از لباس احرام تا سنگ‌ استریل برای رمی جمرات/تدابیر ریاض برای حج کرونایی

ایسنا نوشت:عربستان سعودی از روز چهارشنبه میزبان جمعی از زائران مسلمان است که به سنت هرساله برای شرکت در مراسم حج به شهر مکه می‌روند.

به گزارش یورو نیوز، با این وجود امسال برای اولین بار در تاریخ نوین این کشور، شمار زائران به دلیل شیوع ویروس کرونا محدود شده است و تنها ۱۰ هزار نفر از شهروندان سعودی و زائران خارجی مقیم این کشور اجازه دارند در حج شرکت کنند.

سال گذشته شمار زائران حج ۲.۵ میلیون نفر بود و به سنت هرساله بخش زیادی از این زائران نیز مسلمانانی از دیگر کشورهای جهان بودند.

امسال نمایندگان رسانه‌های خارجی نیز اجازه حضور در مراسم حج را ندارند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در عربستان سعودی تا روز دوشنبه به حدود ۲۷۰ هزار نفر و شمار قربانیان آن به ۲۷۶۰ نفر رسید.

عربستان سعودی مراسم حج را «بطور محدود» برگزار می‌کند

ریاض اعلام کرده است که استفاده از ماسک برای همۀ زائران اجباریست. زائران از آخر هفتۀ گذشته به تدریج وارد مکه شده‌اند، دمای بدن آنها در بدو ورود اندازه گرفته شده و سپس در قرنطینه نگه داشته شده‌اند.

بر اساس سندی که از سوی وزارت حج عربستان منتشر شده، به هر کدام از زائران کیف‌هایی داده شده است که در داخل آن سنگریزه‌های استریل شده برای مراسم رمی جمرات، مواد ضدعفونی کننده، تعدادی ماسک، یک فرش کوچک برای نماز و همچنین یک دست لباس احرام گذاشته شده است.

دولت اعلام کرده است که مراکز بهداشتی، کلینیک‌های سیار و آمبولانس‌های زیادی را در حالت آماده باش قرار داده تا در کوتاهترین زمان ممکن به نیازهای بهداشتی زائران پاسخ دهند.

گردشگری مذهبی هر سال حدود ۱۲ میلیارد دلار برای عربستان سعودی درآمد دارد.

310 310

کد خبر 1415247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =