۱ نفر
۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵
الحلبوسی خواستار انتخابات زودهنگام شد

ایرنا نوشت: «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق امروز (شنبه) خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده پارلمان این کشور برای بررسی انتخابات زودهنگام شد.

الحلبوسی در توییتی خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده پارلمان با حضور «برهم صالح» رئیس جمهوری و «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر برای بحث و بررسی درباره زمان برگزاری انتخابات زودهنگام و انحلال پارلمان عراق شد.

انتشار این توییت به دنبال آن صورت گرفت که جمعه شب الکاظمی زمان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را اعلام کرد.

نخست‌وزیر عراق دیشب در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که انتخابات زودهنگام پارلمانی در ششم ژوئن ۲۰۲۱ (نیمه خرداد ۱۴۰۰) برگزار می شود.
وی وعده داد که انتخابات را عادلانه، شفاف و به دور از دخالت جناح‌های سیاسی در عراق برگزار کند.

آخرین انتخابات پارلمانی اردیبهشت ۹۸ برگزار شد که با انتقادهای گسترده‌ای در خصوص تخلف و تقلب‌های انتخاباتی مواجه شد و در عین حال کمترین حضور مردمی از ابتدای سقوط رژیم صدام تا به آن روز، در انتخابات عراق اتفاق افتاد.
این انتخابات به دلیل اعتراضاتی که وجود داشت، در نهایت منجر به اعتراض‌های گسترده خیابانی اول اکتبر گذشته (نهم مهرماه ۹۸) شد که حاصل آن استعفای دولت «عادل عبدالمهدی» بوده است.
معترضان همچنین خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شدند، درخواستی که مورد موافقت جناح‌های سیاسی و پارلمانی عراق قرار گرفت.
جریان‌های سیاسی موجود در پارلمان عراق اردیبهشت گذشته الکاظمی را به عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی کردند تا فضا را برای انتخابات زودهنگام در این کشور فراهم کرده و اعتماد عمومی دوباره به روند سیاسی بازگردد.

310 310

کد خبر 1416639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =