ابهام در پرونده توزیع بذرهای نامرغوب گندم در بندرگز/ دادستان: پرونده باز است و منتظر نظر کارشناسی هستیم

با اینکه برداشت خوشه‌های طلایی گندم به پایان رسیده اما پرونده توزیع بذرهای نامرغوب بین گندمکاران بندرگز باز است و آن طور که دادستان بندرگز گفته "برخی منابع مدعی هستند میزان تولید گندم ۸ تا ۱۰ هزار تن کمتر از پارسال شده است".

به گزارش خبرآنلاین از گلستان  : کار برداشت خوشه‌های طلایی گندم این روزها دیگر به پایان رسیده و کشاورزان گلستانی توانستند امسال هم بیش از یک میلیون تن محصول تولید کنند.

از این میزان ۸۱۷ هزار تن آن به ارزش ۲ هزار و ۵۵ میلیارد تومان به صورت تضمینی به دولت فروخته شده که نسبت به سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است. وجه گندم نیز به حساب همه کشاورزان واریز شده و این برای معدود دفعات است که پول محصول در زمان کوتاه‌تری به گندمکاران داده شده است.

با توجه به رشد تولید و افزایش میزان خرید تضمینی گندم، کشاورزان امسال درآمد خوبی داشتند اما این اتفاق برای همه کشاورزان رخ نداده است. ماجرای توزیع بذرهای نامرغوب گندم بین کشاورزان کردکوی و بندرگز همچنان محل مناقشه است. جهاد کشاورزی مدعی است فقط حدود ۵۰ تن بذر بدون گواهی بین کشاورزان توزیع شده بود که جلوی آن گرفته شد و بخش خصوصی باید به کشاورزان خسارت می‌داد. آنان معتقدند این موضوع ربطی به جهاد کشاورزی و دولت ندارد.

بعد از اینکه دادستان عمومی و انقلاب بندرگز از تشکیل پرونده برای این موضوع خبر داده بود، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان مدعی شد "بد سبزی مزارع کشاورزان در دو شهرستان کردکوی و بندرگز به علت بذرهای نامرغوب نبوده بلکه به خاطر کاهش بارندگی و مدیریت صحیح مزارع بوده و عده‌ای به دنبال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود هستند".

با اینکه جهاد کشاورزی همچنان بر موضع خود پافشاری می‌کند اما کشاورزان منطقه معتقدند دو رقم معراج و مروارید که در مزارع خود کاشته‌اند امسال محصول نداده در حالی که کشاورزان دیگری که از دیگر ارقام استفاده کرده‌اند محصول خوبی برداشت کردند.

محمد طالبی چاری دادستان عمومی و انقلاب بندرگز از تشکیل پرونده برای این موضوع خبر داده و گفته بود ۷۰ درصد مزارع منطقه سبز نشدند و اگر کسانی در توزیع بذر نامرغوب نقش داشته باشند، حتما به تخلفات آنان رسیدگی می‌شود.

حالا برداشت گندم به پایان رسیده و کشاورزان این منطقه به علت بذر نامرغوب یا بنا به گفته‌های جهاد کشاورزی به علت عدم مدیریت صحیح مزرعه و مبارزه با بیماری، کمبود بارش و خشکسالی فصلی و غیره دچار خسارت‌های فراوان شده‌اند.

طالبی چاری درباره سرنوشت این پرونده و روند رسیدگی  به اینکه روند قانونی رسیدگی به پرونده در حال طی شدن است گفت: این موضوع اختلاف بین دو شخص یا موضوع جزیی نیست، بلکه تعداد زیادی کشاورز و اراضی گسترده‌ای را شامل می‌شود که نیازمند کار کارشناسی و علمی است.

وی گفت: با اینکه یک کارشناس برای این پرونده گرفتیم اما باید علاوه بر حضور میدانی در داشت محصول، از عکس‌های هوایی و تعداد بیشتری از کارشناسان کمک بگیرد ضمن اینکه باید با مراجعه به جهاد کشاورزی مدارک و مستندات لازم آنها را نیز بررسی کند.

دادستان عمومی و انقلاب بندرگز با بیان اینکه هنوز مساحت اراضی خسارت‌ دیده مشخص نشده است، افزود: اما گفته شده چند هزار تن کاهش تولید محصول در شهرستان داشتیم. جهاد کشاورزی معتقد اختلاف تولید گندم در شهرستان نسبت به سال قبل ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تن بوده  اما عدد دیگری هم که به ما اعلام شده حدود ۸ تا ۱۰ هزار تن است که باید بررسی شود. با مراجعه به انبار و سیلوهای نگهداری گندم می‌توان اختلاف تولید را به دست آورد.

وی با تأکید بر اینکه نمی‌توان درباره علت خسارت به گندمزارهای این شهرستان بدون نظر کارشناسی قضاوت کرد گفت: اما اگر به این نتیجه برسیم که افرادی عالمانه و عامدانه و برخلاف مجوزهای قانونی بذرهای نامرغوب بین کشاورزان منطقه توزیع کرده‌اند، کارگزاری یا شرکت توزیع کننده بذر یا مسئولان ادارات که در این موضوع دخیل بودند با آنان برخورد خواهیم کرد.

48

کد خبر 1416853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =