزخوانی است.

نعیم قاسم خاطر نشان کرد: به دلیل به هم ریختگی داخلی اسرائیل و بازنگری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره این کشور، جو فعلی حاکی از به راه افتادن جنگ نیست. اسرائیلی‌ها در هیچ جنگی علیه لبنان به دستاورد و نتیجه ای دست پیدا نمی‌کنند و تنها به خسارت و شکست دست می‌یابند و به همین دلیل است که ۱۴ سال به سراغ گزینه جنگ نمی‌روند، با این وجود محور مقاومت همواره در موضع دفاعی بوده و بنابراین حاکم شدن فضای جنگ ظرف چند ماه آینده غیرمحتمل است.

وی ادامه داد: اگر اسرائیل تصمیم جنگ بگیرد، ما با آن مقابله خواهیم کرد، طوری که جنگ تموز ۲۰۰۶ (جنگ ۳۳ روزه) نمونه‌ای اولیه و ساده در مقایسه با نتیجه‌ای این جنگ باشد. ما به عنوان مقاومت به موضعمان ادامه می‌دهیم و اگر تموز دیگری(جنگ تموز که در تاریخ تحولات فلسطین به جنگ ۳۳ روزه مشهور شده است) تکرار شود، پیروزی تموز نیز تکرار خواهد شد.

نعیم قاسم در بخش دیگری از اظهاراتش درباره تعرض جنگنده‌های آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در حریم هوایی سوریه نیز عنوان کرد، لازم است دولت لبنان موضع خود را در مورد ایجاد مزاحمت جنگنده های آمریکایی برای هواپیمای غیرنظامی ایران بر فراز لبنان اعلام کند. این هواپیما مسافران لبنانی داشته و در فرودگاه بیروت فرود آمده است و این حادثه به طور مستقیم با لبنان در ارتباط است.

وی افزود: آمریکایی‌ها درصدد هدف قرار دادن محور مقاومت و زنده کردن دوباره طرح خاورمیانه جدید از طریق لبنان و سوریه بودند، اما در سال ۲۰۰۶ شکست خوردند و اکنون درصدد ایجاد نسخه سوم طرح خاورمیانه جدید هستند.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: آمریکا هیچ طرح کاملی در منطقه ندارد و همین مسأله یک فرصت برای پیروزی بیشتر محور مقاومت و دستیابی آن به دستاوردهای دیگر است.

وی درباره اوضاع داخلی لبنان نیز تأکید کرد: مقوله اصلاحات که ابتدا توسط کشورهای بزرگ مطرح شده دلیلی است که نشان می‌دهد لبنان قادر به اجرای آن نیست. این کشورها هیچ کمکی به لبنان نمی‌کنند و از آن می‌خواهند که نقطه اتکای سیاسی اجرای طرح اسرائیل باشد و ما هرگز چنین چیزی را نمی‌پذیریم.

شیخ نعیم قاسم ادامه داد: آمریکا در کنار سایر عوامل مرتبط با ساختار حکومت و نظام اقتصادی، در بحران اقتصادی لبنان نقش اصلی دارد. ترامپ توان ایجاد راه حل را ندارد و آماده دادن هیچ امتیازی نیست و به همین دلیل مذاکره با او سودی نخواهد داشت، همچنین رئیس جمهوری آمریکا درصدد مذاکره برای بهتر کردن وضعیت انتخاباتی‌اش است.

وی همچنین اظهار کرد: حزب‌الله خواستار لبنان مستقل و قدرتمند است و این اصلی است که بر همه اقدامات آن در مقاومت، دولت و سیاست حکم‌فرماست و حضور حزب الله در عرصه سیاسی لبنان و پارلمان به لطف حمایت‌های مردمی بوده است نه فقط توانایی ما برای مقابله با حملات اسرائیل.

 نعیم قاسم درباره ترکیه نیز گفت: ترکیه امیدوار است چهره‌های وابسته به آن در شمال لبنان نفوذ و جایگاه پیدا کنند؛ ازجمله این افراد "اشرف ریفی" و "نبیل الحلبی" هستند. ترکیه نمی‌تواند نفوذش در لبنان را گسترش دهد، زیرا دایره‌ای که بخواهد در لبنان در آن فعالیت کند بسیار محدود است.

وی درباره درخواست آمریکا برای تغییر ماموریت نیروهای یونیفل نیز افزود: این درخواست بیانگر درخواست‌های اسرائیل است، آنها درصدد تبدیل کردن یونیفل به یک گروه اطلاعاتی امنیتی هستند که به نفع اسرائیل علیه مردم جنوب و لبنان کار کند. فرانسه، برخی کشورهای اروپایی، روسیه و چین با نظر لبنان درباره مأموریت نیروهای یونیفل سازمان ملل موافق هستند.

310 310

کد خبر 1414829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =