پیش‌بینی برداشت ۲۵۳هزار تن گوجه‌فرنگی در آذربایجان‌غربی

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به آغاز برداشت گوجه فرنگی در مزارع استان گفت: برداشت گوجه فرنگی از سطح ۵ هزار و ۶۶ هکتار از اراضی زراعی زیر کشت این محصول در استان آغاز شد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، علی عیدی افزود: امسال پیش بینی می‌شود که بیش از ۲۵۳ هزار تن گوجه فرنگی از اراضی زیر کشت این محصول که در ارقام مختلف مانند سان‌ست، کیمیا، سما،پارس،۸۳۲۰ متین، فورمونت، لونا، سوپر لونا، اناری و شیمیایی کشت شده ، برداشت شود.
عیدی با بیان اینکه تولید این محصول در استان ۱۶درصد نسبت به پارسال افزایش دارد ، افزود: ۴۵ تا ۵۰ درصد این محصول در داخل استان به اشکال مختلف اعم از تاره خوری و فراوری شده مصرف می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ارومیه، میاندوآب ،شاهیندژ و بوکان بیشترین سطح زیر کشت این محصول را به خود اختصاص داده‌اند، اضافه کرد: گوجه فرنگی در استان به صورت رب و سس بیشتر مصرف می شود و کار عمل آوری آن در کارخانه های داخل استان و یا به صورت خانگی صورت می گیرد.
وی گفت: متوسط عملکرد در هکتار این محصول ۵۰ تن است که علاوه بر تامین نیاز مردم داخل استان، مازاد محصول تولید شده به سایر استان های کشور نیز صادر می شود.
عیدی با بیان اینکه سرانه مصرف این محصول در استان ۵۰ کیلوگرم است، اظهار کرد: ۶۰ هزار تن از گوجه فرنگی تولید شده در استان به صورت تازه خوری مصرف و بقیه توسط کارخانه های تبدیلی خریداری می‌شود.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: به علت بالا بودن قیمت این محصول در سال گذشته در کشاورزان رغبت به کشت افزایش یافته است و به همین علت سطح زیر کشت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
گوجه فرنگی یکی از محصولات مهم تولیدی در آذربایجان‌غربی است که علاوه بر مصرف داخلی به صورت تازه خوری پس از فرآوری در کارخانجات آذربایجان‌غربی به صورت رب و سس به خارج از استان و حتی کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه و آذربایجان نیز صادر می شود و نقش مهمی در اقتصاد منطقه دارد.

48

کد خبر 1416701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =