معمای نظارت بر نمایندگان؛ هیات نظارت یا شورای نگهبان؟

ایسنا نوشت: یک نماینده سابق مجلس گفت: لازم است که هیات نظارت بر رفتار نمایندگان فعال‌تر از گذشته در این دوره عمل کند و کنترل خود را بر اخبار و گزارشاتی که به دستش می‌رسد بیشتر سازد.

محمدعلی پورمختار، با اشاره به عملکرد هیات نظارت بر نمایندگان در مجلس و جایگاه آن، گفت: این هیات حیطه وظایف و صلاحیت اش همان مواردی است که در قانون آمده و اگر راجع به هر کدام از آن بندها از سوی نماینده‌ای تخلفی رخ دهد که مصداق تخطی باشد، اول از همه هیات نظارت بر نمایندگان است که به آن رسیدگی می‌کند.

وی با اشاره به مواردی که هیات نظارت بر رفتار نمایندگان باید بیشتر به آنها توجه کند، گفت: لازم است که این هیات فعال‌تر از گذشته در این دوره عمل کند و نظارت خود را بر اخبار و گزارشاتی که به دستش می‌رسد بیشتر کند. 

پورمختار یادآور شد: البته گاهی هم  گزارشاتی از سوی رقبا یا شکست‌خوردگان انتخاباتی و بدخواهان یک نماینده به این هیات ارجاع می‌شود که لازم است در بررسی چنین مواردی دقت کافی وجود داشته باشد.

این نماینده سابق مجلس تاکید کرد: به هر صورت این هیات باید کار خود را با دقت دنبال کند و در مواردی که گزارش‌ها بدخواهانه به نظر می‌رسد هم موضوع را با خود نماینده مطرح کنند و از صحت و سقم آن مطلع شوند و هم کلیت رسیدگی به گزارشات را مستند دنبال کنند.

وی با بیان اینکه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان می‌تواند با یادآوری وظایف نمایندگان، شأن و جایگاه پارلمان را ارتقا دهد، گفت: نمی‌توان انتظار داشت که اختیارات این هیات از تذکر بر نمایندگان فراتر رود؛ چرا که چنین چیزی در قانون هیات رییسه مجلس وجود ندارد اما همین که گزارش‌های رسیده پیگیری شود و اطلاعاتی که در اختیار این هیات قرار می‌گیرد مستندآزمایی شود از مهمترین اقداماتی است که می‌توان از این هیات انتظار داشت.

اختیارات هیئت نظارت بر نمایندگان در همین حد کافی است

همچنین داود محمدی، عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس دهم، با اشاره به موضوع نظارت شورای نگهبان بر رفتار نمایندگان مجلس گفت: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به دلیل شکایات و گزارش‌هایی که از نمایندگان به هیئت رییسه ارجاع می‌شود و یا در اختیار خود این هیئت قرار می‌گیرد به رفتار نمایندگان نظارت و رسیدگی می‌کند و اگر جز این باشد، شیوه عملکرد این مجموعه چنین نیست که خود رأسا اقدام به رسیدگی به رفتار نمایندگان کند. 

بنابر گزارش ایسنا، وی ادامه داد: شورای نگهبان اما ممکن است هم در زمان فعالیتهای انتخاباتی، از مراجع مختلف در مورد کاندیداها کسب اطلاع کند و هم مجموع عملکرد نمایندگان در طول یک دوره نمایندگی را مورد نظر قرار دهد و اقدامات نمایندگان را در طول دوره نمایندگی رصد کند.

این عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس دهم با بیان اینکه نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان در طول دوره نمایندگی باید انجام شود، گفت: کار هیئت نظارت بر نمایندگان با کار شورای نگهبان در دو جهت خود پیش می‌روند و مغایریتی با هم ندارند.

محمدی در پاسخ به این پرسش که آیا لازم است کار هیئت نظارت بر نمایندگان گسترش یابد و توان اجرای قوانین به این هیئت بخشیده شود، گفت: ابزاری که در اختیار هیئت نظارت بر نمایندگان است ابراز ویژه‌ای نیست و صرفاً به شکایاتی رسیدگی می‌شود که از نمایندگان به این هیئت می‌رسد اما با توجه به اینکه اگر یک نماینده مرتکب جرمی شود در دادگاه به آن رسیدگی می‌شود بنابراین لازم نیست به توان کنترلی این هیئت افزوده شود و صرفاً بیانی در حد تذکر و هشدار به نمایندگان از سوی این مجموعه کفایت می‌کند.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1416550

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =