پیرترین بازیگران زنده جهان که همه بیش از ۱۰۰ سال دارند / عکس

صبا نوشت: به بهانه درگذشت اولیویا دی‌هاویلند به معدود بازیگران زنده سینمای جهان که اکنون در دومین قرن زندگی خود نفس می کشند نگاهی انداخته ایم البته باید اشاره کنیم این افراد نام چندانی در دنیای سینما ندارند و شاید حتی مرگ شان برخلاف اولیویا دی هاویلند برای رسانه های دنیا اهمیت چندانی هم نداشته باشد.

بر اساس گزارش وبسایت فیلم‌اکسپرینس، لقب پیرترین هنرپیشه زنده دنیا را امروز نورمن لوید بازیگر کناری برخی از فیلم های آلفرد هیچکاک چون «خرابکار» و «طلسم شده» یدک می کشد البته لوید حتی تا پیش از مرگ دی هاویلند با ۱۰۵ سال پیرترین بازیگر زنده دنیا بود. او اولین بار سال ۱۹۳۹ جلوی دوربین تله فیلم «خیابان های نیویورک» رفت. لوید البته در سینما به عنوان بازیگر چندان کارنامه پُر و پیمانی ندارد او کارگردان و تهیه کننده نیز بوده که مجموعه «آلفرد هیچکاک تقدیم می کند» یکی از فعالیت های شاخص او پشت دوربین است.

مارشا هانت بازیگر ۱۰۲ ساله آمریکایی که اولین بار همان سال ظهور اولیویا دی هاویلند یعنی سال ۱۹۳۵ جلوی دوربین رفت دیگر بازیگر بیش از صد ساله زنده سینماست، مهم ترین اثری که امروز از  مارشا هانت در دنیای سینما به جا مانده فیلم «غرور و تعصب» با بازی لارنس اولیویه است البته برای پیدا کردن مارشا هانت در این فیلم باید خیلی تلاش کرد او یکی از نقش های کناری فیلم یعنی نقش «مری بنت» را ایفا کرده است. مارشا در دهه ۵۰ در دوران مک کارتیسم به دلیل گرایشات فکری اش به فهرست سیاه هالیوود راه پیدا کرد.

نحمیا پرسوف یکی دیگر از صد ساله های زنده سینماست، اگر فیلم «دربارانداز» الیا کازان را دیده اید احتمالا صحنه مشهور تاکسی فیلم و گفتگوی شنیدنی میان مارلون براندو و راد استایگر را فراموش نکرده اید، راننده آن تاکسی نحمیا پرسوف بود این بازیگر و نقاش آمریکایی که اکنون ۱۰۰ ساله است در طول نیم قرن فعالیت هنری در بیش از ۲۰۰ فیلم و سریال تلویزیونی جلوی دوربین رفت و البته مهم ترین نقشش راننده تاکسی «دربارانداز» نبود او بعدها در اواخر دهه ۵۰ در شاهکار «بعضی ها داغشو دوست دارند» بیلی وایلدر افسانه ای در نقش بناپارت کوچولو که به گونه ای تمسخر بنیتو موسولینی بود نیز ظاهر شد. نقش پدر باربارا استرایسند در فیلم «ینتل» و همینطور حضور در فیلم «مرد عوضی» هیچکاک از دیگر کارهای شاخص این هنرپیشه کم نام و نشان است. پرسوف سال ۱۹۹۹ در هشتاد سالگی بازیگری را برای همیشه کنار گذاشت و وقت خود را به طور کامل صرف نقاشی کرد.

مارج چامپیون بازیگر زن صد ساله آمریکایی دیگر هنرپیشه زنده کهنسال سینماست. او که در ۱۴ سالگی به عنوان مدل برای کمپانی انیمیشن سازی دیزنی استخدام شد اولین بار سال ۱۹۳۹ جلوی دوربین رفت با این حال شروع شهرت چامپیون به دهه ۵۰ میلادی برمی گردد، با وجود موفقیت این بازیگر در موزیکال های دهه ۵۰ کمپانی ام جی ام امروزه نام چندانی از فیلم های وی به جا نمانده است.

در پایان درباره آخرین نام این فهرست، اگر فکر می کنید از آن گروه عظیم بازیگران و سیاهی لشکرهای فیلم «بربادرفته» تنها همان اولیویا دی هاویلند تا به امروز زنده بوده باید بگوییم سخت در اشتباهید اولیویا دی هاویلند آخرین بازمانده در میان بازیگران «بربادرفته» حتی بازیگران کناری فیلم بود ولی در میان سیاهی لشکرهای این فیلم شخصی بود به نام کارن مارش دال که اکنون ۱۰۱ ساله است.

مارش که در فیلم دیگر ویکتور فلمینگ در سال ۱۹۳۹ یعنی فیلم «جادوگر شهر از» در جایگاه جانشین جودی گارلند در صحنه های تمرینی پیش از شروع فیلمبرداری حضور داشت در «بربادرفته» در نقش یک دختر در بازار بدون آنکه نامش در تیتراژ بلندبالای فیلم ذکر شود ظاهر شد مارش که اکنون در دومین قرن زندگی اش به سر می برد در دنیای بازیگری چندان توفیقی نداشت و خیلی زود این حرفه را در اواخر دهه ۴۰ رها کرد.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1415555

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =