۰ نفر
۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
هلن به ۶ سنجاب زندگی دوباره بخشید

۶ سنجاب ایرانی که در جنگل‌های زاگرس بصورت غیرمجاز صید و برای فروش به عنوان حیوان خانگی به استان یزد منتقل شده بودند، با تلاش مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست این استان از دست متخلفان نجات یافتند و در منطقه حفاظت‌شده هلن چهارمحال و بختیاری به دامان طبیعت بازگشتند. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری،  سنجاب‌ها با جمع‌آوری و زیر خاک کردن دانه‌ها نقش مهمی در تکثیر درختان بلوط دارند. دانه‌های بلوطی که توسط سنجاب ایرانی جمع‌آوری و در زیر خاک پنهان می‌شوند یکی از عوامل مهم تجدید حیات جنگل‌های بلوط غرب کشور به شمار می‌روند. زنده گیری و فروش سنجاب ایرانی خطری جدی برای بقای جنگل‌های بلوط زاگرس است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: اگرچه در این استان فرهنگ بالای مردم کمترین تعارض را با جمعیت سنجاب ایرانی داشته ولی تخریب زیستگاه می‌تواند عاملی برای تهدید این گونه باشد. وی افزود: گونه‌های زنده‌گیری شده که اغلب دوره نوزادی گرفتار طمع انسان می‌شوند دیگر قابل بازگشت به طبیعت نیستند و از بین می‌روند.
شهرام احمدی اظهار داشت: وجود بیماری‌های متعدد مشترک بین انسان و حیوان، زندگی در اسارت این حیوانات با انسان ممکن است منجر به انتقال متقابل بیماری بین انسان و حیوان شود.

احمدی تاکید کرد: مردم باید از خرید و فروش این گونه با ارزش خودداری کنند و موارد تخلفات را به ادارات حفاظت محیط‌زیست استان خود گزارش نمایند تا به شکل قانونی و از طریق یگان حفاظت محیط زیست استان با متخلفان برخورد شود.

طبق قانون شکار و صید هر گونه خرید و فروش و نگهداری خانگی حیوانات وحشی از جمله سنجاب ایرانی جرم بوده و از این رو متخلفان علاوه بر مجازات کیفری حبس به پرداخت جریمه ضرر و زیان، به ازای هر فرد سنجاب محکوم خواهند شد.
پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده جنگلی هلن جنگلی– مرتعی است و حدود ۷۱ درصد این پوشش را جنگل های بلوط غرب تشکیل می دهد.

46

کد خبر 1417371

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =