آخرین خبرها از برگزاری نماز جمعه در موج دوم شیوع کرونا

فارس نوشت: رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گفت: هم اکنون حدود ۴۰۰ نماز جمعه در شهرهای دارای وضع سفید و زرد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما گفت: از زمانی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد شهرهای با وضع سفید و زرد می‌توانند نماز جمعه را برپا کنند حدود ۷۰۰ نماز جمعه در کشور بازگشایی شد. ولی بتدریج با رسیدن وضع قرمز و هشدار به برخی از شهرها، این روند با سیر کاهشی در این هفته حدود به ۴۰۰ شهر رسیده است.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گفت: در کل کشور حدود ۹۰۰ نماز جمعه برگزار می‌شود. شورای سیاستگذاری ائمه جمعه جزو اولین مجموعه هایی بوده که با ستاد ملی کرونا بصورت هماهنگ عمل کرده و نمازهای جمعه را برای حفظ سلامت مردم و قطع زنجیره شیوع تعطیل کردیم. بعد از تعطیلی نماز جمعه برای پشتیبانی از نهاد سلامت، فعالیت جدیدی با عنوان همکاری و هماهنگی با ستاد ملی کرونا در بخش شرعی و حضور در میدان آغاز شد.

وی افزود: تمامی مصلی های نماز جمعه کشور که بسیاری از آنها مساجد هستند به پایگاه یاری رسان به مجموعه سلامت تبدیل شدند. این پایگاه های یاری رسان یکی از خدمات آنها تولید ماسک و رسیدگی به افراد آسیب دیده از کرونا بوده است و این روند تا نیمه شعبان بعنوان رزمایش همدلی اعلام شد و قرارگاه های شهرستانی، شهری و استانی توسط ائمه محترم جمعه و نماینده مقام معظم رهبری در استان ها شکل گرفت و پیرامون این قرارگاه ها مجموعه های نهادی و مردمی با محوریت مساجد سازماندهی پیدا کردند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: مردم مشاهده کردند اگر نماز جمعه را ندارند نهاد جمعه هست و همه روزهای هفته در صحنه حاضر هستند و ائمه جمعه عملکرد بسیار خوبی داشتند و این حرکت نشان دهنده ظرفیت نماز جمعه، ستادهای نماز جمعه و نهاد نماز جمعه برای همبستگی ملی و مسئولیت اجتماعی بود.

حاج علی اکبری درباره رعایت شیوه نامه های بهداشتی در شهرهایی که نماز جمعه در آنجا برگزار می شود نیز گفت: ما بصورت هفتگی برای برپایی نماز جمعه با وزیر بهداشت و درمان هماهنگی هایی داشتیم و این ۵ ماه هیچگاه از طرف شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و ستاد نماز جمعه فشاری برای بازگشایی نماز جمعه وجود نداشت.

وی افزود: از زمانی که با مصوبه ستاد ملی کرونا مقرر شد شهرهای با وضع سفید و زرد نماز جمعه را برپا کنند همکاری ها در شکل گیری پروتکل ها صورت گرفت و کمیته ای تشکیل و پروتکل های مرتبط با مصلی ها و مساجد در آنجا شکل گرفت و اولین اتفاق شب های قدر بود که رزمایش شروع مجدد آیین های مذهبی با این کیفیت بود که مساجد و مصلی های امتحان خوبی را داشتند.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گفت: نماز جمعه براساس نظر ستاد ملی کرونا، رتبه نخست در رعایت پروتکل های بهداشتی بین همه مجموعه ها در کشور داشتند.

حاج علی اکبری درباره تعیین خطبه ها در نمازهای جمعه گفت: یکی از امتیازات نماز جمعه این است که ائمه جمعه از یک آزادگی در انتخابات موضوع خطبه ها برخوردارند و قواعد اساسی در موضع گیری ها متعلق به نظام اسلامی و امام مسلمین است و با توجه به این خصوصیات چارچوب ها و قواعد کلی در اختیار ائمه جمعه قرار گرفته و با در نظر گرفتن مصلحت های کلی جامعه، مردم و نظام این ملاحظات باید رعایت شود.

وی افزود: مجموعه ای از پیشنهادات از طرف شورای سیاست گذاری ائمه جمعه بصورت هفتگی در اختیار ائمه جمعه قرار می دهیم ولی به معنای الزام نبوده و فقط بعنوان یک بسته پیشنهادی از سیاست های داخلی و خارجی، وقایع و حتی مطالب معارفی در دسترس آنان قرار می گیرد که به تولید خطبه ها کمک می کند ولی مطالب و موضوعات عمدتاً ظرفیت علمی جاذبه های بیانی و ویژگی های شخصیتی خطیب است.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه ادامه داد: با توجه به برگزاری حدود ۹۰۰ نماز جمعه در شرایط عادی در کشور ممکن است شاهد اظهار نظرهای خاص از طرف برخی ائمه جمعه خواهیم بود که در صورتی که از قواعد خارجی شوند به آنها تذکر داده می شود.

حاج علی اکبری درباره فاصله گذاری در نماز جمعه گفت: این فاصله گذاری در بعضی از مراکز استان ها و تهران وجود داشت که با هماهنگی های لازم تا حد زیادی کاهش پیداکرده و ائمه جمعه های جدید از درب های عمومی تردد کرده و ارتباطات اجتماعی بسیار خوبی برقرار می کند.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه درباره انتقادات پیرامون سخنرانی های پیش از خطبه نیز گفت: پیش خطبه ها در اختیار ائمه جمعه و ستادهای نماز جمعه می باشد و پیشنهاد ما برای ارتباط مردم با مسئولان منطقه ای و محلی در نماز جمعه بوده است و در بسیاری از شهرها از این ظرفیت ها استفاده می شود .

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: در هفته آینده در شهرهای سفید و زرد بجای نماز جمعه، نماز عید قربان را برگزار خواهیم کرد و مردم با نصب نرم افزار «آدینه» می توانند هم از نماز جمعه های کشور با خبر شوند و هم می توانند نظرات خود را برای ما ارسال کنند.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1415235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =