کار و بار نمایندگان مجلس دهم در روزگار پساپارلمانی +جدول

فعالیت برخی از نمایندگان مجلس دهم در دوران «پسا پارلمانی» و همچنین نگاه شان به مجلس کنونی سوالاتی بود که خبرآنلاین در گفتگو با ۱۰ نماینده مجلس سابق در پی پاسخ به آن بود.

سید سجاد موسوی: نزدیک به ۱۰۰ روز است که مستاجران جدید در خانه ملت ساکن شده‌اند و در این میان از اهالی مجلس دهم تعداد انگشت شماری همچنان در ساختمان هرمی میدان بهارستان صندلی‌ای را به خود اختصاص داده‌ است. ۷ خرداد مجلس یازدهم با یک تغییر حداکثری نسبت به دوره قبل و در حالی که بسیاری از صندلی‌های سبز پارلمان شاهد حضورجمع زیادی از «نماینده اولی»‌ها کار خود را آغاز کرد.

>>>>در همین رابطه بیشتر بخوانید؛

حاشیه‌سازان پارلمان؛ از مهره‌چینی زاکانی تا هیاهوی توئیتری میرسلیم
 

هرچند برخی از نمایندگان مجلس دهم این شانس را داشتند که باز هم در جمع پارلمانی‌ها حضور داشته باشند  اما خیلی‌ها هم  به حکم  «رد صلاحیت» یا «عدم اقبال مردم» نتوانستند شانس حضور در مجلس را داشته باشند و البته بعضی‌ها هم ترجیح دادند عطای انتخابات را به لقای آن ببخشند و از این گود خدمت «انصراف» دهند.

رکوددار تذکرات پارلمانی از سد شورای نگهبان رد نشد

یکی از شاخص‌ترین نمایندگانی که نتوانست برای چهارمین دوره پیاپی در جمع بهارستان نشینان حاضر شود، نادر قاضی پور است. او که به عنوان یکی از نمایندگان حاشیه‌ساز در مجلس دهم شناخته می‌شد و همواره با تذکرات متعدد از تریبون مجلس به موضوعات مختلفی اشاره می‌کرد، در نهایت نتوانست از سد شورای نگهبان عبور کرده و وارد آوردگاه انتخابات اسفندماه گذشته شود.


 

غیبت جنجالی های پارلمان دهم در مجلس یازدهم

حشمت الله فلاحت پیشه نیز یکی دیگر از نمایندگان شاخص ادوار مجلس است که در مجلس دهم تا جایگاه ریاست کمیسیون «امنیت ملی و سیاست خارجی» پارلمان پیش رفت، اما به دلایل شخصی و اینکه فکر می‌کرد مجلس جایگاه واقعی خود را از دست داده، از حضور در انتخابات کناره‌گیری کرد.

طیبه سیاوشی، یکی از نمایندگان اصلاح طلب و شاخص فراکسیون زنان و محمود صادقی به عنوان یکی از چهره‌های جنجالی پارلمان دهم و لیست امید، جزو نمایندگانی بودند که به دلایل عمدتا سیاسی نتوانستند نظر مساعد شورای نگهبان را کسب کرده و در نهایت از حضور در انتخابات مجلس یازدهم جا ماندند. 

تغییر حوزه انتخابیه هم به کمک بروجردی نیامد

البته کاندیداهای شاخص دیگری نیز در مجلس دهم حضور داشتند که با عدم اقبال مردم در اسفندماه گذشته مواجه شده و نتوانستند حد نصاب آرای تعیین شده را کسب کنند. برای مثال علاءالدین بروجردی با سابقه ۵ دوره نمایندگانی پیاپی در مجلس، با وجود تغییر حوزه انتخابیه و شرکت در انتخابات از «لارستان» نتوانست اعتماد مردم آن منطقه را جلب کند.

مذاکرات جلسات علنی روی موج نمایندگان سابق

خبرگزاری خبرآنلاین با مراجعه به برخی از نمایندگان شاخص مجلس دهم جویای این مطلب شده که این افراد در دوران پسا پارلمانی به چه فعالیتی مشغول هستند؟ آیا موضوع حضور در پارلمان برای آنها هنوز جذابیت دارد و یا به این نتیجه رسیده‌اند که همانند برخی از نمایندگان ادوار، عطای وکالت ملت را برای همیشه به لقای آن ببخشند؟ البته ارزیابی عملکرد دوماهه اخیر مجلس و اولویت‌های کاری برای مجلس یازدهم جزو پرسش‌هایی است که از آنها پرسیده شده است.

دلتنگی برای ساختمان هرمی شکل بهارستان

از حال و روزشان و دلتنگی‌شان که می‌پرسیم گاهی سر دردل‌شان باز می‌شود، گاهی هم کلیشه‌ها را چاشنی پاسخشان می‌کنند مانند احمد سالک که سابقه ۲۰ سال نمایندگی مجلس را دارد می‌گوید: «بنده دلتنگ انجام وظیفه در قامت نمایندگی هستم.»

محمدجواد جمالی نوبندگانی نیز که از نماینده اولی‌های مجلس دهم بود نیز بر این عقیده است که «نباید برای جایگاهی که امکان خدمت به مردم را فراهم نمی‌آورد، احساس دلتنگی کرد».

مجلس شورای اسلامی به عنوان تنها نهادی که مذاکرات خود را به صورت علنی در معرض نظر تمامی مردم قرار می‌دهد این امکان را فراهم آورده تا در هر زمان امکان پیگیری اتفاقات جاری در صحن پارلمان وجود داشته باشد. البته به نظر می‌رسد نمایندگان سابق  رغبت چندانی برای پیگیری مستمر اتفاقات مجلس نداشته باشند. برای مثال طیبه سیاوشی مذاکرات مجلس فعلی را همچون یک مخاطب عادی دنبال می‌کند و علاءالدین بروجردی نیز در این خصوص می‌گوید: «فرصت چندانی برای پیگیری اخبار مجلس ندارم.» هرچند هنوز افرادی همچون محمدرضا باهنر به عنوان یکی از نمایندگان شاخص ادوار پارلمان نیز وجود دارند که مذاکرات صحن علنی پارلمان را به صورت لحظه‌ای و از طریق امواج رادیویی دنبال کنند.

دغدغه نمایندگان سابق اگر هنوز پارلمانی بودند

بسیاری از نمایندگان مجلس که عمر نمایندگی‌شان به پایان رسیده با حسرت از دوران گذشته صحبت می‌کنند و حرفشان این است اگر بار دیگر فرصت نمایندگی را داشتند، موضوعات مهمی را به عنوان اهداف دوران نمایندگی خود پیگیری می‌کردند. در این میان حجت الاسلام احمد مازنی می‌گوید: «اگر در مجلس یازدهم حضور داشتم، موضوع اداره رسانه ملی در ذیل یک قانون مشخص را پیگیری می‌کردم.» سید حسین نقوی حسینی نیز در این خصوص تأکید می‌کند: «اگر توفیق نمایندگی در دور یازدهم پارلمان را پیدا می‌کردم، تمام تلاش خود را معطوف به این موضوع می‌کردم که بدون واسطه با مردم مواجه و از مشکلات آنها با خبر شوم.»

حجت الاسلام احمد مازنی تحلیل جالبی نیز از فضای مجلس یازدهم ارائه می‌دهد؛ او می‌گوید: «مردم یک نگاه بیم و امید به این مجلس دارند. بیم از آن جهت که این پارلمان با مشارکت حداقلی ایجاد شده و امید نیز به این دلیل که وعده‌های بزرگی پیش از انتخابات از سوی منتخبین مجلس یازدهم به گوش رسید». برخی دیگر هم مانند طیبه سیاوشی می‌گوید اگر نماینده فعلی مجلس بود کمیسیون دیگری را انتخاب می‌کردم تا دغدغه‌هایم یعنی مسائل زنان و کودکان را بهتر پیگیری کنم.

البته برخی از نمایندگان همچون نادر قاضی پور با دعای خیر برای منتخبین جدید، برای مجلس یازدهم آرزوی توفیق می‌کند.

مجلس یازدهم در ترازوی نمایندگان سابق

بارها و بارها نمایندگان مجلس یازدهم از بلندگوهای خانه ملت انتقاداتشان را از مجلس دهم به زبان آوردند اما مجلس دهمی‌ها که از این تریبون دور شده‌اند یا نتوانستند به آنها پاسخ دهند یا صدایشان از پشت صفحه‌های مجازی‌شان آنقدر بُرد بلندی نداشته که بتوانند نقد و نظرشان را بگویند؛ حالا وقتی صحبت ارزیابی مجلس یازدهم می‌شود به خبرآنلاین پاسخ های جالبی می دهند. حتی نمایندگانی که در مجلس سابق آتش تندی داشتند هم منتقد برخی رفتارهای مجلسی های فعلی هستند؛ «نقوی حسینی» نماینده اصولگرای مجلس نهم و دهم از همان نمایندگانی است که تعامل با دولت را به اهالی مجلس یازدهم توصیه می‌کند. 

یا برخی دیگر از نمایندگان محمود صادقی از برخی ایده‌های اهالی مجلس یازدهم حمایت می‌کند و می‌گوید:«ایده‌های خوبی از برخی نمایندگان مطرح شده است اما کلیت مجلس هنوز در آن حالت التهاب انتخاباتی هستند»

کار و بار نمایندگان بعد از نمایندگی 

« برخی در منزل و برخی در محافل آکادمیک و اقتصادی»؛ این حال و روز تعداد پرشماری از نمایندگانی است که روزگاری روی صندلی‌های سبز مجلس جای داشتند و حال به دلایل مختلف راه دیگری را درپیش گرفته‌اند؛ برخی از آنها می‌گویند به محیط دانشگاه بازگشته‌اند مانند حشمت‌الله فلاحت‌پیشه و محمود صادقی برخی هم مانند طیبه سیاوشی و نادر قاضی‌پور از وقت گذراندن با خانواده و پیگیری برخی اقدامات دوران نمایندگی‌شان سخن می‌گویند. البته برخی هم مانند احمد مازنی دست به قلم شده است و از کتابی‌ که به رشته تحریر درآورده و در آستانه انتشار است می‌گوید. 

با همه این وجود آنطور که از ظواهر امر پیداست هرچند از آن استرس‌های دوران نمایندگی فاصله‌ گرفته‌اند اما همچنان جای دلتنگی برای روزهای حضور در پارلمان برایشان باقی مانده است. 

جدولی را که در ادامه مشاهده می‌کنید؛ شامل پاسخ‌های اجمالی برخی از نمایندگان مجلس دهم به سوالات خبرگزاری خبرآنلاین است؛

اسامی نمایندگان/ حوزه انتخابیه در مجلس دهم

 اگر در مجلس بودید اولویت کاریتان چه بود؟

دلتان برای مجلس تنگ شده است؟

 مذاکرات صحن را پیگیری می کنید؟

 فعالیت بعد از دوره نمایندگی شما چیست؟

عملکرد مجلس یازدهم را چطور می‌بینید؟

بت کلیا، یوناتن / آشوریان

* اگر در مجلس بودم اجازه نمی‌دادم هیچ حرکتی در مسیر تخریب دولت مستقر صورت بگیرد
*تلاش می‌کردم به عنوان یک نماینده رابطه بین سه قوه را مستحکم کنم.

* بدون شک بعد از ۲۰ سال کار پارلمانی یک سلسله خاطرات برای انسان مرور می‌شود.

* به عنوان نماینده ادوار چند باری در مجلس جدید حضور پیدا کرده و در جریان فعالیت بخشی از نمایندگان که زمانی با آنها همکار بودم، قرار گرفته‌ام.

*پس از پایان دوران نمایندگی به این دلیل که سابقه کار دولتی نداشتم، با ثبت یک شرکت به فعالیت فرهنگی در خصوص جامعه آشوریان ورود کردم
*این روزها در حال تدوین یک لغتنامه سه زبانه(دیکشنری) «جامعه آشوری» هستیم که نمونه آن در فضای مجازی وجود ندارد
* بنده و همکارانم دو نشریه فرهنگی را نیز منتشر می‌کنیم.


*رهبر انقلاب در یک دیدار ویدئو کنفرانسی به نمایندگان مجلس جدید سفارشاتی داشتند که بنده امیدوارم نمایندگان سخنان رهبری را در خصوص پرهیز از اختلاف بین دو قوه مورد توجه جدی قرار دهند
*نمایندگان باید تلاش کنند در دورانی که دشمن حتی دارو را از مردم ما دریغ می‌کند، به دولت در مسیر حل مشکلات کمک کنند.

بروجردی، علاءالدین / بروجرد

* تلاش می‌کردم در مواجهه با جنگ اقتصادی همه جانبه آمریکا علیه کشورم، در مسیر تدوین یک راهبرد دقیق برای برون رفت از مشکلات گام بردارم
*نگاه به شرق و تصمیماتی که برای امضای سند همکاری با کشور چین گرفته شده، جزو آن دسته از راهبردهای صحیح است که در شرایط کنونی من نیز آن را دنبال می‌کردم.

*بنده ۲۰ سال تجربه کار مستمر دولتی داشتم و بعد از آن برای ۲۰ سال افتخار نمایندگی مردم در مجلس را کسب کردم، امروز بر این باور هستم که مسئول در جمهوری اسلامی باید در مسیر منافع ملی گام بردارد.

*فرصت زیادی برای پیگیری اخبار و مسائل مختلف مجلس یازدهم نداشته‌ام.

* بنده بازنشسته وزارت امور خارجه هستم. احتمال دارد که در آینده نزدیک در جایی که مرتبط با مسائل بین المللی باشد، شروع به فعالیت کنم.

*در ابتدای کار مجلس یازدهم اتفاقاتی رخ داد که لازم است وکلای ملت با صبوری و دقت بیشتری رفتار کنند
*انتظار ما از مجلس این است که در وادی عمل به سمت تحقق خواسته‌های مردم حرکت کند و تنها به ارائه «شعار» بسنده نکند
*در شرایطی که ویروس کرونا جامعه را تحت تأثیر قرار داده، نمایندگان باید تلاش کنند که آرامش جامعه حفظ شود.

جمالی نوبندگانی، محمدجواد / فسا

*اگر در مجلس یازدهم حضور داشتم، بیشتر تمرکز خود را صرف پیگیری مشکلات معیشتی، مسکن و اشتغال و توید می‌کردم
*توجه به بودجه نویسی درست و اصولی از جمله مواردی است که حتما در مجلس یازدهم پیگیری می‌کردم.

* بنده از ۱۴ سالگی تلاش کردم که برای انقلاب و جمهوری اسلامی خدمت کنم. امروز نیز به این نتیجه رسیده‌ام که اگر در جایی شرایط برای خدمت فراهم نباشد، برای آن مجموعه احساس دلتنگی نکنم.

* بنده تمامی جلسات و دستورکار هفتگی مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را دنبال می‌کنم، البته اولین منبع خبری برای من همواره خبرگزاری خبرآنلاین است.

* پس از مجلس دهم تمرکز خود را معطوف به فعالیت در نظام بهداشت و درمان کردم و هم اکنون نیز در بیمارستان در حال خدمت هستم.

*مجلس جدید کار خود را به تازگی آغاز کرده و بنده نیز از خداوند می‌خواهم تمامی نمایندگان در کار خود موفق باشند
*متاسفانه نمایندگان مجلس یازدهم در ابتدای کار خود اقبالی برای حضور در کمیسیون‌های «حقوقی قضایی» و «فرهنگی» نشان ندادند
*حضور افرادی با رشته‌های غیرمرتبط تحصیلی در برخی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز قابل تأمل است
*رفتارهای هیجانی، صحبت‌های غیر کارشناسی و همچنین ایجاد تقابل با دولت مستقر از جمله مواردی است که در دو ماه اخیر از سوی نمایندگان صورت گرفت

نقوی حسینی، سیدحسین/ ورامین

*قانونگذای و نظارت بر انجام آن دو وظیفه ذاتی نماینده است که بنده نیز آن را دنبال می‌کردم.

*تلاش می‌کردم بدون واسطه و به بهانه‌های مخالف در میان مردم باشم و از مشکلات آنها باخبر شوم.

*بنده خود را سرباز نظام می‌دانم و از اینکه فرصت خدمت به مردم را ندارم، ناراحت هستم.

* کار در مجلس مسئولیت بسیار سنگینی است و گاهی از اینکه زیر بار مسئولیت نیستم کمی احساس راحتی می‌کنم.

* موضوعات مرتبط با مجلس یازدهم را به تناوب دنبال می‌کنم.

*بسیاری از نمایندگان مجلس کنونی را می‌شناسم و با برخی از آنها دوستی دیرینه دارم.

*پس از دوران نمایندگی به فضای آکادمیک بازگشتم و این روزها مشغول به تدریس هستم

*زمان حضورم در کنار اعضای خانواده بیشتر شده است.


* مجلس جدید در ابتدا با شمشیر نقد با دولت برخورد کرد و حتی به دنبال استیضاح رئیس جمهور بود

نمایندگان باید بنا بر توصیه‌های رهبر انقلاب با دولت تعامل کنند
*

انتظار می‌رود مجلسی ها موضوع رکود ایجاد شده پس از شیوع بیماری کرونا را مدنظر قرار دهند.

سالک، احمد / اصفهان

* اگر بنده در مجلس یازدهم حضور داشتم، اولویت کاری خود را معطوف به معیشت مردم، تأمین کالاهای اساسی، رفع بیکاری، ایجاد اشتغال و حرکت در مسیر بهبود شرایط زندگی در جامعه می‌کردم
* موضوع فرهنگ و ولنگاری فرهنگی نیز جزو مواردی است که دنبال می‌کردم.

* گاهی برای حضور در مجلس و برای انجام برخی از وظایف نمایندگی احساس دلتنگی می‌کنم، اما در کل احساس می‌کنم که مسئولیت نمایندگی بنده به پایان رسیده و باید به دنبال انجام وظیفه در جایی دیگری بروم.

* گاهی اوقات مذاکرات مجلس جدید را دنبال می‌کنم.

*بعد از مجلس در حال انجام فعالیت‌های شخصی و رسیدگی به کارهای عقب افتاده هستم
- دو پیشنهاد کاری نیز داشته‌ام که هنوز در خصوص آنها تصمیم نگرفته‌ام.

*فعالیت‌ها و تلاش‌های خوبی در مجلس یازدهم آغاز شده است، اما هنوز نمی‌توان قضاوت کاملی از این مجلس داشت.

سیاوشی، طیبه / تهران

* سعی می‌کردم با عضویت در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، مسیر تصویب قوانین مرتبط با زنان و کودکان را هموار کنم.

*بنده به دلیل روحیات فردی خود در پایان هر کاری، پرونده آن موضوع را می‌بندم و به سراغ فعالیت بعدی می‌روم.
*گاهی اوقات دلتنگ فضای فعال و پرکار روزهای نمایندگی می‌شوم.

*موضوعات مرتبط با مجلس یازدهم را همچون یک مخاطب عادی و از طریق اخبار و جراید پیگیری می‌کنم.

*بیشتر زمان خود را در منزل می‌گذرانم و به نوعی مشغول خانه‌داری هستم.
*برخی از روزها تلاش می‌کنم مشکلات مردم، که مربوط به قوانین مصوب در مجلس دهم است را پیگیری کنم.

*مجلس یازدهم کار خود را بسیار طوفنده آغاز کرد، اما هنوز در ماه دوم فعالیت پارلمان مصوبه‌ای از این نمایندگان مشاهده نشده است.

صادقی، محمود / تهران

* اگر در مجلس یازدهم حضور داشتم بیشتر زمان خود را معطوف مسائل حقوقی و بحث‌های مربوط به حقوق شهروندی و شفافیت و مبارزه با فساد می‌کردم
* لایحه شفافیت و «مقوله مالکیت فکری» را نیز پیگیری می‌کردم.

* مقداری احساس راحتی دارم اما به دلیل ناتمام ماندن بعضی از طرح‌ها و لوایح دوست داشتم که این فرصت را پیدا کنم تا آن طرح ها و لوایح را به سرانجام برسانم.

*کم و بیش اخبار را می‌شنوم و برخی از مطالب را دنبال می‌کنم.

*در دانشگاه تربیت مدرس هستم و بیشتر وقت من آنجا می گذرد.
- بنده در عین حال وکیل دادگستری هم هستم و پروانه کاری ام را از کانون وکلا پس گرفته‌ام و در صورت مغایرت نداشتن با کارهای دانشگاهی ام، آمادگی برای کارهای وکالت هم دارم
*با چند NGO نیز همکاری دارم.

*به نظر می رسد که مجلس یازدهم هنوز فرصت نشان دادن هویت اصلی خود را پیدا نکرده است و بعضی از نمایندگان کماکان در حال و هوای انتخابات هستند
*ایده‌های خوبی از برخی نمایندگان مطرح شده است اما کلیت مجلس هنوز در آن حالت التهاب انتخاباتی هستند.

فلاحت پیشه ،حشمت الله/ اسلام آباد غرب و دالاهو

*اگر در مجلس حضور داشتم موضوعات مربوط به شرایط اقتصادی موجود و همچنین مسأله شیوع بیماری کرونا را به صورت جدی پیگیری می‌کردم.

*پیش از انتخابات اسفندماه اعلام کرده بودم که قصد کاندیداتوری ندارم و به اصرار دوستان ثبت نام کردم
*به نظر من نماینده امروز خلع ید شده و کارکرد خود را به عنوان قانونگذار و ناظر بر امر اجرای قانون از دست داده است.

*گاهی اوقات اخبار مجلس را پیگیری می‌کنم.

* در دانشگاه علامه طباطبایی و در هیأت علمی این دانشگاه مشغول به کارم.

* برخی نمایندگان جدید به دلیل فشاری اقتصادی موجود، نطق‌ها و مصاحبه‌های هیجانی داشته‌اند
*امیدوارم نمایندگان جدید با یک برنامه هدفمند دولت را در مسیر حل مشکلات همراهی کنند.

قاضی پور، نادر/ ارومیه

*تلاش برای کوپنی کردن ارزاق جهت مبارزه با گرانی‌ها
* پیگیری مصوبه برنامه ششم توسعه جهت خانه‌دار کردن روستائیان و کارگران
*پیگیری علل تعطیلی واحدهای تولیدی در کشور.

* خیر! چنین احساسی ندارم.

* برخی اوقات اخبار مرتبط با پارلمان را پیگیری می‌کنم.

* بیشتر زمان خود را در دفتر ارتباط مردمی دوران نمایندگی سپری می‌کنم.
* البته نسبت به گذشته زمان کافی برای حضور در کنار خانواده دارم.

* رهبر انقلاب این مجلس را با صفت «انقلابی» یاد کردند. بنده نیز از خداوند می‌خواهم که *نمایندگان مردم در مجلس یازدهم موفق ظاهر شوند.

 مازنی، احمد / تهران

* اولویت بنده اگر در مجلس یازدهم حضور داشتم، پیگیری آن دسته طرح‌های زیرساختی بود که در مجلس قبل به نتیجه نرسید
* موضوع «گفتگوی ملی» را نیز پیگیری می‌کردم
*طرح تجعمات و راهپیمایی‌ها بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی را دنبال می‌کردم
*طرح «جمعیت» را نیز به دلیل اهمیت این مسأله دنبال می‌کردم
* موضوع قانون «اداره، نظارت و خط مشی برای صدا و سیما را نیز در اولویت کاری خود قرار می‌دادم.

*دلتنگ برخی از همکارانم می‌شوم که از طریق تماس تلفنی و یا دیدار حضوری با ایشان ارتباط برقرار می‌کنم
* پس از دوران نمایندگی یکبار در بهارستان حضور پیدا کرده و با برخی کارمندان مجلس نیز دیدار تازه کردم.

*دیدار نمایندگان مجلس یازدهم با رهبر انقلاب را به صورت کامل پیگیری کردم
*گاهی اوقات اخبار مجلس را دنبال می‌کنم.

* بنده بازنشسته بنیاد شهید هستم و تا کنون سعی کرده‌ام مسئولیت اجرایی و کار اداری نپذیرم
* در دوران کرونا سعی می‌کنم بیشتر زمان خود را در منزل بگذرانم
*دو کتاب با موضوع عاشورای حسینی را در دست انتشار دارم.

* نمی‌توان در این مدت زمان کوتاه قضاوت کاملی از مجلس جدید ارائه داد، زیرا نمایندگان بیشتر زمان خود را در ماه گذشته صرف ایجاد ساختار و آشنایی با امر قانونگذاری کرده‌اند
*بنده احساس می‌کنم مردم یک نگاه بیم امید به مجلس جدید دارند، زیرا در عین حال که مجلس با مشارکت کم مردم در انتخابات تشکیل شد، وعده‌های بزرگی نیز از منتخبین جدید برای حل مشکلات به گوش رسید.

۲۷۲۱۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1416513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =