جولان دلالان در بازار زعفران خراسان‌رضوی/ زعفران‌کار از صادرات دلاری طلای سرخ بی‌بهره است

دلالان در عرصه زعفران خراسان‌رضوی همچنان جولان می‌دهند و در این میان بیشترین ضربه را زعفرانکار متحمل می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین از خراسان رضوی : زعفران از دیرباز به عنوان طلای سرخ شناخته می‌شود؛ ظرفیتی بسیار عظیم که می‌توان از آن در مسیر صادرات بهره گرفت.

صادرات زعفران اما تنها در صورتی دارای توجیه است که کشاورزی که بعضاً عمر و سرمایه خود را در این مسیر می‌گذارد بتواند از نتایج عظیم آن برخوردار شود.

ظرف یک سال اخیر البته اخبار چندان مناسبی از حوزه زعفران استان خراسان‌رضوی به گوش نمی‌رسد و آخرین خبر نیز در این زمینه این بود که هنوز مطالبات بسیاری از زعفران‌کاران از سال قبل روی زمین مانده و عملا تسویه نشده است.

چند ماه دیگر فصل جدید زعفران در استان خراسان رضوی آغاز می‌شود و در حالی که هنوز مطالبات فصل قبل باقی‌مانده این مسئله می‌تواند کشاورزان را از این ناحیه بسیار متضرر کند.

اما چه راهکارهایی باید در این زمینه در دستور کار قرار گیرد تا زعفران‌کاران نیز از عایدی بیشتری برخوردار شوند؟

نصرالله پژمانفر؛ نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس در این زمینه معتقد است یکی از مشکلات دیرینه که در حوزه زعفران کشور به صورت کلان و زعفران استان خراسان‌رضوی به‌صورت خاص وجود دارد این است که در حوزه بسته‌بندی زعفران ایرادات اساسی وجود دارد.

وی می‌گوید: در این زمینه مشکل اساسی و اصلی را باید در صنایع تبدیلی جست‌جو کرد که به اندازه کافی گسترش پیدا نکرده‌اند تا بتوان از این طریق زعفران را با بسته‌بندی شکیل و مناسب روانه بازار صادراتی کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس بیان می‌کند: علاوه بر فقدان صنایع تبدیلی، خام‌فروشی نیز در سال‌های اخیر ضربات جبران‌ناپذیری به اقتصاد زعفران وارد کرده و باید این محصول را به شکل فرآوری شده روانه بازارها کرد.

پژمانفر معتقد است باید از فروش فله‌ای این محصول استراتژیک فاصله گرفت و با بهره‌گیری از صنایع تبدیلی اقدامی صورت داد که زعفرانکاران در سراسر کشور از بیشترین سود در این زمینه بهره‌مند شوند.

وی می‌افزاید: تمام این مسائل سبب می‌شود با وجود تولید بالای زعفران در کشور سهم و سبد خوبی در بازار جهانی این محصول نداشته باشیم و از سوی دیگر خام‌فروشی زعفران سبب می‌شود حضور دلالان نیز در این عرصه پررنگ شود.

جلیل رحیمی جهان آبادی؛ دیگر عضو مجمع نمایندگان خراسان‌رضوی نیز در این زمینه می‌گوید: مطالبات زعفران‌کاران از سال گذشته روی زمین مانده و باید در زمینه پرداخت این مطالبات اقدام اساسی صورت گیرد.

وی ادامه می‌دهد: نرخ زعفران در بازار جهانی بالا است اما متاسفانه از این نرخ بالا کشاورز و زعفرانکار بهره‌ای نمی‌برد و سود اصلی به جیب دلالی می‌رود که در این حوزه فعال است.

رحیمی جهان آبادی بیان می‌کند: خرید تضمینی راهکاری است که دولت سال گذشته در این حوزه صورت داد و مقداری حوزه معیشت زعفرانکاران را سر و سامان داد.

48

کد خبر 1417234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =