تزریق سبک و سیاق اینستاگرامی برای ازدواج جوانان / رواج تمرکزگرایی بر تجرد و زندگی فردی

فضای مجازی عجین شده با زندگی جوانان سبکی متفاوت از روند ادامه مسیر زندگی را به آنها القا می‌کند که راه‌های دیگری هم برای تعهد و رشد وجود دارد و آن روی سکه را نبینند.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان : تغییر مسیر سبک زندگی جوانان متاثر از فرهنگ و رسانه سبب شده تا ازدواج به اولویت‌های دوم و سوم تحلیل برود و در واقع رسیدن به جایگاه اجتماعی در فهرست اولیه جوانان جا پیدا کند. این در حالی است که در گذشته ازدواج یک بایدی بود که به هویت اجتماعی ما کمک می‌کرد که در مسیر ازدواج به رشد اجتماعی، فردی و اخلاقی برسیم.

محدثه بخشی به عنوان یک روانشناس در این خصوص اظهار داشت: جوانان امروز ما ازدواج را یک تعارض غیر واقعی می بینند و به دنبال هویت خود در مسائل اجتماعی هستند، در صورتی که این یک تغییر فرهنگی است که ازدواج را به جوانان یک تغییر سبک زندگی انتخابی القا می‌کند و مسیرهای دیگری را برای تعهد سر راه آنها قرار می‌دهد.

وی افزود: حال ذیل این مسائل فرهنگی، رسانه‌ها تاثیرگذاری بیشتری دارند که برخی از تفاوت‌ها و تغییرها هدفمند برنامه‌ریزی شده‌اند و اینستاگرام یکی از قالب‌های ترسیم شده برای این تغییر سبک زندگی افراد به ویژه جوانان است.

این روانشناس درخصوص تاثیر فضای مجازی و به ویژه اینستاگرام بیان کرد: آدم‌ها در این فضاها سبک زندگی خود را به نمایش می‌گذارند و قالب ها هم روتوش شده است و فقط مردم زیبایی‌ها، خوشی ها و دارایی‌ها رو می‌بینند که مشقت‌ها و نداری‌ها پنهان شده است.

رواج تمرکزگرایی بر تجرد و زندگی فردی

وی تصریح کرد:جوانان با دیدن این نوع از سبک زندگی‌ها، نداشته‌های خود را در کنار آنها پررنگ تصور می‌کنند و وارد فضای مقایسه‌گری می‌شوند که چقدر از این دنیا عقب افتاده‌اند و اول از همه اعتماد به نفسشان پایین می‌آید. بنابراین فکر می‌کنند باید حتما در آن چهارچوب ازدواج کنند و ناخودآگاه دچار استرس و اضطراب می‌شوند.

بخشی گفت: این فضا در تصمیم‌گیری یک رابطه دراز مدت تاثیرگذار است و آنقدر فرد را درگیر تمرکز بر روی مسائل تجرد و فردی می‌کند که به ازدواج سوق پیدا نکنند.

 از سویی دیگر نگاه به ازدواج و همسر ایده‌آل از دید رسانه‌ها، عشق‌های فانتزی و به دور از تعهد است که این روانشناس آن را یک فضای ذهنی تزریقی از سبک و سیاق اینستاگرامی تحلیل کرده و خاطرنشان کرد: در واقع ازدواج را ورود به بهشت رویایی و تجربه‌ همه اتفاقات ناب تلقی می‌کند که حتی اگر شرایط ازدواج خوب را نداریم به ازدواج هم فکر نکنیم.

کمالگرایی منفی یا مثبت

وی خاطرنشان کرد: تاثیر بد دیگری که این فضا بین قشر غیرمذهبی و حتی مذهبی بر جای گذاشته این است که سبک خاص پوشش، کتاب خواندن، خرید جهیزیه و چیدمان به یک سبک خاص ارتقا پیدا کرده که با این وجود گمان می‌کنند هیچ هم کُفی برای آنها وجود ندارد و به ازدواج بی‌میل می‌شوند.

این روانشناس با اشاره به کاهش دلایل ازدواج به غیر از مسائل شخصیتی به فرهنگ غالب شده، گفت:  در گذشته افراد با رسیدن به حدی از بلوغ‌های شش‌گانه به فکر ازدواج می‌افتادند و بقیه ابعاد را در بستر ازدواج رشد می‌دادند؛ اما امروزه کمالگرایی ناظر به خود و دیگران سبب شده تا حداقل‌هایی را برای خود ترسیم و گاهی اوقات آنقدر درگیر خودشناسی شوند که گمان ‌کنند دیگر نقطه ناشناخته‌ای در آنها وجود ندارد و از سویی دیگر طرفی که برای ازدواج انتخاب می‌کنند نباید هیچ ضعف شخصیتی داشته باشد.

وی فقدان نگاه به خانواده را از دیگر معضلات امروزه جوانان دانست و افزود: قبلا به فرهنگ جمع‌گرایی و خانواده‌گرایی اهمیت داده می‌شد اما امروزه فردگرایی رواج پیدا کرده که من فرد مستقلی هستم که باید در کنار یک فرد مستقل قرار گیرم و اگر تعارضی پیش آمد باید طلاق بگیریم و جدا شویم که تزریق این موارد به جوانان، بار تصمیم‌گیری را برای آنها بالا برده است.

46

کد خبر 1415411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =